Оптикалық құралдар. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Геометриялық оптика | Мектеп: | |||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||
Сынып: 11 | Сабаққа қатыстқан оқушылар саны: Қатыспаған оқушылар саны: | |||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Оптикалық құралдар | |||||||||||||||||||||
Берілген сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.6.2.3- ұлғайтқыш әйнек (лупа), телескоп, микроскоптағы сәулелердің жолын тұрғызу және түсіндіру | |||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары: | Оптикалық құралда кескінді алу үшін сәулелердің жолын кескіндейді; Оптикалық құралдың қолдану мақсаты мен қолданысын атайды. | |||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы
| |||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Оптикалық құралдарда пайда болатын кескінді сипаттайды; Линзалар мен дененің өзараәрекеттесуі негізінде алынған кескіннің түрін негіздейді; Оптикалық құралдарды сипаттай алады және қолдану мақсатын айтады. Пәндік лексика мен терминология: Жалған, шын, үлкейтілген, кішірейтілген, төңкерілген, тура, өлшемі бойынша тең, басты оптикалық ось, фокустық қашықтық, фокальды жазықтық, оптикалық центр, жақыннан көргіштік, алыстан көргіштік. | |||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Көзге деген күтім. | |||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Биология (адамның көру қабілеті) | |||||||||||||||||||||
Алғашқы білім | Линзалар (8 сынып) | |||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған қызметі | Ресурстар | ||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин | Ұйымдастырушылық кезең. 1. Оқушылардың назарын сабақтың тақырыбына аударту. 2. Оқушыларды сабақтың тақырыбымен таныстыру. 3. Оқушылармен бағалау критерийлерін талдау. | Презентация, слайдтар:1-3 | ||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 3 мин 4 мин 10 мин
7 мин 5 мин 6 мин | (W) Қайталау: Оптикалық құралдар туралы не білесіз? Оптикалық құралдар дегеніміз бұл жарықты түрлендіретін аспаптар, құралдар. Бұлардың саны сан алуан. Ұлғайтқыштар, микроскоптар, телескоптар, ұялы телефонның камералары және басқалары. (W) Проблемалық жағдай (талқылау)
G) Кестені толтырыңыз. Оқушылар кестені дидактикалық қосымша көмегімен толтырады.
Дескриптор: Кестені дұрыс толтырады. Кестенің жауаптары (W) Мұғалім оқушылармен бірге презентациядан оптикалық құралдардағы сәулелердің жолын дәптерге тұрғызады. Пайда болатын кескіннің түрлерін талдайды. Оқушылар келесі слайдтағы сұрақтарға жауап береді:
(W) Тақырыпты бекіту үшін бейнематериал көрсетіледі. https://www.youtube.com/watch?v=LrHG4_3V2oY | Презентация, слайдтар:4 5-слайд 6-слайд Қосымша 1 7-9-слайд Қосымша 2 10-слайд 11-слайд | ||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин | Үй жұмысы: Келесі ескертпелерді жасау «көзге арналған гимнастика» немесе «көздің гигиенасы». Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды: Сабаққа дейін не білдің? Сабақта не білдің? Не білгің келеді? | 12-слайд. 13-слайд | ||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||
Физика кабинетінде қауіпсіздік техника мен тәртіп сақтау ережелерін ескеру | ||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру