Оптикалық құралдар. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11. А Геометриялық оптика

Мектеп: ХББ НЗМ Павлодар қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Байгулова Гульзира Сапаргалиевна

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Оптикалық құралдар.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11. 6.2.8 - ұлғайтқыш әйнек (лупа), телескоп, микроскоптағы сәулелердің жолын тұрғызу және түсіндіру.

 Сабақ мақсаттары

- Оптикалық жабдықтарды сипаттау;

- оптикалық жабдықтардың негізгі бөліктерін көрсету;

- оптикалық жабдықтардың дұрыс құрылысын сызу;

- қарапайым оптикалық жабдықтар салу (перископ, пинхоль камерасы).

Бағалау критерийлері

- Жабдықтардың мақсатын дұрыс сипаттау;

- жабдықтардың негізгі бөліктерін түсіндіру;

- оптикалық жабдықтардың сызбасын дұрыс сызу;

  • суреттерді дұрыс сипаттаңыз (үлкейтілген немесе кішірейтілген, нақты немесе жалған)

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар орындай алады:

Келесі терминдерді қолдана және анықтай алады.

Қазақша

Ағылшынша

Орысша

Линза

lens

линза

линзаныӊ оптикалық күші

power of the lens

оптическая сила линзы

линзаныӊ фокустық қашықтығы

focal length of the lens

фокусное расстояние линзы

ойыс линза

concave lens

вогнутая линза

дөӊес линза

convex lens

выпуклая линза

Микроскоп

microscope

Микроскоп

Телескоп

telescope

Телескоп

Фотоаппарат

photo camera

Фотоаппарат

 Саралау түрі

Оқушылардың танымдық қабілеттеріне қарай әр түрлі сұрақтар қойылады. Дарынды оқушылар жоғары деңгейлі сұрақтарға жауап береді деп күтілуде, ал ортаңғы деңгей сұрақтарына барлық оқушылар жауап бере алады.

Құндылықтарды дарыту

 

Ынтымақтастық

- мұғалім өзара әрекеттесуге қолайлы, достық атмосфера жасайды;

- оқушылар сабақтың барлық кезеңдерінде бір-бірімен және мұғаліммен өзара әрекеттеседі.

Ашықтық

- мұғалім ақпаратқа тең қол жетімділікті қамтамасыз етеді;

- мұғалім оқушыны және оқушылар бір-бірін ашық бағалайды және бағалауды негіздейді, пікір айтады.

 Пәнаралық байланыстар

Математика: шеңбер радиусы және жұқа линза және жұқа линза теңдеуі

 АКТ қолдану дағдылары

Зерттеу үшін ноутбуктерді пайдалану Bilimland.kz

Бастапқы білім

 

Геометриялық оптика. Линзалар.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

6 мин

3 мин

12 мин

10 мин

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу.

 Алдын ала дайындықтар «Мағыналы ұзақ сөйлем» әдісін қолдана отырып, оқушылардан 1 минут ішінде линза жүйесі туралы сөйлем жазуды сұраңыз.

Түзету (жұптастыру)

Жұпта дөңес және ойыс линзаларды атаңыз. Сәулелік диаграмма салу арқылы дененің бейнесін табыңыз, содан кейін дененің үлкейтуін есептеңіз.

(Бір оқушы 1-сұраққа, ал екінші оқушы 2-сұраққа жауап бере алады, содан кейін жауапты жұппен талқылаңыз)

Проблемалық жағдай

 Бірнеше линза жүйесін қолданып қандай бейне алуға болады?

Оқушылармен сабақ тақырыбы мен сабақтың мақсатын айқындау.

Топқа бөлу: Суреттері бар карточкалар арқылы.

Оқушылар 4 топқа бірігеді.Ноутбуктер арқылы интернетті қолдана отыра әр топ өз құрылғысы туралы ақпарат дайындайды.

1-ші топ: үлкейту әйнегі

2-ші топ: Телескоп

3-ші топ: Камера

4-ші топ: Проектор

 Сіздерге тақырып туралы ақпаратты табуға 15 минут уақыт беріледі. А3 қағазындағы ақпараттарыңыз мына сұрақтарды қамту керек:

- Күнделікті өмірдегі құрылғының мәні қандай?

- Құрылғының қандай компоненттері бар?

- Жарық сәулелерін салыңыз.

- Құрылғы түсірген суретті сипаттаңыз.

  15 минуттан кейін сіздің нәтижеңізді сынып оқушыларымен бөлісуге әрқайсыңызға 2 минут уақыт беріледі.

 Енді анықтамаларға, сипаттамаларға және диаграммаларға көшейік.

Студенттер білімдерін жеке бекіту үшін Bilimland.kz сайтындағы тапсырмаларды орындайды.

Слайд 1

Слайд 2

(Жауабымен)

Жұптық жұмыс парағы

Слайд 3

Слайд 4

Слайд 5, 6

Слайд 7-9

Сабақтың соңы

2 мин

Кері байланыс және үй жұмысы.

Рефлексия «Құтқару шеңбері». Оқушылар қиындықтары бар сұрақтарды стикерге жазады.

Үй жұмысы:

Қарапайым оптикалық құрылғылар / жабдықтар құру

(перископ, телескоп, фотокамера (Pinhole камерасы және т.б.).

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау:

- жаңа материалды оқып-үйрену және бекіту кезеңінде жаттығу формасына сәйкес (топтасып, жұптасып, өз бетінше жұмыс жасау);

- Бекіту кезеңіндегі Bilimland.kz тапсырмаларын орындау. Өзін-өзі бағалау.

Өзін-өзі бағалау: (сәйкестендіру тапсырмалары)

Бірін-бірі бағалау (білімді алғашқы бекіту)

Өзін-өзі бағалау (тапсырмалар орындау арқылы)

Физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Оқу мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

ОМ барлық оқушылар жетті ме?

Егер жетпесе, онда неге?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыт бойынша кезеңдері сақталды ма?

Сабақтан жоспарынан тыс өзгерістер болды ма және неге?

Бұл бөлімді сабақ туралы ойлануға қолданыңыз. Өзіңіздің сабағыңыз туралы маңызды сұрақтарға сол жақ бағаннан жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу