Электромагниттік толқындар тарату және қабылдау. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

  • Бөлім: 2.1 А. Электромагниттік толқындар
  • Мектеп:
  • Күні:
  • Мұғалімнің аты-жөні: Онгарбай Ж
  • Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

  • Сабақ тақырыбы

Электромагниттік толқындар тарату және қабылдау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.6.1.1 – Электромагниттік толқындардың таралу шарттарын түсіндіру және оның қасиеттін сипаттау;

Сабақ мақсаттары

 Оқушылар біледі:

  • ЭМ толқын түсінігін;
  • Жарықтың электромагниттік қасиетін;
  • Жиілік пен толқын ұзындығы арасындағы байланысты;
  • Вакуумдегі жарық жылдамдығының мәнін;
  • ЭМТ қасиетін;
  • ЭМТ диапозонын
  • ЭМТ қолдану мысалдары

Бағалау критерийлері

Оқушылар сабақ мақсатына жетеді егер:

•еркін және еріксіз тербелісті сипататйды;

• ЭМТ көздерін сипаттайды;

• ЭМТ пайда болу шартын анықтайды;

• ЭМТ шкаласына сай олардың қасиеттерін біледі;

• ЭМТ қолдануға мысал келтіре алады.

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

- ЭМТ көздерін ауызша сипаттайды

-ЭМТ толқын шкаласына сай олардың қасиетін ажаратады

-ЭМТ қолдануына ауызша мысал келтіреді.

Пәнге тән лексика мен терминология:

ЭМТ, жиілік, жарық жылдамдығы, толқын ұзындығы, спектр, толқындар,

Айтылымға қажетті сөздер мен сөз тіркестер:

Менің ойымша, ... болып табылады.

Мұны ... түсіндіруге болады.

Мен ... түсіндіре аламын.

Құндылықтарды дарыту

  Өмір бойы оқуға құштарлық, қоршаған ортаны танып-білуге құштарлық.

 Оқушылардың бірін-бірі сыйлауы, мұғалімді сыйлауы.

 Оқушылардың айтқан пікірлері мен ойына сыйластықпен қарау.

Сабақ сыйластықты, ынтымақтастықты, академиялық шындықты дарытуға бағытталған.

 Құндылықтарды дарыту жұптық жұмыстарды ұйымдастыру, жеке жұмыстарды орындау барысында жүзеге асады.

 Пәнаралық байланыстар

Сабақ тақырыбы ЭМТ болғандықтан, бұл сабақта график салу математика пәнімен байланыстырылып оқытылады

АКТ қолдану дағдылары

Ғаламтордан қажетті ақпараттарды тауып, пайдалана білу

Бастапқы білім

  • Электр және магнит өрістерінің теориясы
  • Электр заряды ұғымы
  • Тербеліс жиілігі, периоды, толқын ұзындығы ұғымдары

ЖОСПАР

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2 мин

3-5 мин

1. Ой қозғау

Мақсат: өткен білімді қайталауп еске түсіру

Мұғалім оқушылардың алдыңғы тақырып бойынша білімдерін тексереді. Қажет болса үй жұмысын тексереді.

Оқушылар шағын видео көреді

Мұғалім комментарий жасайды

2. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау

Оқушылар мұғаліммен бірге сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.

(Мұғалім сұрақтар қоя отырып, сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға көмектеседі)

Мақсат: Сабақ соңына дейін оқушылардың жақын арада даму аймағын анықтау

Презентация

Маркер

https://www.youtube.com/watch?v=RVyHkV3wIyk

Сабақтың ортасы

6-10 мин

11-25 мин

26-35 мин

3. Жұппен жұмыс

Оқушылар жұппен жұмыс жасайды және осыған дейін оқыған көлденең және қума толқындар туралы қайталайды және олардың айырмашылығын сипаттайды

Оқушылар өз ойларын ортаға салады, түсіндіреді, бірін-бірі толықтырады.

4. Миға шабуыл арқылы жаңа білімді актуальдеу

Оқушылар жұппен жұмыс жасау арқылы жаңа материалды презентациялық материалдар арқылы оқып үйренеді

5. Жаңа білімді пысықтау

Өздік жұмыс –арқылы оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергендігі пысықталады.

Қалыптастырушы бағалау:

  • мұғалім бақылауы және комментарийі;
  • критерий бойынша өзін-өзі бағалауы
  • мұғалімнің кері байланысы.

Дескрипторлар

Оқушылар

  • ЭМТ көздерін анықтай алады;
  • ЭМТ шкаласы бойынша толқын қасиеттерін сипаттайды;
  • ЭМТ қолдануына мысал келтіре алады;

Оқушылар ақпаратты ноутбукті пайдаланып интернеттен немесе өздерінің жазбаларынан іздейді.

Презентация

Қосымша 1

жұмыс парағы 1

Сабақтың соңы

36-40 мин

7. Кері байланыс «Көңіл-күй өлшегіші»

Сабақ соңында оқушылар кері байланыс жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

(оқушылар стикерді таңдап, «ағашқа» жапсырады): жасыл түсті стикер –жоғары деңгей; сары түсті стикер – орташа деңгей .

Түсті стикерлер

Сары

Қызыл

жасыл

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар

ЭМТ көздерін сипататйды

Оқушылардың көпшілігі

ЭМТ шкалсы бойынша қасиеттерін атайды

Кейбір оқушылар

ЭМТ қолдау аясын сипататйды және оның зияндылығын бағалай алады.

  • Сабақ барысындағы мұғалімнің қолпаштау сөздері; «жарайсың», «тамаша», «осылай жалғастыр» тб
  • Өздік жұмысты-өзіндік бағалау
  • Өз-ара бағалау
  • Оқушылар теория жүзінде алған білімдерін өздік және қалыптастырушы бағалау кезінде қолданып, 80% дұрыс тапсырмаларды орындаса оқу мақсатына жетеді.
  • Оқушылар жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарын салыстыру барысында сыни ойлау дағдыларын қолдану арқылы сәйкестендіру тапсырмасын орындайды

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақ барысындағы қауіпсіздік техникасының ережелерін еске сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу