Ампердің күші. №1 лаборатория «Ағымдағы магнит өрісін бақылау». Физика, 10 сынып, қосымша материал.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3А Электр

Мектеп: Павлодар ХББ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Каратаева НК

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Ампер күшіне есептерді шығару

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.4.2 электр өлшеуіш құралдардың, электр қозғалтқыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру;

Сабақ мақсаттары

Магниттік өрісте қозғалатын зарядқа әсер ететін күштің бағытын анықтау;

F= BIlsinα; формуласын білу және есеп шығаруда қолдану ;

Сол қол ереесін пайдаланып күштің бағытын анықтау;

Есептерді шығару кезінде белгілі бір алгоритмді қолданады

Жетістік критерийлері

Қиындығы орташа есептерді шығарады.

Тогы бар өткізгішке әсер ететін күшті анықтайды;

Магниттік өрісте қозғалатын зарядқа әсер ететін күштің бағытын анықтайды;

F=qVBsinα;формуласын біледі және қолданады;

 Тілдік мақсаттар

 

Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз

Қозғалыста болатын зарядтқа әсер ететін күшті талдайды және сипаттайды

Пәнге тән лексика мен терминология:

Amper force

Ампер күші

Сила Лоренца

Magnetic field

Магнит өрісі

Магнитное поле

Uniform

Біртекті

Однородное

Current

Ток

Ток

Electric field

Электр өрісі

Электрическое поле

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Қозғалыстағы зарядқа әсер ететін күш…

Сол қол ережесі бойынша…

Құндылықтарды дарыту

 

 

Жұптық жұмыс: оқушылардың өзара сыпайылығын дамыту.

Есептерді шығару: оқушылардың еңбексүйгіштігін арттыру және проблемаларды шешуге деген талпынысын арттыру

Пәнаралық байланыстар

Математика: векторлар.

Геометрия: синустар және косинустар.

АКТ қолдану дағдылары

Видео, презентация және анимацияны қолдану.

Бастапқы білім

Физика 8 сынып: Магнит және электр өрісі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

Оқушылармен сәлемдесу

Сабаққа дайындығын тексеру

Үй жұмысын тексеру , сабақ мақсаттарын айқындау

Слайд

Сабақтың ортасы

3 мин

10мин

23 мин

Activating prior knowledge | Өткен тақырыпты еске алу:

Оқушыларға 3 түсті парақшаларды тарату. Әрбір парақшада 1ден 4ке дейінгі сан жазылады.

Бір түсті парақшасы бар оқушылар бір топқа бірігеді.

Осы оқушыларға әр түрлі есептер таратылады.

Уақыт өткен соң оқушылар сандары бірдей болатын оқушылармен бірге басқа бір топқа бірігіп, өздерінің орындаған есептерінің жығару жолын көрсетеді.

Есептерді шығару

Оқушыларға әр түрлі деңгейдегі есептер беріледі.

Оқушылар қайтадан түстері бірдей топтарға бірігіп, өздерінің жауаптарын тексереді.

Жауаптары және шығару алгоритмі мұғаліммен беріледі.

І топ

Актив бөлігінің ұзындығы 5 см болатын өткзгішке 50 мН күшпен әсер ететін магнит өрісінің индукциясы қандай? Өткізгіштегі ток күші 25 А. Өткізгіш магнит өрісінің индукциясына перпендикуляр орналасқан.

ІІ топ

Біртекті магнит өрісінде индукция сызықтарына 300 бұрыш жасай орналасқан ұзындығы бойымен 3 А ток өтіп жатқан өткізгішке 9 Н күш әсер еткендегі магнит өрісі индукциясы

ІІІ топ

Индукциясы 0,4 Тл біртекті магнит өрісіне перпендикуляр орналасқан актив ұзындығы 0,5м өткізгішке 2Н күш әсер еткенде, ондағы ток күші?

ІV топ

Индукциясы 7,5 Тл біртекті магнит өрісіндегі түзу өткізгіш арқылы 4 А ток өткен кезде ұзындығына 3 Н күш әсер ететін болса, оның магнит күш сызықтарымен жасайтын бұрышы?

Тілдік сауатталықты дамыту – “15 minutes of English zone”

Оқушылар 15 минут ағылшын тілінде сөйлеп, ағылшын тіліндегі дифференциалды есептер беріледі.

Жауаптарды тексеру

Оқушылар мұғаліммен бірге есептердің жауаптарын тексереді.

Түрлі түсті қағаздар

Қосымша 1

Қосыша 2

Сабақтың соңы

2 мин

Рефлексия:

БББ кестесі

Үй жұмысы:

Есептерді аяқтау, тақырыпты қайталау

Стикерлер

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар Ампер күшін түсінеді

Оқушылардың көбі сол қол ережесін пайдаланып, күшті, магнит өрісінің индукциясын және токтың бағытын анықтай алады. Есептерді шығарады. Ағылшын тілінде өз ойын жеткізе алады, есептерді шығара алады.

Кейбір оқушылар қиындығы жоғары есептерді шығарады.

  • Өзін-өзі бағалау
  • Қалыптастырушы бағалау
  • Жұптардың бағалануы
  • Есептерді шығаруы

Физика кабинетінде қауіпсіздік техникасын сақтау. Электростатикалық өрістің техникаға қатер туғызбауын қадағалау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу