Электр зарядының сақталу және Кулон заңына есеп шығару. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Электр өрісі

Мектеп: НЗМ ФМН Талдықорған қ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

 Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Электр зарядының сақталу және Кулон заңына есеп шығару.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.1.1 – электр зарядының сақталу және Кулон заңын есеп шығаруда қолдану.

 Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Электр зарядының сақталу және Кулон заңының тұжырымдамасын және математикалық өрнегін біледі,шамалар арасындағы тәуелділікті сипаттай алады.Есеп шығаруда қолданады

Оқушылардың басым бөлігі:

Кулон және зарядтың сақталу заңына берілген есеп шартын талдайды, шамалар арасындағы байланысты табады, белгісіз шаманы анықтайды.

Кейбір оқушылар:

Кулон заңы мен зарядтың сақталу заңына берілген күрделі есептерді шығарады.

Жетістік критерийлері

Зарядтың сақталу заңын біледі

Кулон заңының тұжырымдамасын түсіндіреді

Зарядтардың арасындағы күштің шамасын, бағытын сипаттайды

Электр зарядының сақталу және Кулон заңына есеп шығаруда қолданады

 Тілдік мақсаттар

 

Әртекті және біртекті зарядтар

Зарядтардың әсерлесу күші байланысты.............

Диэлектрлік орта ұғымы

Құндылықтарды дарыту

 

 

Өз ойын, көзқарасын жеткізе алу. Игерген білімін өмірде қолдануды көрсету

Топтық жұмыс барысында құнды пікірлерімен бөлісу

Әлем азаматы

Ш.Кулонның физика саласындағы рөлін анықтау

Пәнаралық байланыстар

Математика ( векторларды қосу)

АКТ қолдану дағдылары

Ақпарат көздерімен жұмыс

Бастапқы білім

Зарядттардың тегі, әсерлесу күші, Кулон заңының математикалық өрнегі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-10 мин

Стартер

Сабақтың мақсатын анықтау

Оқушылар Кулон заңы және зарядтың сақталу заңы бойынша білімдерін еске түсіру

Денелердің электрленуі / Кулон заңы

Ақиқат және жалған

Оқушылар ұсынылған сұраққа Ақиқат немесе Жалған деп жауап береді

Бағалау: өзін –өзі бағалау

(оқушылар дұрыс жауаптарын санайды, қате жауап берген жауаптарына кері байланыс алады)

Кулон тәжірибесін қайталау

Сабақтың мақсатын айқындау

Таныстырылым

Видео

Сабақтың ортасы

10-15 мин

15-20мин

2.Топтық жұмыс

Электрленудің және Кулон заңының қолдану аясын анықтау Оқушыларға деңгейлік тапсырма ұсыну үшін топқа бөлу . Әр топ өзіне берілген тапсырма бойынша ақпарат көздерінен жауаптар іздейді.нәтижесін топ ішінде талқылайды. Басқа топпен бөліседі.

1-топ Кулон заңының электроникада қолданылуы

2-топ Электрлену құбылысының өндірісте қолданылуы

3-топ Электр зарядының сақталу заңының электроникада қолданылуы

4-топ Зарядтың сақталуы байқалатын құбылыстарға мысал келтіріңіздер.

Бағалау

Бағалау критериі бойынша мұғалімнің бағалауы

Жұмыс барысында мұғалім жетелеуші, бағыт беру, түрткі болу сұрақтарын қояды.

Оқушылар

1-топ

2-топ

3-топ

4-топ

Топ мүшелерінің тақырыпты ашуы

Тапсырмаларды орындаудағы оқушылардың белсенділік дәрежесі

Басқа топ мүшелерінің жеткізе алуы

3.Кулон заңын есеп шығаруда қолдану

Кулон заңының математикалық өрнегін қолдану

Есеп шартын талдау , белгісіз шаманы табу дағдыларын қалыптастыру

Жаттығу есептерін шығару, есеп шығаруда тілдік дағдыны дамыту

1.Есептің шартымен танысыңыз

  • Шартын оқу
  • Шартын талдау
  • Мәліметтерді жазу

2.Белгісіз қандай шама екенін анықтаңыз

3.Зарядтардың тегіне, модуліне, орналасу ортасына сипаттама беріңіз

4.Қандай негізгі және жасырын ақпарат бар екенін анықтаңыз

5.Алынған мәліметтерге сүйеніп есепті шешіңіз

4.Кулон заңына есептер шығару

Ноутбук

Қосымша 1

https://bilimland.kz/ru/courses/physics-ru/ehlektrodinamika/ehlektrostatika/lesson/ehlektricheskii-zaryad-zakon-kulona

Қосымша 2

35-40 мин

есептер бойынша кері байланыс жүргізу

Үй тапсырмасын беру. 15 –жаттығу

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылардың ЖАДА қолдану

Оқушылардың өзара білім алуына жағдай жасау

Сабақтың басы: шағын тексеру жұмысын жүргізу (өзін өзі бағалау)

Қалыптастырушы бағалау (оқушыларға кеңес беру, бағыттау, тексеру жұмыстарын жүргізу, бағалау критериі бойынша бағалау.)

Құралдармен жұмыс жасағанда ТҚЕ сақтау;

Көзге арналған жаттығуды жүргізу;

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады(оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу