Идеал газ күйінің теңдеуін қолданып есептер шығару. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Газ заңдары

Күні:

Мектеп:

Мұғалімніңаты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақт тақырыбы

Идеал газ күйінің теңдеуін қолданып есептер шығару.

Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

10.3.2.1 -идеал газ күйінің негізгі теңдеуін есептер шығаруда қолдану;

 Сабақ мақсаттары

10.3.2.1 -идеал газ күйінің негізгі теңдеуін есептер шығаруда қолдану;

Бағалау критерийлері

-газдардың молекула-кинетикалық теориясының негізгі қағидаларын біледі

-Күй теңдеуін есептер шығаруда қолдана алады.

 Тілдік мақсаттар

 

Бөлшектің моделінің (молекула-кинетикалық) қалай есептелетінін, қалай қатты заттың балқитынын және сұйықтықтың қалай қайнайтынын ауызша түсіндіру үшін диаграмманы пайдаланады (айтужәнетыңдаудағдылары)

Пәндік сөздік қор/Пәндік лексика мен терминология:

бөлшектің (кинетикалық) моделі, қаттызаттар, сұйықтықтар, газдар, микроскопиялық макроскопиялықжылу энергиясыкинетикалық энергияжылукездейсоқ,ретсізвибрациябайланысбалқытуқайнау

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері:

Қыздыру... бөлшектердің кинетикалық энергиясын арттырады.

Бөлшектер ретсіз қозғалады.

Қатты және сұйық заттың арасындағы айырмашылық... болып табылады.

Сұйық және газ тәрізді заттың арасындағы айырмашылық ... болып табылады.

 Құндылықтарды дарыту

Жұмыс істеу барысында өза ара ыңтымақтастық, сыйластық және акдемиялық адалдық қасиеттерін дамыту.

 Пәнаралық байланыстар

Математика, химия

Бастапқы білім

8 сынып аралығында өтілген материалдар

САБАҚ БАРЫСЫ

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтыңортасы

5мин

25 мин

5 мин

І Үй тапсырмасын: Газдың барлық үш заңының идеал газ күйі теңдеуінің салдары болатынын көрсету

Дескриптор:

Оқушылармен өткен тақырып бойынша алған білімдерін айқындау,

рV =νRТ идеал газдың күй теңдеуін қорытып шығару. М ұндағы R = 8.31 ДжК-1моль-1 және ν = зат мөлшері

ІІ Суреттерге қарап есептер шығару:

Оқушыларды 4 топқа бөліп, суреті бар карталар беріледі

  • Топ: карта 1-10-3 мен 5-10-3
  • Топ: карта 2-10-3 мен 6-10-5
  • Топ: карта 3-10-3 мен 7-10-5
  • Топ: карта 4-10-3 мен 8-10-5

Карта бойынша

Дескрипторлар:

1.Салыстырмалы молекулық масса есептейді, mr

2. Заттың молярлық массасы ны табады, μ (кг/моль)

3. Зат мөлшерін анықтайды , ν (моль)

4. Молекулалық массаны табады , m0 (кг)

5. Ыдыстағы молекулалар санын табады , N

6. Молекулалар концентрациясын табады, n (1/м3)

7.Абсолютті температураны есептейді, T (K)

8.Газдың тығыздығын анықтайды, ρ (кг/м3)

9.Ыдыстағы газдың қысымын табады, p (Па)

10.Молекулалардың орташа квадраттық жылдамдығын анықтайды , v (м/с)

11.Молекулалардың орташа кинетикалық энергиясын есептейді , E (Дж)

Топтар жауаптары бойынша бірін –бірі өзара тексереді.

Үй апсырмасы 10 кл оқулық. Идеал газ күйінің теңдеуі

https://www.youtube.com/watch?v=dQeCEqkE9eE

http://bilimland.kz/kk/home#lesson=10830

Кеспе карталар

Сабақтыңсоңы

5 мин

Сабақсоңындаоқушылар рефлексия жүргізеді:

- ненібілдім, неніүйрендім

- ненітолықтүсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Саралау

Барлық оқушылар Изопроцесстерді сипаттай алады;

Изопроцесстерді графикте көрсете алады;

Көпшілігі:Идеал газ күйінің және изопроцестер теңдеулерін қолданып есептеп шығара алады.

Кейбір оқушылар: Жоғары «С» деңгедегі есептерді шағара алады.

Бағалау – қалыптастырушы бағалау, зертханалық жұмыс істеу барысында өз ара бағалау

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Физика кабинетінде қауыпсіздік техника ережесін сақтау керек.

Сабақбойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттарыдұрысқойылғанба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Физика кабинетінде қауыпсіздік техника ережесін сақтау керек

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу