Газдардың молекула-кинетикалық теориясының негізгі қағидалары. Негізгі теңдеуі. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

САБАҚ: 17-18

10.1BЖылу физикасы - молекулалық физика

Мектеп: Қызылорда қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

СЫНЫП: 10

Қатысқандар саны:

қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы: 10.1BЖылу физикасы - молекулалық физика. Газдардың молекула-кинетикалық теориясының негізгі қағидалары. Негізгі теңдеуі.

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

  • Газдардың молекула-кинетикалық теориясының негізгі қағидаларын білу;
  • Молекулалық қозғалыстың газ қысымына әсерін түсіндіру, келесі формуланы шығару: (осы кезеңде бағаламау ұсынылған);
  • және формулаларын салыстыру және молекула қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының температураға тура пропорционал екендігі туралы қорытынды жасау

 Сабақтың

 мақсаты

Барлық оқушылар: Газдардың молекула-кинетикалық теориясының негізгі қағидаларын біледі;

Оқушылардың көбісі: және формулаларын салыстырып, молекула қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының температураға тура пропорционал екендігін біледі;

Кейбір оқушылар: Газ қысымы теңдеуін p= F/A қысым теңдеуінің көмегімен қорытындысын алуын түсінеді;

 Жетістік

 критерийі

Қысымды анықтау үшін рV=1/3(Nm0<V>2) және pV=NkT формулаларын біледі

Молекуланың қозғалыс энергиясын қолданып, есептер шығарды

Молекула қозғалысының энергиясы температураға тәуелділігі туралы қорытынды шығарады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: молекула кинетикалық теорияның негізгі теңдеуін жазады, қолданып есептер шығара алады;

Пәндік лексика мен терминология:

Молекула кинетикалық теория-молекула-кинетическая теория- molecule kinetic theories to

Зат концентрациясы-концентрация вещества- the concentration of sub- stances

Молекуланың қозғалыс энергиясы-энергия движения молекулы- the energy of motion molekuly

Қысым-давление- pressure-

Импульс –импульс – momentum

 

Диалог құру және жазылымға қажетті пайдалы сөз тіркестер:

Қыздыру ... бөлшектердің кинетикалық энергиясын арттырады.

Бөлшектер ретсіз қозғалады.

Қатты және сұйық заттың арасындағы айырмашылық... болып табылады.

Сұйық және газ тәрізді заттың арасындағы айырмашылық ... болып табылады.

Құндылықтарды дарыту

Көптеген әртүрлі көзқарастарды талдау және бағалау қабілеті. Топта жұмыс істей білуге, сондай-ақ рольдік ойындарды жүргізе білуге көмектесетін дағдыларды дамыту. Сынды құрметпен және байсалды қабылдай отырып, басқалардың жұмысын сынай білу қабілетін дамыту

 Пәнаралық

 байланыстар

Математика, химия, информатика, сызу, қазақ тілі, ағылшын тілі, орыс тілі

 АКТ қолдану дағдылары

Осы сабақта оқушылар қандай АКТ дағдыларын дамыта алатынын көрсетіңіз: оқушылар әртүрлі ақпарат көздерінен алынған мәліметтердің өздеріне қажеттісін саралай алады;

Алдыңғы білім

8 -сынып: қатты денелер, сұйықтықтар мен газдар құрылымы; броундық қозғалыс ; газқысымы; p= F/A; жылу энергиясын беру; ыстықтан суыққа берілетін жылу ағыны; жылулық тепе-теңдік; қарапайым молекулалы-кинетикалық модель.

9 -сынып: Ньютон механикасының заңдары және қозғалыс заңын сақтау.

Жоспар

Сабақ қезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс әрекеттер

Оқыту ресурстары

0 – 5

6 – 10

10-30

31-49

50-60

55-65

66-75

  • Ұйымдастыру кезеңі.
  • Негізгі бөлім.

(T) жүргізілген жұмыстардың негізгі идеясын суреттеңіз. Болжамдардың қарапайым тізімін беріңіз:

  • Газдар ұсақ бөлшектердің ірі санынан тұрады.
  • Бөлшектер хаостық шапшаң қозғалыста болады.
  • Бөлшектер арасында қандай да болмасын қатты әрекет ететін күштер жоқ.
  • Бөлшектер көлемі контейнердің көлемімен салыстырғанда аз еленеді.

Барлық соқтығыстар серпімді болып келеді.

(T / D) Сыныппен жұмыс. Видеокөрініс. Қысым теңдеуінің қорытындысы.

Оқушыларға контейнер қабырғасымен тұрақты соқтығысатын бөлшектердің жолын еске түсіру үшін, молекулалы-кинетикалық теория моделі мен анимациясын пайдаланыңыз. Бөлшектер осы соқтығыстарда өз импульстерін өзгертеді, сондықтан да қабырғалар бөлшектерге ішкі күштер түсіреді, ал бөлшектер тарапынан қабырғаларға сыртқы күштер түседі.Аудан бірлігіне күштің қатынасы газдың қысымы болып табылады. Оқушыларға қорытындысын демонстрация арқылы түсіндіріңіз.

(T) Мұғалім мәліметі.

½ mo<v2> = 3/2 N/nRTкөрсету үшін екі теңдеудегі оң жақтарын теңестіріңіз, мұндағы N – мольдер саны және n –молекулалар саны.

(W) Сыныппен жұмыс. Кім жылдам?

1. Идеал газдың молекула-кинетикалық теориясы негізгі теңдеуі түрі қандай?

А. RT.

B.

C. N=.

2. Идеал газдың молекула-кинетикалық теориясы негізгі теңдеуі екі шаманың арасындағы қандай байланысты орнатады?

А. ..... қысым мен жүйенің микропараметрлері.

В. ..... молекуланың орташа квадраттық жылдамдығы мен газдың температурасы.

С. .... қысым, көлем және газдың температурасы.

3. Концентрациясы өзгермеген жағдайда идеал газдың молекуласының орташа квадраттық жылдамдығы 2 есе азайды. Дұрыс тұжырымды көрсетіңіз.

А. Газдың қысымы 4есе азайды.

В. Газдың қысымы 2 есе азайды.

С. Газдың молекуласының орташа кинетикалық энергиясы 2 есе азайды.

4. Идеал газдың абсолют температурасы 3 есе артты, ал молекулалардың концентрациясы өзгеріссіз қалды. Дұрыс тұжырымды көрсетіңіз.

А. Молекуласының орташа квадраттық жылдамдығы 3 есе артты.

В. Газдың қысымы өзгермейді.

С. Газдың қысымы 3 есе артты.

5. Концентрациясы өзгермеген жағдайда идеал газдың молекуласының орташа кинетикалық энергиясы 4 есе артты. Дұрыс тұжырымды көрсетіңіз.

А. Газдың қысымы 2 еседен де көп артты.

В. Газдың температурасы 4 есе артты.

С. Молекуласының орташа квадраттық жылдамдығы 4 есе артты.

(P) Жұптық жұмыс.

(G) Топтық жұмыс.

Қысым теңдеуінің қорытындысы:

http://www.youtube.com/watch?v=8jelON52wMw&feature=related

Қысым мен көлем арасындағы байланысты көрнекілейтін қарапайым (Бойль заңы):

http://www.youtube.com/watch?v=sXhrVv8jYG8

75-78

78-80

Рефлексия

  • Бүгінгі сабақтан … үйрендім
  • Бүгінгі сабақта маған ұнады…
  • Маған қиындық келтірді…

Үйге тапсырма: §4.5-4.6 оқу, есептерді шығару

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқытуКөбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

АКТ

Құндылықтармен байланыс

(тәрбиелік элемент)

Бұл барлық оқушыларға қол жетімді кіріспе және зерттеу белсенділігі.

Қалыптастырушы бағалау жұмысы арқылы, сыныппен жұмыс кезіндегі оқушының белсенділіг, қойылған сұраққа дұрыс әрі нақты жауап бере алуы.

Осы сабақ кезіндегі қызмет оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне қатер төндіреді, мысалы әйнекті сындыру кезінде. Бұл оқушылар үшін қатерді мұқият бағалау мен нақты нұсқауды талап етеді.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
Пікір жазу