Электр тізбектері. Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау. Физика, 8 сынып, сабақ жоспары.
Сабақтың қысқа мерзімді жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: | 8.3А өткізгіштерді жалғау | Мектеп: | ФМБ НЗМ Қостанай қ. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | 8 | Қатысқандардың саны: | Қатыспағандардың саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Электр тізбектері. Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.4.2.11 өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер: Тізбектей және параллель тізбектерді дұрыс жинайды; Тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, ток күшін, кернеуді есептейді. Тізбектің жалпы кедергісін есептейді. Дұрыс қорытынды жасайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Серіктесткік, ашықтық, бүкіл өмір бойы оқу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу | Энергияны сақтау, энергияның жаңартылатын көздері. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтаны қолдану. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Түпнұсқалықты оқыту | Қарапайым электр құралдарын жөндеу, электр сызбаларын оқу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Радиоэлектроника. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар Ом заңын және оның физикалық мағынасын біледі, Қарапайым тізбектерді жинай алады, тізбек элементтерінің сызбалық кескінін біледі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған әрекеттері | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 сабақ 1-10 мин | (W) Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, сыныпты түгендеп, жаңа сабақтың тақырыбымен; оқу мақсатымен; бағалау критерийімен таныстыру.
| Презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 сабақ ортасы 11-15 мин 26-38 мин | (W) Өткен тақырыпты қайталау. (W) Білімдерді негіздеу. Электр тізбегі деген не?
Электр тізбегінің қандай элементтерін біледсіз? Олардың кейбіреулерін атаңыз. https://learningapps.org/312733 https://learningapps.org/368825 https://learningapps.org/3139728 https://learningapps.org/4246872 Ойланыңыз және сызбаларды салыңыз:
Екі сызбаның айырмашылығы неде? (D) Мұғалімнің демонстрациясы. Тізбектей жалғаудың заңдылықтарын шығару Құралдар: ток көзі, кілт, жалғағыш сымдар, екірезистор 47 және 100 Ом, 2 вольтметр, 1 амперметр.
Алынған өлшеулердің нәтижелеріне сәйкес сыныппен бірге өткізгіштерді тізбектей жалғау кезіндегі заңдылықтарын қорыту.
(D) Мұғалімнің демонстрациясы. Параллель жалғаудың заңдылықтарын шығару Құралдар: ток көзі, кілт, жалғағыш сымдар, екірезистор 47 және 100 Ом, 2 вольтметр, 1 амперметр.
Алынған өлшеулердің нәтижелеріне сәйкес сыныппен бірге өткізгіштерді параллель жалғау кезіндегі заңдылықтарын қорыту. (W) Жаңа материалды меңгеру. Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау ұғымын енгізу. | Презентация Z:\Students\физика 8 сынып 3 тоқсан/ЛернингАппс Ноутбуктар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 сабақтың соңы 38-40 мин | Өткізгіштерді тізбектей, параллель, аралас жалғаған кездегі | Слайд 15,19,21 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 сабақтың басы 41-43 мин | Сабақтың тақырыбымен; мақсатымен; бағалау критерийімен таныстыру. | Презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 сабақ 44-60 мин 61-77 мин | (W) Жұмыс нәтижелерін талдау және өткізгіштерді параллель және тізбектей заңдылықтарын жазу. (I/W) Бекіту. Есептер шығару.
Дескрипторлар:
| Презентация; Қосымша 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 сабақтың соңы 76-80 мин | Рефлексия (слайдта) | Презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй жұмысы | - Есептерді аяқтау. - Тізбектей және праллель жалғаудың артықшылығы мен кемшіліктерін сипаттау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әртүрлі қызмет түрлері, тізбектей және параллель тізбектің артықшылықтары мен кемшіліктерін талдау. | Оқушылардың жауабы, практикалық жұмысты орындау, есептер шығару. | Физика кабинеттіндегі қауіпсіздік техника сақтау ережелерін сақтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
» Елімізде су тасқынынан зардап шеккендердің қандай мүліктеріне өтемақы төленеді?