Энергия.Кинетикалық және потенциалдық энергия. Физика, 7 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар бөлімі:

7. 3В: Энергия

Мектеп: Өскемен қаласындағы ХББ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Есенгелді Д.Е

Сынып: 7 B

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Энергия.Кинетикалық және потенциалдық энергия

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • 7.2.3.4 Механикалық энергияның екі түрлерін атау: кинетикалық; потенциалдық.
  • 7.2.3.5 кинетикалық энергияның Ек=mv2/2 формуласын қолдану
  • 7. 2.3.6 Жер бетіне жақын арақашықтықта потенциалдық энергия үшін Ep=mgh формуласын пайдалану
  • 7. 2.3.7 Энергияның бір түрден екінші түрге өзгеруіне мысалдар келтіру және түсіндіру, механикалық энергияның сақталу заңын қолдану;
  • 7.2.3.8 Көлбеу жазықтықтың пайдалы әсер коэффициентін тәжірибеде және есептер шығару барысынды анықтау

Сабақ мақсаттары

  • Тұйық жүйе дегеніміз не екендігін білу;
  • Механикалық энергияның сақталу заңын білу;
  • Ауырлық күшінің атқаратын жұмысы дененің потенцилдық немесе кинетикалық энергияларының өзгерісіне тең екендігін білу және есеп шығару барысында қолдану;
  • Көлбеу жазықтық дегеніміз не екенін білу;
  • Пайдалы жұмыс пен толық жұмыстың айырмашылығын білу;
  • Көлбеу жазықтық бойымен қозғалған дененің ПӘК анықтауға арналған формуланың мағынасын түсіну;
  • ПӘК формуласын қолдана отырып, есептер шығару;

Бағалау критерийлері

Білу және түсіну:

Тұйық жүйе дегеніміз не екендігін біледі;

Механиканың сақталу заңын біледі;

Көлбеу жазықтық дегеніміз не екендігін білу;

Қолдану:

Ауырлық күшінің атқаратын жұмысы дененің потенцилдық немесе кинетикалық энергияларының өзгерісіне тең екендігін білу және есеп шығару барысында қолданады;

ПӘК формуласын қолдана отырып, есептер шығару;

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология

ENGLISH

KAZAKH

RUSSIAN

Energy

Энергия

Энергия

Potential energy

Потенциалдық энергия

Потенциальная энергия

Kinetic energy

Кинетикалық энергия

Кинетическая энергия

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Құндылықтарды дарыту

Өзіне және өзгелерге құрмет:

Сұрақ жауап кезінде ойын жүйелеп айтады және өзгелердің жауабын тыңдай білулерін

Ынтымақтастық:

Берілген тапсырмаларды жұппен және топпен бірлесе отырып орындау

Пәнаралық байланыстар

Есеп шығару барысында математикалық амалдарды қолданады

АКТ қолдану дағдылары

Үй тапсырмасын орындауда қажетті ресурстардың интернеттен және bilimland.kzсайтын қолдану

Бастапқы білім

Потенциалдық және кинетикалық энергия материалдары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың

басы

1 минут

5 минут

10 минут

10 минут

5 минут

7 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу және түгендеу

Өткен тақырып есебін шығарту

Жаңа тақырып түсіндіру

Есеп шығару

Жаңа сабақ түсіндіру

Есеп шығарту

Таратпа материал

Слайд 1

Сабақтың соңы

2 мин

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

Мен бүгінгі сабақты меңгердім бе?

Қай тақырып қиын болды?

Түсінбеген жерім бар ма?

Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Барлық оқушылар:

Ең негізгі терминдердің мағынасын ұғады

Кейбір оқушылар:

Өз беттерімен қойылған сұрақтарға ойланып, дұрыс жауаптар ұсынады

Жекелеген оқушылар:

Тақырыпты бірден түсініп, өз беттерімен есептер шығарады

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Әрбір тапсырма соңында кері байланыс беріп отырамын.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Шынымен жұмыс істеу барысында оқушыларға қауіпсіздік техникасы түсіндіріледі

Оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып тапсырмаларды деңгейлеп дайындадым

Сабақтың кез-келген кезеңінде уақытты ұтымды пайдалануды есепке алдым.

Оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдер:

Марапаттау

Жетістік критеррий бойынша бағалау

Денсаулық сақтау технологиялары:

Оқушыны партада дұрыс және түзу отырыуын қамтамасыз ету

Көз ауыруларының алдын алу үшін жарықпен қамтамасыз ету

Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау:

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Ораза кестесі 2024 жыл. Астана, Алматы, Шымкент т.б. ауыз бекіту және ауызашар уақыты
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу

Соңғы жаңалықтар:
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
» 2024 жылы студенттердің стипендиясы қанша теңгеге өседі
Пікір жазу