Қазақ халық әнінің әуенділігі. Музыка, 5 сынып, сабақ жоспары. 2 – сабақ.
Сабақтың қысқа мерзімді жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар 1 бөлімі: | Қазақ халқының музыкалық мұрасы | Мектеп: | ||||
Күні: Сабақ: № 2 | Мұғалімнің Т. А.Ж.: | |||||
Сынып: | 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||
Сабақтың тақырыбы: | Қазақ халық әнінің әуенділігі | |||||
Осы сабаққа құрылған оқыту мақсаты(оқу бағдарламасының сілтемесі) | 5.1.1.1 музыканың түрін, стилі мен жанрын, музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы талдау. | |||||
Сабақтың мақсаты | Әндердегі жанрлардың қарқыннан айырмашылығын түсіну; Тыңдау арқылы ән түрлерін анықтау мүмкіндіктері талдау; Өз жұмысын және басқа оқушылардың жұмыстарын бағалау. | |||||
Бағалау критерийлері | Оқушы мақсатына жетті, егер: Әннің жанрын біледі. Есту арқылы әнді тойға, эпикалық,сатиралық, дәстүрлі екенін анықтайды. | |||||
Тілдік мақсаты | Диолог хаттар үшін пайдаланылатын сөз тіркестерінің сериясы айтыс, қыз бен жігіт айтысы; -күй- төкпе, шертпе; -стиль, жанр, лад, интонация, музыкалық көркемдеуші құралдар; -импровизация, өңдеу, композиция; -интерпретация; -екпін, ырғақ; -сүйемелдеу, ансамбль Талқылауға арналған сұрақтар: •Біз Біржан мен Сараның айтысын таңдадық, себебі ол….(айтыстың стильін, жанрын, орындаушылық әдісін) анықтауға көмектеседі. •Біз халық әуенін компьютерлік бағдарламада импровизацияладық, ол бізге....( тілдік дағдыны) дамытуға көмектесті. •Біз күй тарихын зерттедік, ол күйдің ....(шертпе, төкпе) әдістерін білуге көмектеседі. | |||||
Құндылықтарды дарыту | Жалпыға бірдей еңбек қоғамы | |||||
ЖаҺандық азаматтыққа тәрбиелеу | Бұл бөлімде жаһандық әсері мен музыкалық оқиғаларды тыңдап қарастыру. Сынып оқушысы музыкаға шолу арқылы бағдарламаны қамтамасыз етеді және қоя отырып,пайдалана атқарады. | |||||
АКТ қолдану дағдылары | Компьютерлік бағдарлама Виртуальді күйсандық. | |||||
Пәнаралық байланыстар | Кіріктірілген пәнаралық байланысы информатикамен, тарихпен, әдебиетпен байқалады. | |||||
Бастапқы білім | Халық әні, ақындар, қазақ әнін.кім құрады?оқушылар білуі мүмкін | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтын басы 2м 5 м 15 м Сабақтын ортасы 10 м Сабақтын соңы 10 м 3м | Сабақ басында оқушылардың назарын назарын жинақтау: Ұйымдастыру бөлімі: -Көздеріңізді жабыңыздар. Күлкіні елестетіп көріңіз. Нені көрдіңіз, суреттеп салыңыз.Суретінізді қасыңдағы отырған көршіңізге сыйлаңыз. Маған өз күлкінізді сыйлаңыздар. Сонымен, сіздердің сабаққа дайын екендеріңізді қөрдім. Бастаймыз. Өткен сабақты қайталаймыз. Сұрақтар қарапайым тәртіпте: Әншінің жырау мен жыршыдан қандай айырмашылығы бар? Философиялық әндердің айырмашылығы? Қандай әндерді білесіңдер? Қандай әннің түрлерін білесіңдер? Сөздерді жинақтау арқылы жауаптарын табасыздар. Оқушыларды 3 топқа бөлу. Әннің жанрын оқушылар « Сөздерді жинақтау» арқылы сөздерді тереді Дәстүрлі әндер Эпикалық әндер Той жыры әндері Оқушылар 3 топқа бірігіп, сөздерді жанр бойынша құрастырады. 1 топ Салт әндерінің сөздерін жинайды. 2 топ Эпикалық әндерінің сөздерін жинайды 3 топ Сатиралық әндерінің сөздерін жинайды. Қалай ойлайсыңдар, жанр дегеніміз не? Жанрда анықтау сөздер толық,нақты беріледі. Жана тақырып: ЖАНР түрі көркем шығармаларды сипаттайтын, сол немесе өзге де сюжеттік және стилистикалық белгілері болды. Халық әндері мынадай түрлерге бөлінеді: — салт-дәстүрлі (бесік әні, той жыры, жоқтау әні) әзіл-сқақ әндері (күлдіргі, сқақ әні); — эпикалық дастандарын (ән-қара — терме, эпикалық дастанды өлең — толғау). Қарқын -бұл музыкалық шығармашылықтағы жылдамдық. Баяу, орта және жылдам түрлері болады.Қарқынның белгісі үшін итальяндық сөздер пайдаланады.: Adagio - баяу қарқын; Мoderato- орта қарқын; Allegro- жылдам қарқын. Тыңдалым: әннің жанр бойынша «Жар- Жар», «Толғау». Оқушылар жеке парақта формативті бағалау үшін тапсырма орындайды. 1бесік жырын тыңдап, номери әннің қарқынын анықтайды, нөмірлейді. 2 «16 қыз»әнін тыңдап, және әннің қарқынын анықтайды, нөмірлейді. 3 «Терме» тыңдап, нөмірлейді, нөмерімен әннің қарқынын анықтайды. Тапсырма: Рет- ретімен әнді тыңдаңыздар. Есту арқылы жанр қарқын әндерді анықтаңыз. Әндерді нөмірлей отыра, әннің жанры және қарқыны бойынша кестені толтырыңыз. Тыңдалым: «Бесік жыры», «16 қыз», «Терме» ФО бойынша тапсырманың орындалуы. Оқушылар тапсырмаларын орындағаннан кейін жұмыстарымен алмасады және бір – бірін тексереді, мұғалім дұрыс жауаптарын айтады Рефлексия: Сөзін жалғастырады, бүгін мен білдім… Қорытынды нәтижелері: сабақтың мақсаты мен критериін талқылау. Критерийлер бойынша кері байланыс береді, оқу мақсатын мұғалім анықтайды. | http://collegy.ucoz.ru/publ/79-1-0-14770 http://old.el.kz/m/articles/view/content-3693 | ||||
Дифференциация – Сіз қалайша көбірек қолдау керек екендігін көрсетесіз?Аса қабілетті оқушылар алдына қандай міндеттер жоспарлайсыз? | Бағалау – Сіз қалай жоспарлайсыз,оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. | ||||
Рефлексия | Сабақта бағалаудың әдіс-тәсілдерінің қолданылуы : К = жалпы сыныппен жұмыс Д = мұғалімнің түсіндірілімі Г = топпен жұмыс И = жеке жұмыс Ф = қалыптастырушы бағалаудың көмегі Сабақ басы - «Миға шабуыл» - Негізгібөлім Талқылау - Өзара түсіністік Қорытынды - Рефлексия | Әдіс-тәсілдерді сақтайтын денсаулық. | ||||
Жалпы баға Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? (ойланыңыз, білім беруде , солай оқытуда да)? 1: 2: Сабақтың жақсы өтуіне қалай көмек берер едіңіз? (ойланыңыз, білім беруде , солай оқытуда да)? 1: 2: Менің сабақта сынып туралы,жетістіктері туралы байқағаным /кейбір оқушыларға қиыншылық тудырғаны, келесі сабақта неге аса көңіл аудару керек? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?