Санды теңсіздіктер және олардың қасиеттері. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер

Мектеп: Атырау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шайхиева Н.Ш.

Сынып:

Қатысқандар саны:

 Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Санды теңсіздіктер және олардың қасиеттері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.5

тура санды теңсіздіктердің қасиеттерін білу және қолдану;

6.2.2.6

теңсіздіктерді қосу, азайту, көбейту және бөлуді түсіну және қолдану;

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • санды теңсіздіктер анықтамасын біледі;
  • тура санды теңсіздіктер анықтамасын біледі;
  • санды теңсіздіктердің қасиеттерін біледі;
  • тура санды теңсіздіктерге амалдар қолданады;

 Бағалау

  критерийлері

Оқушылар:

  • санды теңсіздіктер анықтамасын біледі;
  • тура санды теңсіздіктер анықтамасын біледі;
  • санды теңсіздіктердің қасиеттерін біледі;
  • тура санды теңсіздіктерге амалдар қолдана алады;

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • санды теңсіздіктердің қасиеттерін тұжырымдайды;
  • санды теңсіздіктерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіреді;

Бөлім бойынша лексика және терминология:

- теңсіздік;

- санды теңсіздік;

- қатаң теңсіздік;

- қатаң емес теңсіздік;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • тура санды теңсіздіктің екі жақ бөлігін де теріс санға көбейткенде/бөлгенде теңсіздік белгісін өзгереді;
  • тура санды теңсіздіктің екі жақ бөлігін де оң санға көбейткенде/бөлгенде теңсіздік белгісін өзгеріссіз қалады.

 Құндылықтарды дарыту

Топтық және жұппен жұмыс жасата отырып оқушыларда өзара сыйластық, сенімділік, қарым-қатынасты қалыптастыру

 Пәнаралық

  байланыстар

Қазақ әдебиетімен, өлең шумақтарын пайдалану

Бастапқы

білім

Шамаларды салыстыра алу; теңдеулерді шешу дағдылары; сандық түзумен жұмыс жасау дағдылары.

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0 – 3 мин

Ұйымдастыру. Амандасу.

Сыныпта психологиялық ахуал тудыру үшін оқушыларға смайликтер таратып, көңіл-күйлерін анықтау.

Кәне, кәне тұрайық,

Үлкен шеңбер құрайық.

Тұрсақ енді шеңберге,

Алақанды ұрайық.

Үй тапсырмасын қатар отырған оқушылар бір-бірінің дәптерін тексереді.

Презентация

Сабақтың ортасы

4 – 8 мин

«Миға шабуыл» - өткен сабақтан сұрақтар қойылып, жауап алынады.

С-1: Санды теңсіздік дегеніміз не? Мысал келтір

С-2: Санды теңсіздіктің 1-ші қасиетінің айтылуы, мысал келтір.

С-3: Санды теңсіздіктің 2-ші қасиетінің айтылуы, мысал келтір.

С-4: Санды теңсіздіктің 3-ші қасиетінің айтылуы, мысал келтір.

С-5: Санды теңсіздіктің 4-ші қасиетінің айтылуы, мысал келтір.

С-6: Санды сіз 5-ші қасиетінің айтылуы, мысал келтір.

С-7: Санды теңсіздіктің 6-ші қасиетінің айтылуы, мысал келтір.

С-6: Қатаң емес теңсіздіктің қатаң теңсіздіктен айырмашылығы неде? мысал келтір.

Презентация

смайликтер

9 – 23 мин

Сыныпты 4 топқа қиындылары бойынша бөлу, қиындылардан сурет құрастыру. Әр топқа өткен сабақ бойынша тапсырмалар беру.

1 топ

А деңгей

№963. Квадраттың қабырғасы 4 см-ден артық, 5 см-ден кем. Квадраттың периметрін бағалаңдар.

В деңгейі

№970. Теңсіздіктердің қасиеттерін пайдаланып:

а) 3а – 5 2а – 1 теңсіздігінің екі жақ бөлігіне де 7 санын, 4а санын, -3 санын, -2а санын қосқанда шығатын тура теңсіздікті жазыңдар.

С деңгейі

№985. 2,7 х 9 және 1,5 у 3 теңсіздіктерінен:

  • 2ху – ті; 2) 2ху + 1- ді; 3) + 4 – ті бағалаңдар.

2 топ

А деңгей

№964. Тік төртбұрыштың ұзындығы 4,5 см-ден артық, 6 см-ден кем. Оның ені 2 см-ден артық, 3,2 см-ден кем. Тік төртбұрыштың ауданын бағалаңдар.

В деңгейі

№970. Теңсіздіктердің қасиеттерін пайдаланып:

b) 3,2m – 2,4 5,6m – 1,6 теңсіздігінің екі жақ бөлігін де 5 санына, санына, - санына көбейткенде шығатын тура теңсіздікті жазыңдар.

С деңгейі

№985. 2,7 х 9 және 1,5 у 3 теңсіздіктерінен:

  • 3ху – ті; 2) 3ху + 1- ді; 3) + 2 – ні бағалаңдар.

3 топ

А деңгей

№963. Квадраттың қабырғасы 4 см-ден артық, 5 см-ден кем. Квадраттың қабырғасын бағалаңдар.

В деңгейі

№970. Теңсіздіктердің қасиеттерін пайдаланып:

а) 3а – 5 2а – 1 теңсіздігінің екі жақ бөлігіне де 7 санын, 4а санын, -3 санын, -2а санын қосқанда шығатын тура теңсіздікті жазыңдар.

С деңгейі

№985. 2,7 х 9 және 1,5 у 3 теңсіздіктерінен:

  • 2ху – ті; 2) 2ху + 1- ді; 3) + 4 – ті бағалаңдар.

4 топ

А деңгей

№964. Тік төртбұрыштың ұзындығы 4,5 см-ден артық, 6 см-ден кем. Оның ені 2 см-ден артық, 3,2 см-ден кем. Тік төртбұрыштың ауданын бағалаңдар.

В деңгейі

№970. Теңсіздіктердің қасиеттерін пайдаланып:

b) 3,2m – 2,4 5,6m – 1,6 теңсіздігінің екі жақ бөлігін де 5 санына, санына, - санына көбейткенде шығатын тура теңсіздікті жазыңдар.

С деңгейі

№№985. 2,7 х 9 және 1,5 у 3 теңсіздіктерінен:

  • 3ху – ті; 2) 3ху + 1- ді; 3) + 2 – ні бағалаңдар.

Бағалау: Тапсырмалары бірдей топтар жұмыс уақыты аяқталғаннан соң бір-бірінің жұмыстарын тексереді және бағалайды.

Математика

2-бөлім,

Жалпы білім беретін оқулық мектептің 6 - сыныбына арналған,

Алматы «Атамұра» 2015, төртінші басылымы.

Қосымша 1

24 – 28 мин

«Математикалық эстафета»

5x8 берілген. Бағалаңдар:

1 3 топ 2 – 4 топ

< 6x < < 4x <

< -10x < < -7x <

< x – 5 < < x – 3 <

< 3x + 1 < < 2x +3 <

< -x/3 < < -x/4 <

Презентация

Қосымша 2

29 – 30 мин

Сергіту сәті. «Көңілді күн»

https://www.youtube.com/watch?v=TwD0jZdUuC8\

31 – 37 мин

«Математикалық диктант» - 4 топтан бір-бірден оқушы шығып тақтада тұрып орындайды. Қалған оқушылар орындарында орындайды. 1-ші топ 3-ші топпен, ал 2-ші топ 4 топпен дәптерлерін алмастырып тексереді.

1 – 3 топ 2 – 4 топ

6 > 5 7 < 8 теңсіздігі берілген.

Тапсырма:

1. Теңсіздіктің екі бөлігіне де 4 – ті қосыңыз.

2. Теңсіздіктің екі бөлігіне де (-2) – ні қосыңыз.

3. Теңсіздіктің екі бөлігінен де 7 – ні азайтыңыз.

4. Теңсіздіктің екі бөлігінен де (-6) – ны азайтыңыз.

5. Теңсіздіктің екі бөлігіне де 3 – ті көбейтіңіз.

6. Теңсіздіктің екі бөлігіне де (-5) – ті көбейтіңіз.

7. Теңсіздіктің екі бөлігін де 2 – ге бөліңіз.

8. Теңсіздіктің екі бөлігін де (-2) – ге бөліңіз.

Қосымша 3

Сабақтың соңы

Үйге тапсырма: Шығармашылық тапсырма «Санды теңсіздікке» есеп құрастыру.

Рефлесия: «Пантомима» .

Қолдарын жоғары көтерсе – сабақ жақсы өтті,

Басы төмен - қанағаттанған жоқ,

Беттерін қолымен жауып алса – ұнамады.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

АКТ-мен байланыстар

Саралау тапсырмалары топтық жұмыста және жеке жұмыстарда беріледі. Топтық жұмыста қабілеті жоғары оқушылар өз жолдастарына көмек жұмысын ұйымдастырады.

Бағалау сабақтың барлық бөлімінде жүреді, ауызша жауап берген оқушыларды мадақтау, топтық және жеке жұмыстарда өзара бірін-бірі бағалайды.

Оқушылармен сергіту сәті жаттығу жұмысы жүргізіледі.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу