Жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейту орындау. Өзара кері сандар. Математика, 5 сынып, сабақ жоспары.
5.1А Бөлім Сандарға амалдар қолдану | Мектеп: НЗМ ФМБ Алматы қаласы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалім аты-жөні: Умаров Б.М. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысқан оқушылар саны : | Қатыспаған оқушылар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейту орындау. Өзара кері сандар. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сілтеме: | 5.1.2.21 жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындау; 5.1.2.22 берілген санға кері санды табу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Жай бөлшектерді көбейте алады; Жай бөлшектерді натурал санға көбейте алады; Аралас сандарды көбейте біледі; Кері сандарды таба біледі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар : Пәнге қатысты лексика мен терминалогия
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Бөлшектерді көбейту үшін... Аралас сандарды көбейту үшін... Бөлшекті қысқарту үшін... | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Жай бөлшектер мен аралас сандарды көбейту амалын орындай білу біліктілігін қалыптастыру. Оқушыға бағытталған сұрақтар қою арқылы оқушыны өмір бойы білім алуға үйрету, сонымен қатар өзіне деген сенімділікті, ойын ашық жеткізуге мүмкіндік беру. Топтарға біріктіре отырып бір-бірімен ой бөлісуге , бір-бірінің пікіріне құрметпен қарауға, сыныпта ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыстар | Анықтамаларды дұрыс, нақты айту арқылы қазақ тілі пәнімен жәнеде жаңа сабақтың мазмұнын ашу мақсатында физика , биология пәндерімен байланыс орнатамын. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Жаңа тақырыпқа қатысты материалдарды слайд арқылы көрсетіп, интербелсенді тақтаны пайдалана отырып есептер шығарту арқылы оқушыларды АКТ қолдануды үйретемін. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже | Жай бөлшек пен аралас сандарды көбейтуді біледі, кері сандарды анықтай алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақ жоспары | Оқыту ресурстары | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин) Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру 1 мин | Мотевациялық кезең : а) Оқушыларды сабаққа ынталандыру б)Сабаққа қатысушы оқушыларды түгендеу в) Үй тапсырмасы бойынша сұрақтарына жауап беру Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады . Тақырыпқа сай оқушылардға бүгінгі сабақтың мақсатын ашу үшін сұрақтар қояды. Қайталау есептері беріледі. | Презентация Слайд 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Топқа бөлу (3 мин) | Оқушыларды топқа бөліп алу үшін үлестірмелерді таратамын, нәтижелері бойынша топқа бөлінеді. Топқа бөлу: Нәтижесінде оқушылар шағын үш топқа бөлінеді: 1 топ– дұрыс бөлшек, 2 топ – бұрыс бөлшек, 3 топ – аралас сан. | Карточка №1 «Топқа бөлу» | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабақ (6 мин) | Ереже 1 : Бөлшекті бөлшекке көбейту үшін , олардың алымдарын көбейтіп алым етіп,бөлімдерін көбейтіп, бөлім етіп жазу керек. Мұндағы - натурал сандар немесе нөл саны ,-натурал сандар Мысалы Ереже 2: Бөлшекті натурал санға көбейту үшін , бөлшектің алымын натурал санға көбейтіп , нәтижесін алым етіп , бөлімінің өзін қалдыру керек. Мұндағы - натурал сан. Мысалы
Ереже 3: Аралас санды көбейту үшін :
Мысалы Ереже 4: Егер көбейткіштердің бірі нөлге тең болса, онда көбейтіндіде нөлге тең. Мысалы Ереже 5: Көбейтіндісі 1-ге тең болатын екі санды өзара кері сандар деп атайды.
Мысалы
| Презентация Слайд 3-7 Алдамұратова Т. Математика 5 сынып Петерсон Л., Математика 5 класс | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Топтық жұмыс (8 мин) | Оқу материалдарын бекіту мақсатында оқушылар төмендегі тапсырмаларды орындайды: Топқа арналған тапсырмалар:
b) 1 массасы г. 20 алтын неше грамм? c) Автомат станокта 12 минутта 5 сақина жасады. Автоматта 3 сақина неше минутта жасалады ? I(a). Көбейтуді орындаңыз: а. = b. = ІІ. a) Балада 4 алма , 4 жарты алма және жарты алманың жартысының 4- еуі бар. Балада неше алма бар ? b) Жердің жасанды серігі жылдамдықпен ұшырылды. Ол 8 секундта қанша қашықтыққа барады? c) Квадраттың қабырғасы дм. Квадраттың периметірін табыңдар. II(a). Көбейтуді орындаңыз: = | Презентация слайд 8 Алдамұратова Т. Математика 5 сынып Петерсон Л., Математика 5 класс | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Жеке жұмыс (10 мин) | Оқу материалдарын бекіту мақсатында оқушылар төмендегі тапсырмаларды орындайды: 1 деңгей.
Ол орам матаны әр көйлікке жеке бөлу үшін 7 рет қиды.
2 деңгей.
Бағалау критерийлері:
| Презентация слайд 9 Дифферен-циация Презентация Слайд 9 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
ҚБ (10 мин) |
Оқушылар қалыптастырушы бағалауды сабақтың соңғы кезеңінде жазады, 10 минут көлемінде. Бұл жұмыс оқушының бүгінгі сабақ қандай деңгейде түсінгендігін бағалау үшін қолданылады. | ҚБ | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Reflection (4 мин) | Рефлексия Менің есіме түсті ……………………………….. Менде қиындықтар болды …………….. Менің білгім келеді………………………... Мен орындай алдым ……………………………… | Презентация слайд 10 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Homework 1 мин | Жай бөлшектерді көбейтуді орындаңдар:
| Алдамұратова Т. Математика 5 сынып Петерсон Л., Математика 5 класс |
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | ||
1. Қабілеті жоғары оқушыларды қабілеті төмен оқушылармен бірге бірлесе отырып топтық жұмыс жасайды. Олар көмек көрсету арқылы олардың жинақталуына септігін тигізіп, оқуға тарта алады. Топқа қойылатын талап бойынша әр топ шығарған есепті қалай шығарғанын басқа топ алдында қорғайды және әрбір топ мүшесінің өзіндік рөлі болу керек. 2. Әрбір оқушыны назардар тыс қалдырмай жеке қадір-қасиетін сезіну үшін іс-әрекетіне қарай мадақтау алады. | Оқушы өзін-өзі бағалау арқылы неге жеткенін және неге әлі қол жеткізу керектігін бағалап отырады. Қалыптастырушы бағалау арқылы. | Ойлауды сезінуді дамытатын материалдар. Оқушылардың өзара әрекеттесу мәдениетін қалыптастыру, кездескен қиын және күрделі жағдайларда оқушы өзін бірқалыпты ұстануға көмектеседі. | ||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Оқытуда ережелердің реттілігі, оқуда түсіндірме мысалдардың көптігі. 2: Қолданбалы есептер. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Топта тапсырмаларды көбірек орындау. Топта белсенді болу. 2: Жеке жұмыс құрастырғанда деңгейлік есептер құрастыру. ҚБ жазғанда қателесіп қалудан қорықпау. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Сыныптың жалпы деңгейі жақсы, 1-2 оқушыларға мұғалімнің/оқушылардың көмегі қажет бағыт-бағдар беруде. Келесі сабақта көбірек практикаға мән беру керек. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?