Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктері. Математика, 5 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Бөлім 5.1В: Натурал сандардың бөлінгіштігі

Мектеп: НИШ ФМН г. Тараз

Мерзімі:

Қатысқандар саны:: Қатыспағандар саны:

Сабақ

Сабақ тақырыбы:

Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктері

Сабақтың түрі:

Өтілген тақырып бойынша алған білімдерін бекіту дағдыларын қалыптастыру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

5.1.2.8 Натурал сандардың бөлгіштерін табады:

5.1.2.9 Натурал сандардың еселіктерін табады;

 Сабақ мақсаттары:

Оқушылар натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктерін табады.

 Бағалау критерийлері:

Оқушылар мақсатқа жетеді, егер

-Натурал сандардың бөлгіштерінің анықтамаларын тұжырымдай алады;

-Натурал сандардың еселіктерінің анықтамаларын тұжырымдай алады ;

-Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктерінің негізгі айырмашылықтарын тұжырымдайды ;

-Натурал сандардың бөлгіштерін табады;

-Натурал сандардың еселіктерін табады;

 Тілдік мақсаттар:

 

Оқушылар :

- Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктерінің анықтамаларын тұжырымдайды ,

- Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктерін табу алгоритмін түсіндіреді,

Пәндік лексика және терминология - натурал сан;

- санның бөлгіштері ;

- санның еселіктері;

-бөлінеді.

Хаттама немесе диалог үшін пайдалы фразалар

- Натурал сандардың бөлгіштері:.... мына сандар болып табылады;

- Натурал сандардың еселіктері :...мына сандар болып табылады;

 Құндылықтарды дарыту

Өзара сенімділік әрі сыйластық қарам-қатынасты қолдау және тұжырымдау.Тындырымды да ұқыпты тұлға қалыптастыру.

Оқушы бойында коммуникативті дағдыны қалыптастыру.

 Бастапқы білім

Натурал сандардың бөлінуі мен көбейтілуін, жұп және тақ сандардың анықтамалары. Натурал сандардың еселіктері мен бөлгіштерінің анықтамалары.

 Пән аралық

 байланыс

Компьютерлік сауаттылық бойынша информатика пәнімен байланысты.

 АКТ қолдану

 дағдылары

Интернет ресурстарымен жұмыс жасау дағдысын дамыту.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

1минут

Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың дайындығын тексеру

Сабақ мақсатын қою 2минут

Қабылдау « Қақырып -сұрақ».

Презентация Слайд 1.

Мұғалім оқушылардың өздеріне сабақтың тақырыбына байланысты бір-біріне сұрақтар қоюды ұсынады. Сұрақтар төмендегідей болуы мүмкін:

  • Қандай сандар натурал сандардың бөлгіштері деп аталады?
  • Қандай сандар натурал сандардың еселігі деп аталады?
  • Санның бөлгіші сол санның өзінен үлкен бола ала ма?
  • Санның еселігі сол санның өзінен кіші бола ма?
  • Еселік сан өзінен кіші бола ма?
  • Санның қанша еселігі болуы мүмкін?
  • Санның қанша бөлгіші болуы мүмкін?
  • Қандай сан барлық сандардың бөлгіші бола алады?

Мұалім оқушыларға тапсырманы ұсынады: « 60-қа бөлгіш, 120-ға еселік болатын санды жазыңдар».

Презентация Слайд 2.

Мұғалім оқушылардан сабақтың мақсатын тұжырымдауды сұрайды. Кейіннен мақсат түзетіліп, жетістік критерийі құрылады.

«Математика 5»

Алдамуратова Т. А., Байшоланов Е. С.

Алматы: Атамұра, 2010. 44 – 49 бет.

Осыған дейін меңгерілген білімді пысықтау

5минут

Ойын «Допты сал».

Презентация Слайды 3 – 7.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, алдыңғы білімдерін қайталайды.

40!санының бөлгіштерін айтыңыз;

21! Санының еселіктерін айтыңыз;

Әрбір натурал санға бөлінетін санды айтыңыз?

27 санының барлық бөлгіштерін айтыңыз?

  • 18 санының алғашқы 4 еселігін айтыңыз?

Тілдік мақсат бойынша жұмыс оқушылардың жауаптарын анықтамаға сәйкестендіру арқылы іске асады.

Мұғалім оқушылардың сұрақтардың жауаптарын түсінгендігін бақылау жолымен бағалайды.

Түсіну сұрақтары:

  • Қандай сандар натурал санның бөлгіштері деп аталады?
  • Қандай сандар натурал санның еселігі деп аталады?
  • Санның бөлгіші сол саннан үлкен бола ала ма?
  • Санның еселігі сол саннан үлкен бола ала ма?
  • Еселік сан өзінен кіші бола ма?
  • Санның қанша еселігі болуы мүмкін?
  • Санның қанша бөлгіші болуы мүмкін?
  • Қандай сан барлық сандардың бөлгіші бола алады?

http://prezentacii.com/matematike/5182-deliteli-i-kratnye.html

Өтілген тақырыпты бекіту

10минут

15минут

Сыныппен жұмыс

Презентация Слайд 8.

Оқушылар ауызша комментарияларды дәптерлерінде орындайды.

Мұғалім оқушыларға білу, түсіну сұрақтарын қойып, жауаптарын тыңдау арқылы бағалайды.

1) 28 қыркүйек күні 28 саны өзінен кіші барлық бөлгіштерін қонаққа шақыруды шешті. Ең бірінші болып бір саны, одан кейін екі саны, одан кейін ... ... ... келді.

2)Барлық қонақтар келгенде 28 саны олардың көп емес екендігіне таң қалды. Ол ренжіп, тағыда сол сандардың өзінің бөлгіштерін шақыруды сұрады. Қанша жаңа қонақ келуі мүмкін?

3)1 саны 28 санына бұндай шартпен бізге жаңа қонақтар келмейтінін түсіндірді:

  • егер b саны –  a санына бөлгіш болса;
  • с саны – b санының бөлгіші болса, онда с саны, а санының бөлгіші болады.
  • 28 санының өзінен басқа барлық бөлгіштерінің қосындысын табыңдар. Не байқадыңдар? Бұндай сандар кемел сандар деп аталады.

Презентация Слайд 9.

4) 30 саны үшін жазыңыз: барлық бөлгіштерін және тағы бөлгіштерінің де бөлгіштерін. 30 саны тамаш асан ба?

Оқушылар жұпта тапсырмаларды орындайды

Мұғалім оқушылардың жұмыстарын тексеріп, кейбір жаттғуларда бір шешімге келе алмаған жұптарға көмектесу арқылы бағалайды. Бағалау критерийлері арқылы өзін-өзі бағалайды.

Оқушылар 30 санының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 1 санының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 2, 3, 5 сандарының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 6, 10, 15. сандарының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 30 санының кемел сан емес екендігін дұрыс қорытындылайды

Презентация Слайд 10.

5) Қандай санның тек бір ғана қонағы болды? Өзі қанша рет қонаққа барды? (1)

Жұптық жұмыс:

Презентация Слайд 11.

1) Сабақ мақсатына қайта оралу: « 60-қа бөлгіш, 120-ға еселік болатын санды жазыңдар»

Оқушылар тапсырманы орындайды. Есепті шешудің басқа жолдарын да қарастырады. Дұрыс шешімі бойынша тексереді.

Оқушылар 30 санының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 1 санының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 2, 3, 5 сандарының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 6, 10, 15. сандарының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 30 санының кемел сан емес екендігін дұрыс қорытындылайды

2) Оқушылар топта ауысып тапсырмаларды орындайды:

1. Берілген сандардың ішінен 15, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16 табыңдар:

а) 20-ға бөлгіш;

б) 4-ке еселік;

в) 16-ға бөлгіш және 4-ке еселік;

г) 3-ке еселік және 18-ге бөлгіш.

Оқушылар 30 санының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 1 санының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 2, 3, 5 сандарының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 6, 10, 15. сандарының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 30 санының кемел сан емес екендігін дұрыс қорытындылайды

2. Наурыз мейрамына ұйымдастырылған іс-шараға 90 оқушы қатысты. Олар қорытынды кезеңінде бірдей екі қатарға, 5 бірдей қатарға, 11 бірдей қатарға, 6 адам бір қатарға тұратындай бөліне ала ма?

Оқушылар 30 санының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 1 санының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 2, 3, 5 сандарының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 6, 10, 15. сандарының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 30 санының кемел сан емес екендігін дұрыс қорытындылайды

3. 70 525 саны 217 санына еселік болатынын, ал 729 саны 225261 санына бөлгіш болатынын дәлелдеңдер;

Оқушылар 30 санының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 1 санының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 2, 3, 5 сандарының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 6, 10, 15. сандарының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 30 санының кемел сан емес екендігін дұрыс қорытындылайды

4. 6 496 сандарының барлық бөлгіштерінің қосындысы өзіне тең болатынын тексеріңдер.Өзін қоспаған кезде.Бұл сан қалай аталады?

Оқушылар 30 санының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 1 санының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 2, 3, 5 сандарының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 6, 10, 15. сандарының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 30 санының кемел сан емес екендігін дұрыс қорытындылайды

5. Қалалық автобустың жүргізушісі азаңғы сағ 7.00 де жұмысқа шығады, ал түскі астық үзіліске 12.00 де шығады. Бір айналымдық жолы 48 минутты құрайды. Түске дейін жүргізуші қанша айналым жасап үлгереді?

Оқушылар 30 санының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 1 санының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 2, 3, 5 сандарының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 6, 10, 15. сандарының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 30 санының кемел сан емес екендігін дұрыс қорытындылайды

Презентация Слайд 12-17.

Үлгі арқы бірін-бірі бағалайды.

Оқушылар бағалау критерийлері мен үлгі арқылы бірін-бірі бағалайды. Мұғалім оқушылардың жұмыстарын тексеріп, кейбір жаттғуларда бір шешімге келе алмаған жұптарға көмектесу арқылы бағалайды. Бағалау критерийлері арқылы өзін-өзі бағалайды.

«Математика 5»

Алдамуратова Т. А., Байшоланов Е. С.

Алматы: Атамұра, 2010.

стр 44 - 49

http://enciklopediya1.ru/index/0-426

Өзіндік жұмыс кезеңі

(10 мин)

Оқушылар жеке өзіндік жұмыс жасайды.

I нұсқа. Аты-жөні: ...............................................................1. 42 саны берілген. Барлық бөлгіштерін өсу ретімен жазыңдар: ......................................................................... 2. Берілген сандардың ішінен 12,14,25,34,42,45,51,68,85,100 табыңыз:

а)   5-ке еселік: ..................................

б)   17-ге еселік: ................................

3. 100 ден кіші 13-ке еселік сандарды жазыңыз..................................

Бағалау критерийі:

Оқушылар 30 санының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 1 санының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 2, 3, 5 сандарының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 6, 10, 15. сандарының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 30 санының кемел сан емес екендігін дұрыс қорытындылайды

II нұсқа. Аты-жөні: .......................................................1. 36 саны берілген. Барлық бөлгіштерін өсу ретімен жазыңдар:2. Берілген сандардың ішінен 12,14,26,39,42,45,52,68,84,117 табыңыз:а)  7-ге еселік: ................................. 

б)  13-ке еселік: ................................3. 100 ден кіші 14-ке еселік сандарды жазыңыз...................................

Бағалау критерийі:

Оқушылар 30 санының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 1 санының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 2, 3, 5 сандарының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 6, 10, 15. сандарының бөлгіштерін дұрыс табады

Оқушылар 30 санының кемел сан емес екендігін дұрыс қорытындылайды

Мұғалім бағалау критерийі бойынша өзіндік жұмысты тексеру арқылы бағалайды.

Математика 5 класс А.С. Чесноков, К.И. Нешков (2014 год) Дидактикалық материалдар

Қорытындылау

Рефлексия.

2 минут

Сабақты қорытындылау. Рефлексия.

Мұғалім оқушыларды сабақтың мақсаты мен жетістік критерийлеріне қайта оралтады.

  • Сабақтың мақсаты қандай?
  • Мақсатқа жеттіңіздер ме? (Оқушыларға кері байланыс парағын толтыру ұсынылады)

Әрбір оқушы тақырып бойынша бір нәрсе тұжырымдайды. Бір сөзді қайталап айтуға болмайды.

Үй тапсырмасы.

Мұғалім үй тапсырмасын орындаудың ережесін түсіндіреді.

1. Берілген сандардың ішінен 14, 21, 31, 42, 51, 63, 68, 75 табыңыз: а) 7-ге еселік сандарды; б) 17-ге еселік сандарды;  в) 8-ге еселік сандарды; г) 2-ге еселік сандарды; 

2. 220 және 284 сандары басақ санның бөлгіштерінің қосындыларына тең екенін тексеріңдер.

3. Талғаттың анасы Талғатқа 850 теңге беріп алма сатып әкелуін сұрады. Талғат 4 кг алма сатып алу үшін берілген ақшаның қандай ең үлкен бөлігін жаратады?

Жауабы: 850:4 = 212 (қалдық 2) 848 ең үлкен баға.

Үй тапсырмасы

Үй тапсырмасын беру.

Саралау

Бағалау

ҚТ және денсаулық

Жұптық жұмысты бақылай отырып, қиындықтар кездескенденде бағыт беремін. Әлсіз оқушыларға жеке консультация алуға мүмкіндік беремін.

Қалыптастырушы бағалау жұптық жұмыстағы есептерді шығарудағы белсенділіктерін бақылау арқылы жүргізіледі.

Бірін-бірі бағлау. Өзін-өзі бағалау.

Физкультминуткалар немесе көз жаттығуы.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Кері байланыс



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу