Натурал сандар және нөл; Математика, 5 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
5.1A бөлім: Натурал сандар және нөл | Мектеп: Павлодар қаласындағы НЗМ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:: ТемироваД. М. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Натурал сандар және нөл; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа мәліметті түсіну | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқытудың пәндік мақсаттары | 5.1.1.1 натурал сандар жиыны ұғымын меңгеру; 5.1.1.2 тақ және жұп сандар ұғымын меңгеру; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқытудың пәндік мақсаттары | Оқушылар: - натурал сан, жұп және тақ натурал сандар ұғымдарын біледі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | - натурал сандар анықтамасын біледі; - тақ натурал сандар мен жұп натурал сандар анықтамасын біледі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқытудың тілдік мақсаттары | Пәндік лексика және терминология: - натурал сандар, жұп сандар, тақ сандар. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивтік тақта | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | «Цифр», «сан», ұғымдарын білу, натурал сандармен арифметикалық амалдарды орындау. Әріпті және санды өрнектермен жұмыс істе дағдылары, сандарға қолданылатын арифметикалық амалдар қасиеттерін біледі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Дене шынықтыру – тақырып: ”Саптық тапсырмалар”. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақбарысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңжоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин | Амандасу. Топқа бөлү.
Жағымды психалогиялық ахуал тудыру мақсатында, оқушыларды ортаға шақырып, жазғы демалысты қалай өткізгендерін сұраңыз. МАУСЫМ,ШІЛДЕ, ТАМЫЗ JUNE, JULE,AUGUST | презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбына кіру 2 минут | Оқушылар жұппен айналадағылардың заттарын санап шығулары керек: - парталардың; - қаламсаптардың; - кітап беттерініңжәне т.с.с. | Ауызша | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы мен мақсатын қою 2 мин | Қойылған сұрақтарға жауап бере отырып, оқұшылар сабақтын тақырыбына шығады және сабақтың мақсатын қояды. Қандай сандар натурал деп аталады? Қандай натурал сандар аз болып табылады? Натурал сандар қандай жиынтықты құрайды? Ол қалай белгіленеді? Натурал сандардың жалпы саны қанша? Заттарды санау қай саннан басталады Нөл саны натурал сан бола ма? Ең үлкен санды атауға бола ма? | Ауызша, Презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа мәліметті түсіну 8 мин | Оқушыларға тарап материал беріледі. Мұғалім «Инсерт» стратегиясын қолданады. Бұл тәсіл бойынша оқушылар мәтінді оқып отырып оның бір жақ шетіне белгілер қойып отырады. «V» — білемін «+» мен үшін жаңа «-» басқаша ойлаймын «?» — түсінбедім, тереңірек білгім келеді Натурал сандар — мектептің математика курсында меңгеретін сандардың бірінші түрі. Анықтама.Натурал сандар — бұл заттарды санауда қолданылатын сандар. Бірінші натурал сандар: 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10; 11 және т.б. Барлық натурал сандар натурал сандардың жиынтығын білдіреді. Натурал сандардың жиынтығы N белгіленеді. Ең аз натурал сан — бір. Ең көп натурал сан болмайды. Жалғасымды натурал сандар шексіз көп. Нөл натурал санға жатпайды. Натурал сандардың жиынтығы шексіз. Натурал сандарды ретімен нөмірлеуге болады, бірақ әрбір натурал санның соңында өзінен үлкен сан тұрады. Кері байланыс:
| таратпа материал | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топтық жұмыс 10 минут | Сынып және бөлім кестесін натурал сандармен толтырайық 783 502 197 048 натурал сандар мысалымен:
«Карусель» стратегиясы. Оқушылардың білімін тереңдету мақсатынды «Карусель» стратегиясы колданылады. Оқушылар топтарға бөлінеді. Ары қарай әр топ класс және разряд натурал сандарының кестесін бір жарым минут ішінде толтырады. 875 124 459 158; 426 875 495 129; 751 459 324 761; 125 846 359 426; 486 265 716 184. Жетістік критерийлері: - натурал сандар классын ажырата алады; - натурал сандар разрядың ажырата алады. Кері байланыс:
| Презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Индивидуалдық жұмыс 8 минут | Оқушыларға нөлден бастап кез - келген екі таңбалы натурал санға дейін жазылған кестені құруды ұсыныңыз.
Оқушылар кестенің бірінші, үшінші, бесінші және т.с.с бағандарын көкпен, қалған бағандарды қызылмен бояулары қажет.
Қанеки, жұп және тақ сандардың анықтамасын құрып көрейік. Оқушылар ауызша анықтаманы құрып алғаннан соң, оны дәптерлеріне жазады. Жұп сандар – бұл бүтін сандар, 2 санына қалдықсыз бөлінетін сандар. Мысалы: 2, 6, 10, 16, 22, 28 және т.б.. Тақ сандар – бұл бүтін сандар, 2 санына қалдықсыз бөлінбейтін сандар. Мысалы: 1, 3, 5, 9, 13, 17, 25 және т.б. Кері байланыс:
| Дәптерлерде, презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жүппен жұмыс 5мин | Келесі амалдарды орындап нәтежесін анықтаңыз
Бір-бірін тексеру | презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Reflection 2 мин |
| Ауызша | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй жұмысы 1 мин | Тапсырма1. 256 305 187 094 натурал сандарды мысал ретінде ала отырып класстар мен разрядтарға берілген кестені толтырыңыз. Тапсырма2. Сандардың қайсысы тақ, қайсысы жұп болатынын анықтаңыз: 65, 48, 45, 31, 54, 87, 36, 72, 80. | таратпа материал | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып, деңгейлік тапсырмалар және қосымша тапсырмалар құрастырылды. | Құрастырылған критерийлер бойынша бірін бірі, өздерін тексереді. Топтар бір-бірін бағалайды. | Сабақ барысында жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін тренинг өткізіледі. Тапсырмалар жас ерекшеліктеріне сәйкес келеді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: тақырыпқа шығұ 2: топтық жұмыс Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: тереңдету - дифференциацияның принципі негізінде сабақ жоспарын құру 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?