Үлкен сандарды қосу және азайту алгоритмі. Математика, 3 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1А – Үш таңбалы сандарды қосу және азайту. Мың. | Мектеп атауы: НЗМ ФМБ Талдықорған қ Бөлімше: 1.2 Сандармен операциялар | ||||||
Дата: | Мұғалімнің аты-жөні:Нукербаева А.К | ||||||
Сынып: 3 | Қатысқандар: | Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы | Үлкен сандарды қосу және азайту алгоритмі. | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) | 3.1.2.2 үш таңбалы сандарды/мыңдықтарды ауызша қосу мен азайтуды олардың ондық құрамы негізінде орындау 3.1.2.6 үш таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін қолдану | ||||||
Сабақ мақсаттары |
• үш таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмдерін қолдануды; • қосу мен азайту, көбейту және бөлу амалдары компоненттерінің атауларын жақшалы өрнектерді оқу мен жазуда қолдануды үйренеді. | ||||||
Бағалау критерийлері | Қосу мен азайту, көбейту және бөлу амалдары компоненттерінің атауларын жақшалы өрнектерді оқу мен жазуда қолдануды үйренеді Үш таңбалы сандарды қалай қосуды және азайтуды білу | ||||||
Сөздік қор Тілдік мақсат | разряд бойынша қосылғыштардың қосындысы | ||||||
Құндылықтарды дарыту | Жақсы мен жаманды ажырата алуға, жұппен жұмыс жасағанда бірін-бірі сыйлауға баулу. | ||||||
Мектеп миссиясы мен мектеп пайымдауы және жаһандық азаматтықтың іске асуы | Үш таңбалы сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктеуге бірнеше жаттығулар орындайды, қосу және азайту алгоритмдерін қолданады | ||||||
Пәнаралық байланыстар | дүниетану, жаратылыстану | ||||||
ИКТ пайдалану білімі | таныстырылым | ||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | 3.4.3.1 - 1000-ға дейінгі сандар тізбектерінің заңдылығын анықтау 3.4.3.2 - өзі таңдаған заңдылық бойынша тізбектер құрастыру, тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табу | ||||||
Күтілетін нәтиже | •қосылғыш, азайтқыш, азайғыш, айырма •айнымалы шама, әріптік өрнек, сандық өрнек, теңсіздік, өрнектің мәнін табу | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы
Білу | Оқулық, 1-бөлім: Үш таңбалы сандарды қосу және азайту, 18, 19-беттер Жұмыс дәптері, 1-бөлім: 13-жұмыс парағы «Қосу және азайту», 15-бет. 14-жұмыс парағы «Ойла және шығар!», 16-бет. Үш таңбалы сандарды қосу мен азайту разряд бойынша орындалады: жүздік – жүздікке, ондық – ондыққа, бірлік – бірлікке қосылады, жүздіктен – жүздікті, ондықтан – ондықты, бірліктен – бірлікті азайтады. Үш таңбалы сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктеуге жаттығу орындату.Осы тақырып бойынша білімдерін еске түсіреді. | Оқу лық, дәптер | |||||
Сабақ ортасы Түсіну 10 минут Қолдану 10 минут Талдау 5 минут Жинақтау 5 минут | «Тірі табиғат», «Жақсы деген немене, жаман деген немене?» (жарық пен қараңғы) тақырыптары бойынша деректер жинайды, зерттейді. Сабақты үш таңбалы сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктеуге бірнеше жаттығулар орындатудан бастау. Жұппен жұмыс: 3 таңбалы сандарды құрастырып қоюды ұсынамын. Мысалы: 513 + 324 , 142 + 355, 728 - 416, 967-342, т.б. -Осы мысалдар арқылы қосуды қалай орындауға болады? Жазбаны түсіндір. Жұпта бір-біріне түсіндіру. Оқушылар әрекеттеріне шолу жасау кезінде қосу мен азайтудың компоненттерін атайды және бір-біріне сандарды разрядтық қосылғыш- тарға жіктеу разряд бойынша қосу мен азайтуды орындауға міндетті түрде қажет болатынын түсіндіреді. Оқулықпен жұмыс: Оқулықтағы ережені оқыту. Қараторғай.Оқушылар түсіп қалған сандарды қалпына келтіру, жұпта орындау. Дәптерге жазу. 360 – 20 = 340 300 + (60 – 20) = 340 660 – 200= 460 (600 – 200) +60 = 460 309 – 5 = 304 300 + (9 – 5) = 304 Шығарып көр.Топпен талқылау. Тапсырманың сұрақтарына ретімен жауап береді, дәптерлеріне тиісті арифметикалық амалдарды орындайды.
Ойлан. Алдымен жеке, содан соң жұппен өзара тексеру.Бұл сызбамен өрнек құрастырады және оның мәнін есептейді. 4 + 7 + (831-325) = 534 Жұмыс дәптерінде орындайтын тапсырмалар. Амалды орында. Сандарды разряд бойынша қосылғыштардың қосындысына жіктейді. а) 377, ә) 597, б) 333, в) 321 Піскен шие: 375, 220, 899, 225. Түсіп қалған сандарды қой. Бос ұяшықтарды сәйкес келетін сандармен толтырады. Бұл сандарды анықтау үшін олар қосу немесе азайту амалын орындайды. А) 787, 512, 699, 421, 885, 311 Ә) 423, 887, 644, 234, 945, 125 Үш балықшы. Кестеге дұрыс жауаптарды +, ал қате жауаптарды – белгісімен белгілейді. Тимур-табан балық, Мұрат-алабұға, Асан-мөңке. Дифференциация.Орта деңгейдегі оқушылар үшін. Қосымша тапсырмалар. «Сандарды ата» ойыны. -Бірлік разряды жоқ сандарды ата? (600, 810) -Әрбір разрядта бірдей цифрлары бар сандарды ата? (444, 666) -Ондыққа қарағанда жүздігі 1-ге артық сандарды ата. (987, 434) -2 разряды жоқ сандарды ата. (600,800) -Бірліктер санынан ондықтар саны 2-ге артық санды ата. (675, 397) -2 разрядтың бірлігі жоқ сандарды ата. (600, 804, 102, 800, 603) -Ертеректе айтылған сандардың ішіндегі ең үлкен санды ата. (987) Дифференциация. Үлгерімі жоғары оқушы үшін. | Әрбір оқушы үшін 0-ден 9-ға дейінгі сандар жазыл ған кеспе қағаз дар; • белгі беретін кеспе қағаз дар; • плакат немесе рефлексия үшін ұсы ныстармен презентация слайд тары; (сабақ тың рефлексиясы ның сипат тама сын қара ңыз); • лами наттал ған парақ тар, маркерлер. Таби ғат бұры шы Сызба Кесте Үлес тірме | |||||
Сабақтың соңы 5 минут | Рефлексия. -Мен бүгін .... білдім. ...қызықты болды. ....қиын болды. Мен тапсырманы .... орындадым. Мен .... ұқтым. Мен .... үйрендім.Мен ... орындай алдым. Сабақ маған мынадай ....білім берді.Менің қалауым бойынша .... Үй тапсырмасы: Оқулық. 19 бет, Минус немесе плюс? Дәптерде. 16 бет аяқтау | ||||||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз | |||||
Мәтінмен жұмыс істеу үшін топтарға бөлу кезінде дифференциация қолданылады | Өзара бағалау, критерий бойынша қалыптастырушы бағалау. Мұғалім жазбаша жұмысты өзі табыстың критерийлеріне сәйкес тексереді | Оқушыларр жұппен жұмыс жасайды, сыныпта жүреді және белсенді болады. Бағалау парағындағы тапсырмалар көрініске зиян келтірмейтін қол жетімді қаріппен безендірілген. | |||||
Сабақ бойынша рефлексия Оқудың шынайы мақсатын / мақсатының мақсаттары ма еді? Барлық оқушылар Ортақ мақсатқа жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізіле ме? Сабақтың уақыттық сатылары болды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? |
| ||||||
Жалпы рейтинг Сабақтың қандай екі қыры жақсы өтті (оқыту мен оқуды ойлап көріңіз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқуды ойлау керек)? 1: 2: Сабақ туралы сабақта не жеке оқушылардың жетістіктерімен / қиындықтарымен нені көрсеттім, кейінгі сабақтарда не іздеймін? |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1А – Үш таңбалы сандарды қосу және азайту. Мың | Мектеп атауы: НЗМ ФМБ Талдықорған қ Бөлімше: 1.2 Сандармен жасалатын операциялар | ||||||||
Дата: | Мұғалімнің аты-жөні: Нукербаева А.К | ||||||||
Сынып: 3 В | Қатысқандар: | Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақ тақырыбы | Үлкен сандарды қосу және азайту алгоритмі | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) | 3.1.2.8 үш таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін қолдану 3.1.2.6 | ||||||||
Сабақ мақсаттары | Өрнектердің мәндерін табады, амалдар ретін біледі. | ||||||||
Бағалау критерийлері | Өрнектердің мәндерін табады, амалдар ретін біледі. | ||||||||
Сөздік қор Тілдік мақсат | Амалдар реттілігі, қосу және азайту алгоритмі | ||||||||
Құндылықтарды дарыту | Біздің еліміздің өткен тарихын, оның тарихын құрметтеңіз. Сарбаздардың, Екінші дүниежүзілік соғыс қатысушыларының, тыл еңбеккерлерінің, соғыс балалары мен қазақстандық жауынгерлердің ерліктері мысалында білім алу. | ||||||||
Мектеп миссиясы мен мектеп пайымдауы және жаһандық азаматтықтың іске асуы
| Сабақ барысында белгілі бір бөлігінде орындалады. Материалды меңгеруде, рефлексия, моральдық ұстанымы бар, интеллектуалды, табысқа жетуі, білім алуға дайындығы. Мысал: Атап айтқанда, ойлану кезінде: Екінші дүниежүзілік соғыс туралы неге есте сақтауымыз керек? Кімге бақытты болуым керек? Мен бақытты оқушымын ба? Отан алдындағы өз міндеттерін орындайтын Ұлы Отан соғысының сарбаздары, патриоттық және интернационализм мәселелері, өз міндеттерін, өмірлеріндегі миссиясын талқылау. | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Орыс тілі, дүниетану | ||||||||
ИКТ пайдалану білімі | Презентациялар | ||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Үлкен сандарды қосамыз және азайтамыз | ||||||||
Күтілетін нәтиже | Үш таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін қолдана алады. | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 1минут | Ұйымдастыру. Оқулық: 16,17 беттер. Дәптерде: 11, 12-жұмыс парағы 13,14 бет,
| Оқулық, дәптер | |||||||
Сабақ ортасы Білу 5 мин Түсіну 7 мин Қолдану 7 мин Талдау 12 мин Жинақтау 5 мин | «Тірі табиғат», «Жақсы деген немене, жаман деген немене?» (жарық пен қараңғы) тақырыптары бойынша деректер жинайды, зерттейді (Ж) Математикалық жұмбақтар шешуді. Мысалы: Мен біріктіру белгісімін Ол менің борышым. Қосуға да жараймын Соны мақтан тұтамын. (Плюс) Ол ашуланып кемітпейді, Ол тек өз парызын орындайды. Кеміту жағынан аса шебер Ол барлығы білетін белгі. (Минус) (Я добрый знак соединенья И в том моё предназначенье. Я для сложения гожусь И этим очень я горжусь. (Плюс) Не со зла он отнимает, Просто свой долг выполняет. Отнимать большой мастак Этот всем знакомый знак. (Минус)) Содан кейін, белгілі бір уақытта бір оқушы жұптасып айырымдарды, ал екінші оқушы екі таңбалы сандармен разряд арқылы ауысу және ауысусыз қосындылар құрастырады. Тапсырманы орындағаннан кейін олар өрнектермен алмасып, олардың мәндерін табады. (Қ) «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі: құрастырылған өрнектерді және шешімдердің дұрыстығын өзара бағалау. (С) Екі таңбалы сандарды қалай қосып, азайтқаны туралы айтып беру. -Қандай амалдар реттілігін қолдандыңдар? Алгоритмін есіңе түсір. (Ж, ОТ) Зерттеу мақсатында қосу және азайту мәндері табылған үш таңбалы сандары бар өрнектер ұсыну. Оқушыларға оларды талдау және үш таңбалы сандарды қосу және азайту барысында қандай алгоритм қолданылатынын айтып, тапсырмасын беремін? Оқулықта:20-21 бет. Жұмыс даптері:17-18бет Үш таңбалы дөңгелек сандарды ондықтарға ауыстырып қосуға немесе азайтуға болады. Мысалы:340+520=34онд.+ 52онд.=86онд.=860. Яғни: 340+520=860. Оқушылардан бірінші разрядтың бірліктері жоқ үш таңбалы сандарды стикерге жазуды сұрау. Мысал:340+520=34онд.+52онд.=86онд.=860. Санда қанша ондық бар? Оқулық бойынша әңгімені жалғастыру. Қосып және азайтып көр. Кестедегі бір түсті ұяшықтағы сандар жұбын қосады және азайтады. 110+880=11онд.+88онд.=99онд.=990. Сандар жұбы: 760+130=890 720+180=900 400+370=770 250+590=840 420+540=960 Кемпірқосақ. Жұппен жұмыс: 880-110=88онд.-11онд.=77онд.=770. 440-240=44онд.-24он.=20онд.=200; 440+350=44онд.+35онд.=79онд.=790; 780-150=78онд.-18онд.=60онд.=600; 630+140=63онд.+14онд.=77онд.=770; 630-120=63онд.-12онд.=51онд.=510. Шығарып көр.Топтық талдау. Үш таңбалы дөңгелек сандарға амалдар қолдану арқылы сызба құрастыру. Жауабы: 200көбелек, түкті арадан көбелек 90-ға көп. Дифференциация. Үлгерімі жақсы оқушыларға. Ойлан(999-99)-890=10. Орындап көр. Дәптермен жұмыс.Раушан. Гүлдің сабағындағы сандардың қосындысы 1000-ға тең болатын сандарды таңдайды, бағдар бойынша сызу. Жауабы: 250+750, 500+500, 600+400, 340+660, 810+190. Алгоритмдер. А.630 сом; Ә.400 Балқаш; Б.9 құмырсқа. (С) Оқушылармен бірге үш таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмін құрастыру. (Д, қ) «Бинго» ойыны. Оқушыларға үш таңбалы сандар бар кестелер таратып беру. Тақтада үш таңбалы сандарды қосу және азайту өрнектерін беру. Оқушылар өрнектердің мәндерін тауып, осы өрнектің мәніне сәйкес келетін белгілі санды белгілейді. Кестені бірінші болып толтырған оқушы: «Бинго!» деп айқайлады. Мұғалім тапсырманы саралайды: оқу қабілеті орташа оқушыларға белгілерді немесе екі таңбалы сандар жиынтығын қою қажет дайын өрнектер беру. Оқушылармен бірге критерийлерді анықтау. Мүмкіндік болған жағдайда, алгоритм көрсетіледі.Разряд арқылы өтпейтін жағдайлар ұсынылады. Сабақты қорытындылау. | Табиғат бұрышы Математика лық жұмбақтар. -http://zanimatika.narod.ru/Nachalka7.htm Үш таңбалы сандары бар 5х5 квадрат кесте balkhash.goo.kz/files/blog/1394866186344.doc «Үш таңбалы сандарды қосу және азайту». -http://pedportal.net/attachments/000/583/543/583543.pdf?1427730093 ламинаттал ған парақтар,мар керлер,стикерлер үлестірме | |||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Рефлексия. -Бүгінгі сабақта не білдік? -Қандай жаңалық білдік? -Сабақта не құнды болды? Үйге: Оқулық: 21 бет Белгісізді анықта.Математикалық төбешіктер.(ауызша) Дәптер: Ара ұяшықтары 17 бет. | ||||||||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз | |||||||
Мәтінмен жұмыс істеу үшін топтарға бөлу кезінде дифференциация қолданылады | Өзара бағалау, критерий бойынша қалыптастырушы бағалау. Мұғалім жазбаша жұмысты өзі табыстың критерийлеріне сәйкес тексереді | Оқушыларр жұппен жұмыс жасайды, сыныпта жүреді және белсенді болады. Бағалау парағындағы тапсырмалар көрініске зиян келтірмейтін қол жетімді қаріппен безендірілген. | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Оқудың шынайы мақсатын / мақсатының мақсаттары ма еді? Барлық оқушылар Ортақ мақсатқа жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізіле ме? Сабақтың уақыттық сатылары болды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? |
| ||||||||
Жалпы рейтинг Сабақтың қандай екі қыры жақсы өтті (оқыту мен оқуды ойлап көріңіз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқуды ойлау керек)? 1: 2: Сабақ туралы сабақта не жеке оқушылардың жетістіктерімен / қиындықтарымен нені көрсеттім, кейінгі сабақтарда не іздеймін? |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1В – Көбейту және бөлу. Есептер | Мектеп атауы: НЗМ ФМБ Талдықорған қ Бөлімше: 1.2 Сандармен амалдар орындау | ||||||||
Дата: | Мұғалімнің аты-жөні: Нукербаева А.К | ||||||||
Сынып: 3 В | Қатысқандар: | Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақ тақырыбы | Санды 6-ға көбейту кестесі | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) | 3.1.2.3 - көбейтудің үлестірімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану Бөлімше: 1.2 Сандармен амалдар орындау | ||||||||
Сабақ мақсаттары | 1-10 сандарына көбейту мен бөлу кестесін құрастыруды және қолдануды үйренеді | ||||||||
Бағалау критерийлері | -екі амалды жақшасыз өрнектердегі амалдардың орындалу ретін анықтайды; -көбейту кестесіне сүйене отырып, өрнектердің жауабын табады; | ||||||||
Сөздік қор Тілдік мақсат | көбейту, бөлу кестесі | ||||||||
Құндылықтарды дарыту | Біздің еліміздің өткен тарихын, оның тарихын құрметтеңіз. Сарбаздардың, Екінші дүниежүзілік соғыс қатысушыларының, тыл еңбеккерлерінің, соғыс балалары мен қазақстандық жауынгерлердің ерліктері мысалында білім алу. | ||||||||
Мектеп миссиясы мен мектеп пайымдауы және жаһандық азаматтықтың іске асуы
| Сабақ барысында белгілі бір бөлігінде орындалады. Материалды меңгеруде, рефлексия, моральдық ұстанымы бар, интеллектуалды, табысқа жетуі, білім алуға дайындығы. Мысал: Атап айтқанда, ойлану кезінде: Екінші дүниежүзілік соғыс туралы неге есте сақтауымыз керек? Кімге бақытты болуым керек? Мен бақытты оқушымын ба? Отан алдындағы өз міндеттерін орындайтын Ұлы Отан соғысының сарбаздары, патриоттық және интернационализм мәселелері, өз міндеттерін, өмірлеріндегі миссиясын талқылау. | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | дүниетану, жаратылыстану | ||||||||
ИКТ пайдалану білімі | Презентациялар | ||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Үштаңбалы сандарды қосу және азайту | ||||||||
Күтілетін нәтиже | |||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 1минут | Ұйымдастыру. Оқулық: 68,69 беттер. Дәптерде: 63,64-жұмыс парағы 65,66 бет,
| Оқулық, дәптер | |||||||
Сабақ ортасы Білу 5 мин Түсіну 7 мин Қолдану 7 мин Талдау 12 мин Жинақтау 5 мин | «Тірі табиғат», «Жақсы деген немене, жаман деген немене?» (жарық пен қараңғы) тақырыптары бойынша деректер жинайды, зерттейді 6-ға көбейту кестесі Көбейту кестесінде әрбір көбейтіндінің мәні алдыңғы мәнге 6-ны қосқанда шығады. Көбейтудің мағынасы-бірнеше қосылғыштарды қосудан алынатынына сүйену. Әрбір келесі себеттегі мысалдың жауабы алдыңғы себеттегі мысалдың жауабынан 6-ға артық. -Мұны қалай түсінуге болады? Әр мысал сайын қосылғыштардың саны артып отыр, яғни қосындыға 6-ға тең қосылғыш қосылады. «6- ға көбейтеміз» жаттығуын орындату. 6- ға көбейту кестесі. Көбейту амалындағы бірдей қосылғыштарды ауыстыратын амал.
Шығарып көр. Топпен жұмыс. Мысалдарын шығару жолдарын ламинатталған параққа жазып, тапсырманы орындап болған соң, парақтарын бір-бірімен алмастырып,топтар арасында өзара тексереді. А тапсырмасында өрнектердің мәнін табады. Бағалау критерийлері
Жауабы: А.136, 446, 290, 940 Ә тапсырмасы теңдеді шеш. Жауабы: Ә. а=96 в=8 с=7 Орындап көр. Жұптық жұмыс. «Құмырсқа лотосы» ойыны. Оқушылар кезекпен берілген амалдарды орындап,құмырсқа илеуіндегі жауапты дөңгелекпен жабады. Ойын соңында қандай сан жабылмай қалды, себебін сұрау. Жауап: 6-ға көбейту кестесіне қатысты емес. Құмырсқалар.Тапсырманы өз бетінше орындату. Берілген сандардың барлық бөлгіштерін тауып, сол сандардың ішінен берілген сандарға ортақ бөлгіштерді анықтау керек. Жауабы: 2,3,6 Есіңе сақта! Тапсырманы ұжыммен талдау. Ұйқастықты аңғару үшін оқушыларға көбейту кестесінен берілген тапсырманың 3 жағдайын дауыстап оқыту. Осы жағдайды жаттау. Жұмыс дәптеріндегі тапсырмалар. Жазуды толықтыр. Жауабы: 6, 12, 18, 24, 30, 36, 42, 48, 54, 60 Гүлзар.Жауабы: 12, 54, 60, 24, 18 , 42, 48, 36, 30 Балықтар. Жауабы: 6 х 4 = 24 4 х 6 = 24 24 : 6= 4 24 : 4 =6 6 + 18 = 24 6 х 4 – 6 = 18 6 х 4 – 18 = 6 18 - 6 = 12 Ертегідегі аңдар үйшігінде кім тұрады? Жауабы: А. көжек Ә. аю Теңдеуді шеш: а=6 б=8 с=6 д = 7 | Табиғат бұрышы мысал жазылған суреттер фишкалар ламинаттал ған парақ, маркер сурет, стикер жұмыс дәптері | |||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Сабақтың рефлексиясы. -Көбейту кестесінің көмегімен мына сандардың 6 мен 9 ; 9 бен 6; 4 пен 6; 6 мен 4; 2 мен 6; 6 мен 2 көбейтіндісінің мәні неге тең? - 54 пен 6 ; 48 бен 6; 24 пен 6; 18 бен 6 бөліндісінің мәні неге тең екенін айт? Үйге: Оқулық: 69 бет Ойлан! Дәптер: 66 бет аяқтау | ||||||||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз | |||||||
Мәтінмен жұмыс істеу үшін топтарға бөлу кезінде дифференциация қолданылады | Өзара бағалау, критерий бойынша қалыптастырушы бағалау. Мұғалім жазбаша жұмысты өзі табыстың критерийлеріне сәйкес тексереді | Оқушыларр жұппен жұмыс жасайды, сыныпта жүреді және белсенді болады. Бағалау парағындағы тапсырмалар көрініске зиян келтірмейтін қол жетімді қаріппен безендірілген. | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Оқудың шынайы мақсатын / мақсатының мақсаттары ма еді? Барлық оқушылар Ортақ мақсатқа жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізіле ме? Сабақтың уақыттық сатылары болды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? |
| ||||||||
Жалпы рейтинг Сабақтың қандай екі қыры жақсы өтті (оқыту мен оқуды ойлап көріңіз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқуды ойлау керек)? 1: 2: Сабақ туралы сабақта не жеке оқушылардың жетістіктерімен / қиындықтарымен нені көрсеттім, кейінгі сабақтарда не іздеймін? |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1B- БӨЛІМ: Көбейту және бөлу. Есептер | Мектеп атауы: НЗМ ФМБ Талдықорған қ Бөлімше: 1.2 Сандармен амалдар орындау | ||||||||
Дата: | Мұғалімнің аты-жөні: Нукербаева А.К | ||||||||
Сынып: 3 В | Қатысқандар: | Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақ тақырыбы | Санды 6-ға көбейту кестесі Есептер шығару | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) | 3.1.2.3 - көбейтудің үлестірімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану Бөлімше: 1.2 Сандармен амалдар орындау | ||||||||
Сабақ мақсаттары | 6,7,8,9 сандарына көбейтумен бөлу кестесін құрастыру, білу және қолдану; -формулаларды шамаардың арасындағы өзара қатынасты орнатушы теңдік ретінде түсіндіреді; | ||||||||
Бағалау критерийлері | -екі амалды жақшасыз өрнектердегі амалдардың орындалу ретін анықтайды; -көбейту кестесіне сүйене отырып, өрнектердің жауабын табады; | ||||||||
Сөздік қор Тілдік мақсат | көбейту, бөлу кестесі | ||||||||
Құндылықтарды дарыту | Біздің еліміздің өткен тарихын, оның тарихын құрметтеңіз. Сарбаздардың, Екінші дүниежүзілік соғыс қатысушыларының, тыл еңбеккерлерінің, соғыс балалары мен қазақстандық жауынгерлердің ерліктері мысалында білім алу. | ||||||||
Мектеп миссиясы мен мектеп пайымдауы және жаһандық азаматтықтың іске асуы
| Сабақ барысында белгілі бір бөлігінде орындалады. Материалды меңгеруде, рефлексия, моральдық ұстанымы бар, интеллектуалды, табысқа жетуі, білім алуға дайындығы. Мысал: Атап айтқанда, ойлану кезінде: Екінші дүниежүзілік соғыс туралы неге есте сақтауымыз керек? Кімге бақытты болуым керек? Мен бақытты оқушымын ба? Отан алдындағы өз міндеттерін орындайтын Ұлы Отан соғысының сарбаздары, патриоттық және интернационализм мәселелері, өз міндеттерін, өмірлеріндегі миссиясын талқылау. | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | дүниетану, жаратылыстану | ||||||||
ИКТ пайдалану білімі | Презентациялар | ||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Үштаңбалы сандарды қосу және азайту | ||||||||
Күтілетін нәтиже | |||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 1минут | Ұйымдастыру. Оқулық: 70-71 бет Дәптерде: 67-68 бет | Оқулық, дәптер | |||||||
Сабақ ортасы Білу 5 мин
Түсіну 7 мин Қолдану 7 мин Талдау 12 мин Жинақтау 5 мин | «Тірі табиғат», «Жақсы деген немене, жаман деген немене?» (жарық пен қараңғы) тақырыптары бойынша деректер жинайды, зерттейді Өткенді қайталау. 6-ға көбейту кестесін қайталау үшін текше ойынын ойау. 6-ға көбейту кестесі Санда 6 есе арттыру, есе кеміт деген-көбейту және бөлу дегенді білдіреді. -Есептің құрамын оның ерекшеліктерін кім айтады?! (есептің шарты,сұрағы,жауабы) Жұппен жұмыс. Бүгін 6-ға көбейту кестесін қолдануға аңдар туралы есептер құрастырамыз.Оқушылар есептерін құрастырған соң бір-біріне береді. Сұрақтарға жауап бер.Жұппен жұмыс. 1) 6 есе кем 3) 9 2) 36 4) 42 5) 0 6) 1,3,9 42 саны бөлінеді: 1,2,3,6,7,14,21,42 0-нөлден өзге кез келген санға бөлінеді 6 саны бөлінеді: 1,2,3,6 36 саны бөлінеді: 1,2,3,4,6,9,12,18,36 Поштада.Топтық жұмыс. 1. Алдымен есепті топпен бірге талқылайды. 2. Өз дәптеріне шығарып, жазады. 1-топқа: А нұсқасы (54 тг) 2-топқа: Ә нұсқасы (60 тг) 3-топқа: Б нұсқасы (14 кг) Шығарып көр: Ертеде ақша жоқ кезде, адамдар ақшаның орнына бір затты екіншісіне ақшасыз айырбастаған. Жауабы: 6 табақ тұз. Ойлан: Пифгор кестесіндегі заңдылықты зерттеу. Мысалы: 6х3 3х6=18 Дәптермен жұмыс.Сабақта Жауабы: 5х6=30 саусақ Концерт залында жауабы: 1 орындық жетіспейді Математик (56 - 14) : 6 = 42 : 6 = 7 Сөмкеңді жина.
Мектеп асханасында Жауабы: А. 5 х (2 + 4) = 30(алма) Ә. (45 - 3) : 6 = 7(гүл) Б. 24 : (5 + 1) = 4 (кәмпит) | Табиғат бұрышы мысал жазылған суреттер 6-ға көбейту кестесі нүтелері бар текшелер, фишкалар. фишкалар ламинаттал ған парақ, маркер сурет, стикер жұмыс дәптері | |||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Сабақтың рефлексиясы.Тақырыпты меңгеру деңгейін бағалау үшін ауызша есеп берілді. Математика олимпиадасына 6 команда қатысты. Барлық командадағы оқушылар саны бірдей.Олимпиадаға барлыға 30 жас математик қатысқаны белгіл болса, әр командада қанша математик болған? 30:6=5 Үйге: 71 бет Теңдеулерді шеш. | ||||||||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз | |||||||
Мәтінмен жұмыс істеу үшін топтарға бөлу кезінде дифференциация қолданылады | Өзара бағалау, критерий бойынша қалыптастырушы бағалау. Мұғалім жазбаша жұмысты өзі табыстың критерийлеріне сәйкес тексереді | Оқушыларр жұппен жұмыс жасайды, сыныпта жүреді және белсенді болады. Бағалау парағындағы тапсырмалар көрініске зиян келтірмейтін қол жетімді қаріппен безендірілген. | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Оқудың шынайы мақсатын / мақсатының мақсаттары ма еді? Барлық оқушылар Ортақ мақсатқа жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізіле ме? Сабақтың уақыттық сатылары болды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? |
| ||||||||
Жалпы рейтинг Сабақтың қандай екі қыры жақсы өтті (оқыту мен оқуды ойлап көріңіз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқуды ойлау керек)? 1: 2: Сабақ туралы сабақта не жеке оқушылардың жетістіктерімен / қиындықтарымен нені көрсеттім, кейінгі сабақтарда не іздеймін? |
Заңдылық-бұл сандар қатары фигуралар және
таңбалар құрастырылған қандай да бір нақты ереже.
Заңдылықтың бұзылуы- берілген қатар құрастырылған ережеге сәйкес келмейтін қатардың бір бөлігі.
«Тірі табиғат», «Жақсы деген немене, жаман деген немене?» (жарық пен қараңғы) тақырыптары бойынша деректер жинайды, зерттейді
Оқушыларды үш топқа бөлемін: «Жүздіктер.Ондықтар. Бірліктер.» Әр топқа 0-ден 9 –ға дейінгі цифрларды таратамын.
Үш таңбалы санды атаймын, сонда тапқан топ орнынан тұрады. Олар санды көрсетеді және разрядтық қосылғыштардың қосындысы ретінде жазады.Мысалы: 587 санын үщ топтан 5,8,7 цифрлары жазылған кеспе қағазы бар оқушы тұрады.Жүз.-500,
Онд.-80, Бірл.-7. =587 деп аяқтау керек.
-Заңдылықты сақтай отырып, тағы қандай мысалдар келтіруге болады?
Мысалы: 476, 365, 254, 143. Бұл қатардағы заңдылық, алдыңғы цифрдан 1-ге кем.
Оқулықпен жұмыс: Үш таңбалы дөңгелек сандар кестесіне назар аударайық!
- Не байқадық? Бағандағы әрбір екі көрші сан бір-бірінен 100-ге, ал жолдағы -10-ға артық немесе кем орналасқан.
Жауабы: 420<430(10-ға) , 270<470 (200-ге) , 490<590 (100-ге)
Осы тапсырманы топпен орындату.
Ламинатталған парақтарға жазып, тақтаға іледі.Бір-бірінің жұмысын көреді.
Дифференциация үшін әр оқушы жеке орындауға болады.
Заңдылық
А. 100,1125,150, ... 175, 200, 225, 250
Ә. 100, 900, 110, 800, 120, 700, ... 130, 600, 140, 500
Б. 987, 876, 765, ... 654, 543, 432, 321
В. 123, 234, 345, ... 456, 567, 678, 789
Таулар
- Таулы маршрутпен жүріп өту үшін беріілген заңдылық бойынша тізбекті қалпына келтіру керек.
992, 993, 994, 995, 996, 997, 998, 999.
850, 847, 844, 841, 838, 835, 832, 829, 826
Жұлдызқұрт-қуыршақ-көбелек.
-Көбелектің толық даму кезеңдерін кім айтады?
Жұмыртқа салады-жұлдызқұрт пайда болады- қуыршақ-ересек көбелек пайда болады.
-Заңдылықтың бұзылуын тап?
Жұппен жұмыс.
Ламинатталған қағазға жазады, көрсетеді.
1,10,100, 3, 30, 300, 5, 50, 500, 7, 70, 700
Дәптермен жұмыс. Математикалық ойындар.
а) 102 және 210; ә) 24, 20 16; б) 124, 248;
в) 899; г) 998, 776, 554, 332, 110 - жұп сандар
123, 245, 467, 689 - тақ сандар
Диаграмма. 1-тор көз 10 кг.
1 күнге; 2күнге; 3 күнге
Керіктің жүрген жолы- 115, 118 және 181, 115, 118, 121, ... 211, 214, 217 (В ағашы)
Түсіп қалған сандарды қой.
а) 303, 606, 909; ә) 777, 555, 444, 333, 222, 111; б) 654, 432, 321; в) 543, 567, 876
Дифференциация. Үлгерімі жоғары оқушы үшін.
Табиғат бұрышы
Жүздіктер.Ондықтар. Бірліктер.
Цифрлар
Кесте
Ламинатталған парақтар
Үлестірме
Ламинатталған қағаз парақтары, маркерлер, стикерлер
Дәптер
Үлестірме
17 бет, Шығарып көр.Ойлан.
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?