Логикалық операциялар (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия). Информатика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Келісілді

«Информатика» ӘБ жетекшісі

Аты-жөні ___________

2-бөлім. Деректерді ұсыну

Мектеп:

Мерзім:

Мұғалім аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Логикалық операциялар (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия)

Осы сабақта қол жеткізілген оқыту мақсаттары (оқу жоспарына сілтеме)

  • 10.2.2.1 логикалық операцияларды қолдану (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия)

Бағалау критерийлері

 

  • Логиканың алгебра не екенін біледі
  • Логикалық операциялар түрлерін біледі
  • Вентильдер мен логикалық тізбектердің(схема) неге қажет екенін түсінеді
  • Логикалық өрнектерді (формулаларды) жасайды
  • Логикалық тізбектерді(схема) құрастыра алады

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар біледі:

Топтарда жұмыс жасауды, логикалық операторларды ажыратып, вентильдің мысалдарын келтіруді

Тақырыптық сөздік және терминология

Вентиль, дизъюнкция, конъюнкция, инверсия, логикалық тізбек (cхема).

Диалог / жазу үшін пайдалы сөз тіркесі

Логикалық вентиль … деп аталады ….. топқа жатады …себебі…

Мәндерді саралау

Топтарда жұмыс істеу кезінде бір-біріне құрметпен қарау

Барлық өмірді тартуға үйрену

 Пәнаралық байланыс

Физика, математика

 Алдын ала білім

Бір сандық жүйеден екіншісі сандық жүйеге аудару

Сабақ жүрісі

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сыныптағы жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Сабақтың басталуы

7 мин

Ұйымдастыру кезі.

1) Соңғы сабақтың тақырыбын қайталау: Cұрақ жауап әдісі. Оқушылар бір-біріне сұрақтар қойып, оларға жауап береді (тізбек бойынша)

Презентация

Сабақтың ортасы

70 мин

Сабақтың тақырыбына кіріспе:

Сыныпқа мұғалім сұрақ қояды: Логика дегеніміз не?

Мұғалім оқушылармен бірге логиканың не екендігі туралы және неге біз осы тақырыпты информатика пәнінде оқып жатырғандығын талқылайды.

Логика - ойлаудың формалары мен тәсілдері.

Логикалық алгебра - бұл логикалық пікірлерді жазатын, есептейтін, жеңілдететін және өзгертетін математикалық құрылғы.

Логикалық алгебраның негізін қалаушы - он тоғызыншы ғасырда өмір сүрген ағылшын математикы Джордж Буль.

Пікір - қасиеттері мен олардың арасындағы қарым-қатынастары бар бекітілген немесе жоққа шығарылған нақты бір нәрсенің ойлау түрі.

Пікірдің Ақиқат немесе Жалған болып келетін екі ұғымы бар.

Алгебралық пікірде пікір арнайы логикалық айнымалыларымен белгіленеді және де олар тек қана екі ұғымның бірін, «Ақиқат» не «Жалған» қабылдайды.

Ақиқат =1

Жалған=0

Пікір түрлері:

Логикалық пікір әдетте екі түрге бөлінеді:

Карапайым логикалық пікір және құрама логикалық пікір.

Құрама логикалық пікір дегенімізлогикалық қосылыстардың көмегімен басқа сөздерден қалыптасқан Пікір болып келеді.

Логикалық қосылыс дегеніміз — ол пікірнің кез келген логикалық операциясы болып табылады.

Мысалы, қарапайым сөйлемде қолданылатын сөздер мен сөйлемдер, яғни «Емес», «Және», «Немесе», «Егер ... олай болса», «сонда... және тек сонда» логикалық қосылыстар болып келеді

Қарапайым логикалық пікір — бұл пікірлер құрама пікірге қатысты болмайды.

Мысалы: «Жапаров - дәрігер», «Жапаров - шахматшы» - қарапайым логикалық пікір. «Жапаров - дәрігер және шахматшы» - «және» қосылысы арқылы біріктірілген екі қарапайым сөздерді қамтитын күрделі логикалық пікір.

Логикалық формуланың құрылысы: А және В

«Жапаров — дәрігер» А айнымалысы

«Жапаров — шахматшы» = В айнымалысы

Жаңа пікірлерді қалыптастыру үшін негізгі логикалық операциялар қолданылады:

логикалық терістеу –емес операциясы - инверсия

логикалық көбейту – және операциясы - конъюнкция

логикалық қосу- немесе операциясы – дизъюнкция

Негізгі логикалық қосылыстар

Қосылыс

Атауы

Белгіленуі

Алынған Пікір

Математикалық жазба

Және

конъюнкция

&,/\, •

A және В

А & В, А/\В, А•В

Немесе

дизъюнкция

\/,+

А немесе В

А\/В, А+В

Емес

инверсия

-,~,¬

А емес

-В, ¬А, ~A

Вентильдер:

Вентиль - бұл логикалық операцияның нәтижесін деректерге (сигналдарға) енгізілген құрылғы.

Логикалық вентиль — көптеген кіріс логикалық сигналын шығыс логикалық сигналына түрлендіре отырып, қарапайым логикалық операцияны жүзеге асыратын цифрлық тізбектің негізгі элементі.

Мұғалім бейне ролик көрсетеді.

Логикалық тізбек:

Логикалық тізбек логикалық формулаларды есептеу кезінде операциялардың кезектілігін графикалық түрде көрсету үшін қажет.

Сондай-ақ, оқушылар осы вентильдер арқылы логикалық формулаларды құруға үйренеді(1,2 мысал)

Сондай-ақ мұғалім логикалық тізбектің қалай көрінетінін көрсетеді

Задание № 4 Белгіленген тізбектерге сәйкес функцияны жасаңыз

Активити: Жұптық жұмыс

Оқушылар тақтайшаларға жауаптар жазады

Оқушылар шығыс сигналын анықтау қажет (тақтайшамен жұмыс)

 

 

 

 

Активити: Топтық жұмыс

Оқушылар топтарға бөлінеді (3-4 оқушыны бір топқа біріктіру ұсынылады) және логикалық өрнектің логикалық тізбектерін құрастырады (формулалар)

Сыныпта көп оқушы болса, мұғалім әр топқа тапсырма мөлшерін көбейтуге, яғни әрбір топқа 2 немесе 3 формуладан таратуына болады.

Тәжірибелік бөлім: Жеке жұмыс.

топтық жұмыста орындаған формулаларды әрбір оқушы Logic.Ly сілтемесіне өту арқылы логикалық вентильдерді қолдана отырып, жеке өзі логикалық тізбегін кұрастырады.

Сабақты бекіту:

Оқушылар қағаз жүзінде қалыптастырушы бағалау жұмысын орындайды

Презентация

Logic.ly/demo

Сабақтың соңы

3 мин

Рефлексия

  • Мен не үйрендім?
  • Маған не ұнады?
  • Мен үшін киын болды?

Дифференциация - Сізге неғұрлым қолдау көрсетуді қалайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттерді қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау - студенттердің материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруге болады?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасы

Сабақта жетіспеген оқушыларға көмектесу үшін жұптық және топтық жұмыс қолданылады. Сондай-ақ, оқушылар мұғалімнің ақпараттық кестелердің немесе тапсырмаларды орындауға арналған нұсқаулықтардың көмегіне жүгінеді

Дифференциация ретінде әртүрлі қиындықтардағы тапсырмалар мен тапсырманы тез аяқтаған оқушылардың басқа оқушыларға көмектесу әдісі пайдаланады

Сабақта бағалау тәжірибелік жұмыс түрінде, сондай-ақ ойын түрінде жауаптар мен сұрақтар сессиясы түрінде өтеді.

Дәл сол сияқты, оқушылармен жасалған табыстың критерийлеріне негізделген топтық бағалау қолданылады.

Барлық тәжірибелік жұмыстар оқушылар мен мұғалімдерге бағалауға болатын сайтқа жіберіледі.

Компьютерлік білімнің алғашқы сабақтарында компьютерлік сыныптағы мінез-құлық ережелерімен танысады. Тренинг барысында оқушылар сыныптағы салмағы бар қауіпсіздік деректер парағына сүйенеді. Сонымен қатар, студенттер зардап шеккендерге медициналық көмек көрсетуді біледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Оқудың мақсаты / сабақтың мақсаты шынайы болды ма?

Барлық оқушылар мақсатқа а жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақта дифференциация дұрыс жасалды ма?

Сабақтың уақыт кезеңдері болған ба?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Сабақты көрсету үшін осы бөлімді пайдаланыңыз. Сол бағандағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға:

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту мен оқуды модульдерінде ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқуды модульдерінде ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында немесе жеке оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы не анықтадым, келесі сабақтарда не айту керек?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу