Жобалау. Прототип. Информатика, 9 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 10.4.А: Оқыту ойындары

Мектеп: Орал қ. ФМН НЗМ

Күні:

Мұғалім аты-жөні: Хусанова Ж.Б.

Нурмуханова Г.А. (аударған)

Сынып:10

Қатысушылар саны:

қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жобалау. Прототип

Бұл сабақта орындалатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.2.1 екі өлшемді кеңістікте фондық сурет (сахна) құру

10.4.2.2 ойын құрастыру үшін қолдануға арналған нысандар (спрайт) кескінін салу

10.4.2.5 2D кішігірім оқыту қосымшасын құру

 Сабақ мақсаты

Оқыту қосымшасының прототипін құру

 Бағалау

 критерийлері

Білу және түсіну

  • Прототиптеу әдістерін біледі;
  • Прототип және прототиптеу түсініктерін анықтайды;
  • Прототиптеуді қолдануды түсіндіреді;

Қолдану

  • Прототиптеу әдістерін қолданады;
  • Оқыту ойындары үшін прототип құрады;
  • Графикалық редакторды қолданып, прототип құрады.

Талдау

  • Прототип жасау үшін жүйені (қосымша) талдайды;

Бағалау

  • Өзін-өзі және өзара бағалау жүргізеді.

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар біледі:

2D оқытушы қосымшасын жасау үдерісін сипаттауды

Пәнге арналған арнайы лексика және терминология:

Фондық сурет, компонент, нысан,алгоритм, экран, оқиға.

Диалог пен жазылымға арналған пайдалы сөйлемшелер:

... құрастыру үшін мен ... қолдандым

... мақсаты жүзеге асты, өйткені....

Құндылықтарды бойға сіңіру

Сыйластық, ынтымақтастық

Пәнаралық байланыстар

Пәнаралық байланыс өнер (фон құруда, түс таңдауда, безендіруде және т.б.);

Қазақ тілі (пайдалы сөйлемшелер мен сөйлемдерді қолдануда, жазбаша және ауызша сөйлеу мәдениетінде)

Осыған дейін меңгерілген білім

Логотип, ұялы қосымша дайындауды біледі.

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Жоспарланған сабақ іс-әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин

  • Ұйымдастыру кезеңі «Жымию ойыны»(3 мин)

Мақсаты: Ынтымақтастық орта қалыптастыру

Мұғалімнің іс-әрекеті: Амандасады, жымияды, оқушыларға бір біріне жымиып қарауды ұсынады.

Оқушының іс-әрекеті: мұғаліммен амандасады және бір біріне жымиып қарайды.

  • Бейнематериал көру (1:41 мин) Prototyping on Paper.mp4 (3мин)

Мақсаты: сабақ тақырыбын анықтау

Мұғалімнің іс-әрекеті:

1) бейнематериал көрсетеді

2) сабақтың тақырыбын анықтау үшін бағыттауыш сұрақтар қояды.

Оқушының іс-әрекеті:

1) бейнематериал көреді

2) сабақтың тақырыбын анықтайды.

  • Жаңа тақырыпты және мақсатын айтады. (4 мин)

Мақсаты: сабақтың тақырыбы анықтайды, оқыту мақсаты мен бағалау критерийлерін талдайды.

Мұғалімнің іс-әрекеті:

1) сабақтың тақырыбын көрсетеді

2) оқыту мақсатын, бағалау критерийлерін талдайды.

Оқушының іс-әрекеті:

Оқушылар сабақтың тақырыбын жазады.

Оқыту мақсаты мен күтілетін нәтижені талдайды, қажет болса сұрақтар қояды.

Таныстырылым

 Бейнематериал: Prototyping on Paper.mp4 (https://youtu.be/GThS7Fxai1c )

 

 

 Презентация

 Жқмыс дәптерлері

Сабақтың ортасы

25 мин

  • Прототип және қажет нәтижені анықтау. (5 мин)

Мақсаты: жаңа тақырыпқа дайындау үшін оқушылардың білімі мен біліктілігін тексереді.

Мұғалімнің іс-әрекеті:

  • Слайдта суреттер көрсетеді және прототип пен қажет нәтижені анықтауды сұрайды.
  • Жұпта талдап, прототип және прототиптеу түсініктерін анықтауды сұрайды. Қажет болған жағдайда қолдау көрсетеді. Дұрыс жауабын экранда көрсетеді.

Оқушының іс-әрекеті:

  • Суреттер бойынша прототип пен қажет нәтижені анықтауды.
  • Талдайды. Прототип және прототиптеу түсініктерін өздігінен анықтап көреді.
  • Прототиптеудің не үшін қажеттігін анықтайды, өздігінен прототипті қолдану түсінігін қосады.

Бағалау критерийі

Дескриптор

Прототип және прототиптеу түсініктерін анықтайды;

Прототиптеуді қолдануды түсіндіреді

Сурет бойынша прототипті анықтайды

Сурет бойынша қажетті нәтижені анықтайды

Прототип түсінігін анықтайды

Прототиптеу түсінігін анықтайды

Прототиптеудің не үшін қолданатындығын анықтайды

5.Прототиптеудің әдістерін анықтайды (10 мин)

Мақсаты: Прототиптеудің әдістерін анықтау

Мұғалімнің іс-әрекеті:

  • Прототиптеудің әдістерін анықтау үшін таныстырымда суреттер көрсетеді
  • Прототиптеуүшін әдістер мен құралдарды талдайды, түсіндіреді.
  • Прототиптеу үшін құралдарды толықтырып айтуды сұрайды.

Оқушының іс-әрекеті:

  • Суреттер бойынша прототиптеу әдісін анықтайды
  • Тыңдайды, прототиптеу құру құралдары мен әдістерін талдайды;

3)Прототиптеу үшін құралдарды толықтырып айтады

Бағалау критерийлері

Дескриптор

Прототиптеу әдістерін біледі

Сурет бойынша прототипті анықтайды

Сурет бойынша қажетті нәтижені анықтайды

Сурет бойынша ұялы қосымшаның прототипін және қажетті нәтижесін анықтайды

Қағазда прототип құру әдісін анықтайды

Графикалық редактор көмегімен прототип құру әдісін анықтайды

Прототиптеу үшін арнайы редактор көмегімен прототип құру әдісін анықтайды

6.Практикалық жұмыс (10 мин)

Мақсаты: Графиктік редактор көмегімен прототип құрады

Мұғалімнің іс-әрекеті:

  • Мұғалім прктикалық тапсырманы компьютерде орындауды ұсынады.
  • Бақылайды, қолдайды, қажет болғанда көмектеседі.
  • Соңында өзара бағалауды ұсынады.

Оқушының іс-әрекеті:

  • (Ж) Оқушылар тапсырма алады. Өздігінен прототип жасайтын редакторды таңдайды.
  • Топтардың өзара бағалауы.

Бағалау:

Бағалау критерийлері

Дескриптор

Графикалық редакторды қолданып, прототип құрады.

Прототип жасау үшін жүйені (қосымша) талдайды.

Өзін-өзі және өзара бағалау жүргізеді.

Тапсырманы орындау үшін графиктік редактор таңдайды

Интерфейс элементтерін құру үшін графиктік редактордың компоненттерін қолданады.

Интерфейс фонын таңдау үшін палитра түстерін қолданады

Қосымшаның интерфейс элементтері мен батырмаларын атау үшін мәтін компонентін қолданды.

Ыңғайлы интерфейс қосымшасын құрды.

Таныстырылым

Таныстырылым

Жұмыс парағы

Сабақ соңы

5 мин

  • Пайдалы сөйлемшелерді қолданып, сабақты қорытындылау:

... құрастыру үшін мен ... қолдандым

... мақсаты жүзеге асты, өйткені....

Рефлексия: Оқушылардың өзін өзі бағалауы. Рефлексия карточкасын толтыру

Таныстырылым

Рефлексия карточкасы

СаралауСіз қалайша көбірек қолдау көрсетесіз? Сіз қабілеті жоғары білім алушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

БағалауСіз білім алушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақатау

Тапсырмаларды өздігінен орындауда практикалық бөлімінде ресурстар беру (шығармашылық), мұғалімнің және өзара оқушылардың көмегі

Оқушылардың жауаптары мен практикалық тапсырмалар орындау және суреттердің фондарын талдау арқылы.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Компьютермен жұмыс жасау барысында дұрыс отыру және компьютерді дұрыс қолдануды еске түсіру

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?

Бүкіл оқушылар ОМ-ға жетті ме?

Жоқ болса, неге?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Осы тарауды сабақ туралы ойлану үшін қолданыңыз. Сол жақ бағанда тұрған сіздің сабағыңыз туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың қай екі аспектісі жақсы өтті (оқу мен оқыту тұрғысынан бірге ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты қалай жақсартуға болар еді (оқу мен оқыту тұрғысынан бірге ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып жайында немесе жеке оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы не білдім, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?

https://www.slideshare.net/emanabedalwahhab/prototyping-34600987?next_slideshow=2



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу