Ақпаратты өлшеу. Информатика, 8 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Денсаулық және қауіпсіздік

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

 Сабақ тақырыбы

Ақпаратты өлшеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.1.1 - ақпараттың санын анықтау үшін алфавит тәсілін қолдану

 Сабақ мақсаты

  • «Алфавит» және «алфавит қуаты» ұғымдарын білу
  • Ақпараттың көлемін анықтау үшін алфавит тәсілін қолдану

 Бағалау критерийлері

Хабарламадағы ақпараттың көлемін анықтау

Формуланы қолдана отырып, стандартқа сай емес есептерді шығару

 Тілдік мақсаттар

 

Оқытудың тілдік мақсаты

  • «алфавит», «алфавит қуаты» ұғымдарын пайдалану
  • есепті шешу және суреттеу барысында терминдерді дұрыс пайдалану

Пәндік лексика және терминалогия

Алфавит, алфавит қуаты, алфавиттік тәсіл, мазмұндық тәсіл

Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:

Хабарламаны өлшеу үшін әдетте .... тәсіл пайдаланылады

Ақпаратты өлшеу бірліктері ретінде .... қолданылады

Құндылықтарды дарыту

 

Жеке тапсырмаларды орындау барысында бастамашы, креативті және шығармашыл тұлғаны тәрбиелеуге бағытталған дағдылық құндылықтар жүзеге асады.

Пәнаралық байланыстар

Математика

Бастапқы білім

Әртүрлі ақпарат өлшемдерін өзара бір-біріне ауыстыра білу

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері:

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин

  • Миға шабуыл. Сұрақтар:
  • Ақпарат қандай бірлікпен өлшенеді?
  • Ақпарат өлшеу бірліктерін өсу реті бойынша санамала

Мұғалім оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстырады.

Сабақта қолданылатын кілт сөздерін талқылау.

Презентация

Сабақтың ортасы

5-15 мин

  • Мұғалім «алфавит» және «алфавит қуаты» терминдерін қайталайды.

Сынып тақырыпты талқылай отырып, мысалдар келтіреді.

Мұғалім алфавит қуатын анықтау формуласын түсіндіреді.

Мұғалім тақырыпты түсіндіру барысында туындаған сұрақтарға жауап береді

1 Тапсырма

Сынып мұғаліммен бірігіп есепті шығару тәсілдері мен шарттарын талқылайды.

2 Тапсырма

Сынып мұғаліммен бірігіп есепті шығару тәсілдері мен шарттарын талқылайды.

Презентация

Практикалық жұмыс

16-35 мин

  • Қалыптастырушы бағалау.

Мұғалім оқушыларға алдын-ала шығарылып дайындалған материалдарды таратады.

1-2 тапсырма барлығына міндетті.

Дескрипторы:

  • есепті шығару барысында алфавиттік тәсілді қолданады
  • ақпараттың көлемін есептейді

3-4 тапсырма қосымша ретінде беріледі (дифференциялды тапсырма)

Дескрипторы:

  • есепті шығару барысында алфавиттік тәсілді өзгерте алады
  • алфавит қуатын анықтай алады

Таратпа материалдар

Сабақтың соңы

3 мин.

  • Рефлексия.

Оқушылар қойылған сұраққа жауап береді:

  • Алфавит дегеніміз не? Алфавит қуаты?
  • Ақпараттың көлемі қандай параметрлерге байланысты?
  • Хабарламаның ақпараттық көлемін қалай есептейді?

Презентация

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тескересіз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік ережелері. АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Жұптық/топтық жұмыс – сыныптастарының қолдауы.

Қажет болса, мұғалімнің көмегі.

Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға күрделірек/қызық болып көрінетін өз шешімдерінің аспектілерін көрсете алады. Сабақта дифференциациялаудың негізгі принципі – күрделендіру.

Топтық жұмыстың нәтижесін бағалау үшін топтардың бірін-бірі бағалау ұсынылады.

Сабақ соңында рефлексия өткізу арқылы оқушылар өздерін өздері бағалайды.

Компьютерлік техникамен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін, мысалы, экранды, пернетақта мен тышқанды қосу кезінде абай болуды; денсаулыққа қауіп төндіретіндіктен сымдардан сақ болуды еске салу.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу