Бөлшектерді қосу. Алмалы-салмалы және ажырамайтын қосылыстар. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Техникалық, сәулет құрылыс және ақпараттық графика элементтері

Қосалқы бөлім: Құрастыру сызбасы. Бөлшектерді қосу.

Мектеп: Павлодар қ, ХББ НЗМ

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10 Қатысушылар саны:

Күні: Келмегендер саны:

Сабақ тақырыбы

Бөлшектерді қосу. Алмалы-салмалы және ажырамайтын қосылыстар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.6.2.1

Ажырайтын және ажырамайтын қосылыстарды және олардың бейнелеу ережесін білу

Сабақтың мақсаттары:

- қосылыстардың түрлерімен таныстыру;

- қосылыстар түрлерін көзбен ажырату;

- зерттеу қызметінде АКТ қолдану;

- бөлшектерді қосу бойынша практикалық тапсырманы дұрыс орындау.

Бағалау критерийлері

Оқушы:

- қосылыстардың түрлерімен танысады;

- қосылыстар түрлерін көзбен ажыратады;

- зерттеу қызметінде АКТ қолданады;

- бөлшектерді қосу бойынша практикалық тапсырманы дұрыс орындайды.

 Тілдікмақсаттар

Оқушылар өз жұмысы бойынша жазбаша және ауызша түсініктемелер ала алады.

Пән аралық байланыстар

Геометрия

Құндылықтарды дарыту

әрбір оқушының пікірін құрметтеу және қолда бар білімді одан әрі дамыту мақсатында пайдаланудың маңыздылығын тану

АКТ қолдану дағдылары

PowerPoint презентациясы, интерактивті тақта, ноутбуктер

Бастапқы білім

Алдыңғы тоқсандарда алынған білім

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин

2 мин

2 мин

1. Сәлемдесу.

Бұрандалар, Болттар, гайкалар, саморездер бейнеленген карточкалардың көмегімен топтарға бөлу(4 топ)

Тақырыпқа шығу.

Адамның дамуымен қоршаған әлем дамыды: еңбек құралдары, көлік және т. б. жетілдірілді. Алғашқы адам жерді қазып алған тасты қалай жетілдіруге болады-оған таяқ қосу өте оңай. Техника дамуында тура солай да болды. Айтыңызшы, машина немесе механизм бір бөлшектен тұруы мүмкін бе? (Жоқ)

«Дөңгелектің және арба осінің қарапайым қосылуы» суретін қарастырыңыз.

Қосылу неден тұрады? (доңғалақ, көлік-арба өстері, доңғалаққа секіруге бермейтін чека)

Техниканың дамуымен бөлшектердің қарапайым қосылыстары жетілдірілді. Енді олар көптеген механизмдерде қолданылады. Мысалы, арбаның осі мен дөңгелегі автомобильдің артқы аспасына айналды. Тағы бір мысал: 1-станинадан тұратын токарь станогы, 2-жылдамдық қорабы бар алдыңғы бабка, 3-артқы бабка, 4 - жүріс білігі бар беру қорабы, 5 – алжапқыш бар суппорт. Мұндай бұйымның сызбасы құрастыру сызбасы деп аталады.

2. Сабақ тақырыбымен танысу.

 Оқушылар алдында олардың сабақтағы қызметінің мақсаттары мен міндеттерін қою.

 Сабақтың тақырыбы: «Бөлшектерді қосу. Алмалы-салмалы және ажырамайтын қосылыстар». Біз сіздермен сөйлесіп, машина жасауда қандай қосылыстар бар екенін, олардың бір-бірінен айырмашылығы неде екенін, сондай-ақ бөлшектерді қосу бойынша практикалық тапсырманы орындаймыз.

Карточка 1

Презентация PowerPoint

Слайд 1

Сабақтың ортасы

10 мин

15 мин

12 мин

3 мин

2 мин

25 мин

5 мин

3. Жаңа материалды түсіндіру.

 Техниканың дамуымен бөлшектердің қарапайым қосылыстары жетілдірілді. Енді олар көптеген механизмдерде қолданылады. Мысалы, арбаның осі мен дөңгелегі автомобильдің артқы аспасына айналды. Тағы бір мысал: 1-станинадан тұратын токарь станогы, 2-жылдамдық қорабы бар алдыңғы бабка, 3-артқы бабка, 4 - жүріс білігі бар беру қорабы, 5 – алжапқыш бар суппорт. Мұндай бұйымның сызбасы құрастыру сызбасы деп аталады.

 Анықтау: ҚС - бірнеше бөлшектерден тұратын бұйымдардың бейнелері және оларды құрастыруға (дайындауға) және бақылауға арналған деректер бар сызбалар.

 Сызуда жиі түрлі машиналардың механизмдерінде бірнеше рет кездесетін типтік қосылыстар бейнелерімен кездеседі. Олар құрастыру жұмыстарын жеңілдетеді.

 БӨЛШЕКТЕР ҚОСЫЛЫСТАРЫНЫҢ ТҮРЛЕРІ

АЛМАЛЫ-САЛМАЛЫ - бөлшектерді, олардың құрамдас бөліктерін бұзбай, бөлшектеуге болатын қосылыстар.1.штифті

2.шпонкалы

3.шпилен

4.бұрандалы

5.бұрандама

АЛЫНБАЙТЫН - бүлінбеген қосылыстар.1.дәнекерлеу

2. ұсақталған

3. тойтару

 Қосылыстар түрлерін бекіту үшін келесі тапсырманы орындаңыз: ажырамайтын қосылыстардың атауын бір бағанға, ал басқа қосылымдарға жазыңыз. Және орындағанда-қосылымның әріптерінен Сіз дұрыс істегеніңіз туралы сөз құрастырыңыз.

 Бөлшектер мен қосылыстар қатарының өлшемдері мен формаларын таңдау шектелген. Бұйымдардың түрлі түрлері үлгі-стандарттардың белгілі бір санына біріктірілген. Бұл өндіріс пен жобалауда не үшін қажет?

 (оқушылардың пікірі) - сызбаның орындалуын жеңілдету үшін.

 Стандарттар сурет ережелерін анықтайды,ал бұл ережелер өз кезегінде бірқатар оңайлатуларды қарастырады. Стандарттаудың тағы бір үлкен плюс-бұл бөлшектердің өзара алмасуы-стандарттарға сәйкес келетін бөлшектер бір екіншісін ауыстыра алады.

4. Зерттеу бөлімі.

Топтарда оқушылар келесі қосылыстар бойынша зерттеу жүргізеді:

  • 1 топ. Бұрандалы қосылыс
  • 2 топ. Шпонды қосылым
  • 3 топ. Дәнекерленген қосылыс
  • 4 топ. Дәнекерлеу қосылыстары

 Оқушылар интернет ресурстарын пайдалана отырып, қосылу түрлерін зерттейді, презентация дайындайды және барлық сынып алдында ұсынады.

Бағалау критерийлері:

  • жұмыс топта орындалады;
  • қосылыстардың тиімділігі мен кемшіліктері бойынша толық ақпарат беріледі;
  • қосылыстарды бейнелеу ережелері (Сызбалар);
  • түрлі салаларда қолдану

Дескриптор:

  • жұмысты топта орындайды;
  • қосылыстардың тиімділігі мен кемшіліктері туралы толық ақпарат береді;
  • қосылыстар сурет ережелерін көрсетеді (сызбалар);
  • түрлі салаларда қолдану.

Презентация 3 минут. Бір топ қорғағаннан кейін келесі топ ауызша түсініктемелермен бағалайды.

 Балалар, біз аздап шаршадық және көз мен мойын мен арқа бұлшық еттерінің қиын емес жаттығуларын жасайық.

 Сондықтан бекітуді өткізейік. Әрбір топтың столында бөлшектердің қосындысы бейнеленген карточкалар бар. Оларды ажыратқыш және ажырамайтын түрлерге бөлу керек, содан кейін экранда қосылыстардың фрагменттері көрсетіледі және тапсырмаға сәйкес дұрыс суреттерді таңдау керек. Олардың әрбір суреттерінің түсі бар және суреттің түсі деп айту керек.

5. Практикалық жұмыс.

 Сызба құралдарын пайдалана отырып, бұрандалы қосылыстың жеке сызбасын орындау.

Бағалау критерийлері:

  • Сызба мұқият орындалған;
  • Сызба дұрыс композицияда пішімде орналасқан.

Дескриптор:

  • Сызбаны мұқият орындайды;
  • Дұрыс композицияда пішімде сызбаны орналастырады.

Бағалау: Топта оқушылар бір-бірінің жұмысын бағалайды.

Презентация Power Point

Слайд 2

Слайд 3

Слайд 4

Слайд 5

Слайд 6...Слайд 20

Карточка 2

Слайд 21

Слайд 22-25

Слайд 27

Карточка 3

А4 формат қағазы, сызу құралдары.

Сабақтың соңы

3 мин

Қорытындылау:

- Сабақта өз белсенділігін қалай бағалай аласыз?

- Таңдау барысында сіз қандай шығармашылық олжалар жасадыңыз?

- Қандай қиындықтар болды және оларды қалай еңсерген едіңіз?

- Сіздің біліміңізді қалай және қайда қолдануға болады?

Сабақтың басында қойған мақсатымыз орындалды, тапсырмалар орындалды. Менің ойымша, сіз алған біліміңізді күнделікті өмірде қолдана алады. Бүгін сабақта алған білім. Сіз бүгін жақсы жұмыс істейсіз.

  • Бүгін сабақта Мен білдім. . .
  • Ең қызықты болды . . .
  • Маған сабақта қиын болды . . .
  • Мен қалаймын. . .

Саралау

Бағалау

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасы

Өзін-өзі бағалау

Практикалық тапсырманы жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ бойынша ойлану

Сабақтың мақсаты / мақсаты шынайы болды ма?

Барлық оқушылар ҚО-ға жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақта дифференциация дұрыс өткізілді ма?

Сабақтың уақытша кезеңдері өтті ма?

Сабақтың жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Жалпы баға

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтың жақсаруына не ықпал етуі мүмкін (оқыту және оқу туралы ойлан)?

1:

2:

Мен сабақ кезінде сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не анықтадым, келесі сабақтарға назар аудару қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу