Қима салу. Геометрия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.1A бөлім: Функциялар және олардың қасиеттері | |||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімніңаты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Қима салу | ||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.2.11 тетраэдр мен параллелепипедтің қималарын күрделі емес жағдайларда салады; | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: Кеңістіктегі түзулердің орналасу жағдайларын және олардың анықтамасын, түзулердің параллельдік белгілерін және қасиеттерін, олардың арасындағы бұрыштарды табуды меңгерту. Оларды есептер шығаруда пайдалана білдіру. | ||||||||||||||||||||||||||||
ЦПР | Дамыта оқыту үрдісі арқылы оқушының зерттеушілік қабілеттерін дамыту | ||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: Кеңістіктегі түзулердің орналасуын біледі; Кеңістіктегі түзулердің орналасуын ажырата алады; Кеңістіктегі түзулердің параллельдік белгілері мен қасиеттерін біледі; Кеңістіктегі түзулердің арасындағы бұрыштарды таба біледі. | ||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік мақсат Оқушылар:
Тілдік мақсат: Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология
| ||||||||||||||||||||||||||||
| Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
| ||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Академиялық адалдық. Бірігіп жұмыс жасау жұптық жұмыста, топта және жеке жұмыс жасауда құндылықтарды бағалау көрініс береді. | ||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | физика, информатика | ||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсендітақта, және PowerPoint программасы | ||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Функция анықтамасы,функцияның түрлері, функцияның анықталу облысы мен мәндер жиыны. | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақбарысы | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7 минут | Сабақ басында: Амандасу: оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру және зейіндерін сабаққа аудару. «Ой қозғау» С-1: Планиметрия мен стреометрияның айырмашылығы неде? С-3: Жазықтықта негізгі ұғым нешеу? С-4: Стереометрия аксиомаларының айтылуы С-5: Аксиомадан шығатын салдарлар С-6: Кеңістіктегі түзулердің орналасуы, мысал келтіру С-7: Айқас түзу дегеніміз не? Мысал келтір, белгіленуі. С-8: Екі түзу арасындағы бұрыш анықтамалары. С-9: Айқас түзулер арсындағы бұрышты қалай анықтаймыз? С-10: Жазықтықтардың орналасуы, анықтамасы Үй тапсырмасын тексеру. | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20 минут | 1 Кеңістіктегі түзулердің өзара орналасуының белгілері мен қасиеттерін қолдану үшін келесі тапсырмаларды орындауға оқушыларға ұсыныс жасаңыз: Есеп 1. Суретте тікбұрышты параллелепипед бейнеленген. а) DB1 және D1C түзулері қиылыса ма? b) AD және B1C1 түзулері арқылы жазықтық жүргізу мүмкін бе? DC және DB1 арқылы ше? BC және AA1арқылы ше? Есеп 2.EFGHE1F1G1H1 - куб. L,N және T - сәйкесінше F1G1, G1H1 және H1H қырларының орталары; К - точка пересечения диагоналей грани EE1F1F жағының диагоналдарының қиылысу нүктесі. Түзулердің өзара орналасу кестесін толтырайық:
Жаңа сабақ Қима салу 10.3.2.11 тетраэдр мен параллелепипедтің қималарын күрделі емес жағдайларда салады; Анықтама: Беті саны шектеулі көпбұрыштардың бірігуінен тұратын денені көпжақ деп атайды. Көпжақтың бетін құрайтын көпбұрыштар көпжақтың жақтары деп, жақтарының ортақ қабырғалары қырлары, қырларының ортақ нүктелері төбелері деп аталады. Көпжақтар дөңес және дөңес емес болып екіге бөлінеді. Оқушылар дөңес және дөңес емес көпжақтарға анықтама береді. Көпжақтың қарапайым екі түрін қарастырайық: Тікбұрышты параллелепипедтің 6 жағы, 12 қыры, 8 төбесі болады. Оның барлық жақтары – тіктөртбұрыштар. Тікбұрышты параллелепипедтің дербес түрі –куб. Кубтың барлық жақтары – тең квадраттар. Тетраэдрдің (үшбұрышты пирамида) 4 жағы, 6 қыры, 4 төбесі болады. Тетраэдрдің әрбір жағы үшбұрыш. Егер тетраэдрдің барлық қырлары тең болса, онда дұрыс тетраэдр деп аталады. Сонымен көпжақтың қимасы дегеніміз не? Егер көпжақтың ең болмағанда екі нүктесі берілген жазықтыққа қатысты әр түрлі жарты кеңістікте жатса, онда жазықтық көпжақпен қиылысады. Бұл жағдайда жазықтық - қиюшы жазықтық деп аталады. Қиюшы жазықтық пен көпжақтың ортақ нүктелерінен тұратын фигураны көпжақтың қимасы деп атайды Көпжақтың жазықтықпен қимасын салу дегеніміз-ол қима жазықтықтың көпжақтың қырларымен қиылысу нүктелерін салу және ол нүктелерді көпжақ жақтарында жататын кесінділермен қосу дегенді білдіреді. Көпжақтың қимасын салу үшін әрбір жақтың жазықтығындағы қимаға тиісті екі нүктені көрсету және оларды көпжақтың қырлымен қиылысатындай етіп, түзулермен қосу керек. Параллелепипедтің қимасы не болады? Параллелепипедтің алты жағы бар. Оның қимасы үшбұрыш немесе төртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш болып табылады. Параллелепипедтің табандарының диогональдары арқылы өтетін жазықтықпен қимасы – диагональ қима деп аталады Жаңа материалдарды меңгермес бұрын оқушыларға төмендегі азық-түліктердің қимасынан пайда болған пішіндерін сипаттауды сұраңыз: Оқушыларды топтарға біріктіріңіз. Барлық топтарға жазықтық пен көпжақтардың өзара орналасуын зерттеуді ұсыныңыз. Кейін бірлесе отырып жалпы қорытынды жасаңыз. https://ppt-online.org/220570 сілтемесі арқылы түсіндіреміз. | Презентация бойынша түсіндіру №1 | |||||||||||||||||||||||||||
20 мин | Жалпы сыныппен жұмыс №1. Берілген нүктелер арқылы өтетін параллелепипед пен тетраэдрдің қималарын салыңыз. №2. EFKM және EFKL төртбұрыштарының қайсысы берілген көпжақтың қимасы болуы мүмкін? Неліктен? №3. Оқушы тетраэдрдің қимасын салды. Төмендегідей қима болуы мүмкін бе? №4. DABC тетраэдрін салып, BD және CD қырларында M және N нүктелерін, ABC жағында ішкі K нүктесін белгілеңіз. Тетраэдрдің MNK қимасын салыңыз. Шешуі: Берілген көпжақтардың қималарын салыңыздар: №5 Жауабы: | Шыныбеков Ә.Н. 10 сынып | |||||||||||||||||||||||||||
15 мин | Жұппен жұмыс Берілген көпжақтардың қималарын салыңыздар: Жауаптары: | Самостоятельная работа для 10 класса на тему "Сечения" | |||||||||||||||||||||||||||
15 мин | Жеке жұмысы Жауабы: | Презентация | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңсоңы 3 минут | Рефлексия: «Сөйлемді жалғастыр» (дәптерге жазады).
Үйге: | Самостоятельная работа для 10 класса на тему "Сечения" | |||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдарымен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиынды қзияттеориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттерімен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақытты қкезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру