Векторлардың координаталары. Геометрия, 9 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

Мектеп:

9.1А бөлім: Жазықтықтағы векторлар

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Векторлардың координаталары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

9.1.4.7 вектор әдісі арқылы есептерді шығару

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

-вектор әдісі арқылы есептерді шығарады;

- вектор ұзындығын табады;

- вектор ұзындығының ортасы табу;

Бағалау критерийлері

Оқушылар орындай алады:

-топтық жұмыс арқылы вектор ұғымының өмірде қолданылуы бойынша түсіну;

- топтық жұмыс арқылы векторға байлансты есептер шығару;

Тілдік

мақсаттар

Оқушыларға:

Бұл бөлімде алған білім физикада, мысалы, жылдамдықтың, күштің және олармен байланысты шамалардың математикалық моделін құруда қолданылады. Векторлар кейбір теоремаларды дәлелдеуге және есептерді тиімді тәсілмен шығаруға мұмкіндік береді.

Арнайы лексика және терминология

  • вектор;
  • бірлік вектор;нөлдік вектор;
  • коллинеар векторлар;
  • бірдей бағытталған векторлар;
  • қарама-қарсы бағытталған векторлар;
  • тең векторлар;
  • қарама-қарсы векторлар;
  • үшбұрыш/параллелеограмм ережесі;
  • векторлардың скаляр көбейтіндісі;
  • радиус-вектор;
  • вектор координатасы;
  • вектордың координаттық өстердегі проекциясы;
  • түзудің бағыттаушы векторы;
  • нормаль вектор;

-түзудің векторлық теңдеуі.

Диалог жүргізу мен жазуға қажетті сөздер қоры

  • векторды коллинеар емес екі вектор арқылы жіктейміз;
  • а вектрының соңынан в векторын саламыз;

А нүктесінен берілген векторға тең болатын вектор саламыз.

Үш тілде терминдермен таныстыру

Вектор

вектор

vector

Терімділік

сочетательный закон

combinative law

Үлестірімдік заңы заңы

распределительный закон

distributive law

Модуль

модуль

module

Көбейтінді

произведение

product

Коллинеар

коллинеар

collinearity

Скаляр

скаляр

scalar

Вектордың ұшы

Вектора верхушка

Vector apex

Векторлық шама

Векторная возможность

Vectorial possibility

Құндылықтарды дарыту

Құндылықтар:

Оқушылар өз сыныптастарымен диалогқа, әсіресе топпен жұмыс істегенде қатысты, сол сияқты сыныппен талқылауға коммуникативтік дағдыларын дамытып, қатысады.

Топпен жұмыста оқушылар әріптесіне қарап, идеяларымен бөлісіп және талқылауға қатысып, жауапты болуға үйренді.

Пәнаралық байланыстар

Физика пәнімен тығыз байланыста, векторлық шамалар, скаляр шамаларды ажырата алады

АКТ қолдану дағдылары

Визуалды оқушылардың есте сақтауына байланысты.

bilimland.kz/

Бастапқы білім

Координаталық жазықтықта салуды және Пифагор теоремасы бойынша шығару

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

ресурстар

Сабақтың басы

10 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі: (Амандасу, сыныпты түгендеу, сынып оқушыларының сабаққа дайындығын тексеру)

Векторларды өмірде кездестіргеніміз бар ма ?

Мақсаты. Сабақтың тақырыбын ашу

Сабақтың ортасы

10 мин

10 мин

9 мин

ІІ. Топтық жұмыс.

  • векторының ұзындығын табыңыз.

(0;0)

(x; -3)

(а;b)

(1;2)

(1;1)

(2;-7)

(3;1)

(5; у)

(c;d)

(0;0)

Мақсаты: вектор ұзындығын табады;

2)ABC үшбұрышының төбелерінің координаталары А(0; 1), B(1; -4), С (5; 2) берілген болса, АМ медианасын табыңыз:

3)

АС және ВС тростарына С нүктесінен 30 кг жүк ілінген. Егер болса, онда тростарға түсетін күшті табыңыз.

Мақсаты: Векторға байланысты қолданбалы есептерді шығару;

Сабақтың

соңы

1 мин

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Өткен материалды бекіту барысында саралау жүзеге асырылады. Тапсырмалар оқушылардың қабылдау ерекшеліктеріне, тапсырма қиындығына байланысты, оқушының іс-әрекетін ұйымдастыру формалары: топпен, жұппен және жекеше жұмыс түрлері ұсынылды.

Бақылау және комментарий жасау, ауызша немесе жазбаша сұрақтар арқылы бағалау жүреді. Жұппен, топпен жұмыста әрбір оқушының қатысымы жіті қадағаланады. Өзін-өзі бағалау, бірін-бірі бағалау түрлері жүзеге асырылады.

Желім, интерактивті тақтаның көзге әсер етуі

Сабақ бойынша рефлексия

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға:

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

Сабақты жақсартуға не ықпалете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу