Үшбұрыштың орта сызығы. Геометрия, 8 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: Математика Тоқсан 1 Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі 8.1В бөлім: Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу | Атырау қаласы химия – биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Изтелеуова Г.Д. | |||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы: | Үшбұрыштың орта сызығы. | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.3.1.11 үшбұрыштың орта сызығының қасиетін дәлелдейді және қолданады; | |||||||
Сабақ мақсаттары | Үшбұрыштың орта сызығының қасиетін дәлелдейді және үшбұрыштың орта сызығының қасиетін есептер шығаруда қолданады; | |||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||
Тілдік мақсаттар | Оқытудың тілдік мақсаттары: Оқушылар: -төртбұрыштардың әр түрінің қасиеттерін қорытып шығару жолын дәлелдеп, түсіндіреді; - есеп шығаруды дәйектейді; - кесіндіні тең(пропорционал) кесінділерге бөлу жолын түсіндіреді; - бөлім бойынша лексика мен терминологияны есеп шығаруда қолданады. Бөлім бойынша лексика мен терминология: - көпбұрыш, үшбұрыш, төртбұрыш, бесбұрыш, алтыбұрыш, жетібұрыш, сегізбұрыш, тоғызбұрыш, онбұрыш; - дұрыс көпбұрыш; дөңес, дөңес емес көпбұрыш; - көпбұрыштың бір қабырғасына іргелес бұрыштар; - параллелограмм, ромб,тіктөртбұрыш,квадрат, трапеция; - трапецияныңтабандары және бүйір қабырғалары; -тікбұрышты трапеция; теңбүйірлі трапеция; диагональ; -пропорционал кесінділер; - үшбұрыштың орта сызығы; трапецияның орта сызығы. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: - берілген фигура көпбұрыш болып табылады, ...; - көпбұрыш дөңес болады, себебі...; - көпбұрыш дұрыс болады, егер ...; - берілген n- бұрыштыңn ... болады; - төртбұрыштың диагональдары өзара перпендикуляр болады,егер ...; - параллелограмның қарама-қарсы бұрыштары ...; - ромбының қабырғалары тең болғандықтан, оның периметрі ...; - параллелограмм бұрышының биссектрисасы одан ... қияды; -параллель түзулер ...қияды; | |||||||
Құндылықтарды дарыту | Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту.бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау | |||||||
Тәрбиелік мағына «Мәңгілік ел» | Дұрыс шешім қабылдау үшін, қоғамдық өмірге қатысу үшін шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру. | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Бұл бөлімде алған білім «Аудан» бөлімін оқығанда жетік меңгеруге негіз болады, «Стереометрия» бөлімін түсінуге көмектеседі. | |||||||
АКТ қолданудағдылары | Power Point презентациялары арқылы сыни тұрғыдан ойлау мен зерттеу дағдыларының дамыту. | |||||||
Бастапқы білім | Үшбұрыштардың теңдік белгілерін білу; теңбүйірлі үшбұрыштың қасиеттері мен белгілерін білу; түзулердің параллельдік белгілері мен түзулер мен қиюшы арасындағы бұрыштардың қасиеттерін білу.Үшбұрыштардың теңдігін және түзулердің параллельдігін дәлелдей білу. | |||||||
Сабақтың түрі | Жаңа ұғымды меңгерту. | |||||||
Сабақбарысы | ||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | ||||||||
1-сабақ. Сабақтың басы 3 минут | I.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа әзірлігін тексеру. | Ресурстар | ||||||
7 минут 10 минут 7 минут 4 минут 20 минут 3 минут 2 0минут 3 минут | ІІ. «Ой қозғау» Оқушыларға орта сызық анықтамасын тұжырымдаңыз. Бұл анықтаманы оқушылармен талқылаңыз, сұрақтармен, түсініктермен анықтаманы қорытындылаңыз. «1. Үшбұрыштың орта сызығы бұл... (кесінді) 2. Осы кесіндінің ұштары үшбұрыштың қабырғалары үшін не болып табылады? ( ортасы) 3. Бұл кесінді үшбұрыштың қай қабырғаларының ортасын қосады? (бүйір) 4. Сонымен үшбұрыштың орта сызығы – бұл _____не? _____ ,яғни не істейді?не? _____ қандай үшбұрыштыңқабырғасы? 5. Үшбұрышқа неше орта сызық жүргізуге болады? 6.Орта сызық қандай да бір қасиетке ие бола ала ма?» ІІІ. Жаңа ұғымды ұғындыру: Топпен жұмыс: Оқушыларға үш адамнан топта тапсырма орындауды ұсыныңыз: «Сүйір бұрышты, тік бұрышты, доғал бұрышты үшбұрыштар салыңыз. Барлығына орта сызық жүргізіңіз.Үшбұрыштың орта сызығы мен табанының ұзындығын өлшеңіз. Қорытынды жасаңыз. Үшбұрыштың орта сызығы оның табанына қатысты қалай орналасқанын анықтаңыз? Қорытынды жасаңыз. Оқушылардан барлық топтың қорытындысын салыстыруды сұраңыз. Сонда біз үшбұрыштың орта сызығы табанына параллель және оның жартысына тең деп болжауымызға болады. Енді бұл пайымды теорема түрінде дәлелдеп көрейік. Теорема. Үшбұрыштың орта сызығы үшбұрыштың үшінші қабырғасына параллель және оның жартысына тең болады Оқушылар үшбұрыштың орта сызығының қасиетін өз бетімен дәлелдеу үшін оларға «қадамдық нұсқаулық» ұсыныңыз.
ІV . Жалпы сыныпқа тапсырма: №1 Есептеңіз:
№2 №3 Үшбұрыштың қабырғалары 8 см, 10 см, 12 см-ге тең. Төбелері осы үшбұрыш қабырғаларының орталары болып келген үшбұрыш қабырғаларын табыңыз. №4 Үшбұрыштың периметрі 12 см-ге теғ: қабырғаларының орталары кесінділермен қосылған. Сонда пайда болған үшбұрыштың периметрін табыңыз. №5 Тең бүйірлі үшбұрыштың табанына параллель болатын орта сызығы 3 см-ге те. Үшбұрыштың периметрң 16 см-ге тең деп алып, оның қабырғаларын табыңыз. Кері байланыс. Бағалау. V. Жеке жұмыс: №1 №1 АВС үшбұрышы берілген. Е-АС қабырғасының ортасы. F – ВС қабырғасының ортасы. 1) AB = 12 дм болса, үшбұрыш- тың EF орта сызығын; 2) EF = 4,5 см болса, АВ қабырғасын табыңыз. №2 Үшбұрыш берілген. Оның орта сызықтарынан салынған үшбұоыштың қабырғалары 5 дм, 7 дм, 10 дм. Берілген үшбұрыштың қабырғаларын табыңыз. №3 Үшбұрыштың қабырғаларының қатынасы 4:3:5 қатынасын- дай. Қабырғаларының орталарын қосқанда пайда болған үшбұрыштың периметрі 3,6 дм. Берілген үшбұрыштың қабырғаларын табыңыз. Дескриптор:
Кері байланыс. Бағалау. | Оқу жоспары 8 сынып «Геометрия» 8сынып Шыныбеков Ә.Н. Геометрия: задачи на готовых чертежах для подготовки к ГИА и ЕГЭ: 7 – 9 классы/ Э.Н.Балаян. – Изд. –е, исправл. и дополн. – Ростов и/Д: Феникс, 2013. – 223с. – (Большая перемена). А.В. Погорелов Геометрия 7-11 кл (Геометрия 8 кл И. Бекбаев, А. Абдиев, Ж. Қайдасов, Г.Хабарова | ||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Үй жұмысы: Сабақ соңында рефлексия жүргіземіз.
- қандай тапсырмалар бойынша тағы да жұмыс жасау керек? | |||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | ||||||
Талдау барысында қабілеті жоғары оқушыларға сыныпқа өз ойын толық түсіндіруді ұсыну, тапсырмалар бойынша туындаған тағы қандай мәселелер болу мүмкіндігін қарастыру. | Өзін өзі бағалау, ал жеке тапсырманы орындау өтілген жаңа ұғымның қаншалықты меңгерілгенін анықтап қалыптастырушы бағалауды жүзеге асырып оқушы жетістігін анықтауға мүмкіндік береді. | Сыныпта жақсы жұмысқа бейімдейтін психологиялық климат және оқушыларға өз ойын еркін жеткізуге мүмкіндік туғызатын орта орнату. Кабинет ерекшелігін ескере отырып қауіпсіздік ережелерін сақтау. | ||||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| |||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуғанеықпалетеалады (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарданегекөңілбөлуқажет? | ||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру