Халықаралық қауіпсіздікке төнген қазіргі кездегі қауіп-қатерлер. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары, 3 сабақ.


Сабақ жоспары

Бөлім 2А: Қазіргі кездегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі

Сабақтың тақырыбы

Халықаралық қауіпсіздікке төнген қазіргі кездегі қауіп-қатерлер.

Күні:

Мектеп: ФМБ Тараз қ.

Сынып: 11

Мұғалімнің аты-жөні:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.2.3.3 халықаралық қауіпсіздік жүйесінің дамуының ықтимал нұсқаларын болжау

 Сабақ барысында жететін оқу

 мақсаты:

- халықаралық қауіпсіздік жүйесінің даму заңдылықтарын анықтау;

- халықаралық қауіпсіздік жүйесінің дамуының ықтимал нұсқаларына болжам жасау.

 Бағалау критериялары

-халықаралық қауіпсіздік жүйесінің даму заңдылықтарын анықтайды;

- халықаралық қауіпсіздік жүйесінің дамуының ықтимал нұсқаларын анықтайды;

- халықаралық қауіпсіздік жүйесінің дамуының ықтимал нұсқаларына баға береді.

 Тілдік мақсаттар

Заманауи сын-қатерлер мен қауіптерді(оқу және жазу дағдылары) зерттеу үшін негізгі ақпаратты бөлу.

Пәнге тән Лексика және терминология:

сепаратизм, терроризм, террористік ұйымдар, фундаментализм, экстремизм, көші-қон, босқындар, көшіп кету, иммиграция.

Диалогтар мен хаттарға арналған пайдалы өрнектер:

Қазіргі заманғы сын-қатерлер мен қауіптердің заңдылықтары …

Халықаралық қауіпсіздік жүйесін дамыту нұсқасы …

Халықаралық қауіпсіздікті қалыптастыру жөніндегі қызметті үйлестіру…

 Құндылықтарды дамыту

 

Оқу, өз бетінше ақпарат алу, жағдайды талдау, жаңа жағдайларға бейімделу, проблемалар қою және шешім қабылдау, командада жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу

 Пәнаралық байланыс

Қоғамтану, саясаттану, география

Жаһандық хабардарлық

Оқушылардың ақпаратты іздестірумен, оны іріктеумен байланысты өзіндік жұмыс дағдыларын дамыту; фактілер мен құбылыстар арасындағы байланыстар мен айырмашылықтарды салыстыру және белгілеу

Алдын ала білім

Ұсынылған алдын ала білімдер әлемдік діндер, уақыттың әртүрлі кезеңдеріндегі терроризм, жекелеген мемлекеттердің ыдырауының себебі ретінде сепаратизм туралы ақпаратты қамтиды.

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

бөліктері

Сабаққа жоспарланған жұмыстар

Ресурстар

Сабақтың басталуы

10 минут

) Шақыру. Оқушыларға келесі сұрақтарды талқылауды ұсыныңыз:

- болашақты қалай көресіз?

- елдің болашағы? Өңірдің? Жер? Адамзат?

- адамзат дамуының сценарийлері қандай болуы мүмкін?

Сабақтың тақырыбымен танысыңыз, оқушылармен бірге зерттеу бағытын (сабақтың мақсатын) қалыптастырыңыз.

(К) қазіргі заманғы сын-қатерлер туралы білімді өзектендіру. Бейне көру https://www.youtube.com/watch?v=zlUd_5HeIek

"Бейнеинфографика: Халықаралық қауіпсіздік" және мәселені талқылау: халықаралық қауіпсіздік немен негізделеді?

Слайд 1-2

«Ми шабуылы» форматы

Сабақтың ортасы

25 мин.

(У) Мұғалім оқушыларға БҰҰ құру, ұжымдық қауіпсіздік жүйесі туралы еске салады.

(Г) (Ф) оқушыларға топтарды оқыту:

- БҰҰ Ұжымдық қауіпсіздік жүйесі;

- күшті және әлсіз жақтарын анықтау үшін-Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымының (ҰҚШҰ) 2025 жылға дейінгі кезеңге арналған стратегиясы;

- 1-қосымшаны пайдалана отырып, кезеңдерді анықтау және олардың табыстылығын бағалау үшін бейбітшілік жасау жөніндегі комиссияның қызметі .

Бағалау үшін, топтарда талқылау аяқталғаннан кейін, жеке топтарға қызметтің қорытындыларын презентациялай отырып, сөз сөйлеуді ұсыныңыз.

Топтар қызметтің қорытындысын бағалайды (бағалау әдістерінің әр түрлі нұсқалары болуы мүмкін).

Дескрипторлар:

- оқушылар БҰҰ Ұжымдық қауіпсіздік жүйесінің кем дегенде 3 күшті жағын анықтады;

- оқушылар БҰҰ Ұжымдық қауіпсіздік жүйесінің кем дегенде 3 әлсіз жақтарын анықтады;

- оқушылар БҰҰ Ұжымдық қауіпсіздік жүйесінің тиімсіздігінің 3 себебін анықтады;

- оқушылар бейбіт құрылыс жөніндегі комиссия қызметінің 3-ші кезеңін анықтады;

- оқушылар бейбіт құрылыс жөніндегі комиссия қызметінің кезеңдеріне баға берді.

Рефлексиялық сұрақ: әлемдік тәртіптің қандай модельдерін білесіз? Олардың қайсысы ең тиімді болды?

(П) (Ф) мұғалім оқушыға халықаралық қауіпсіздіктің қазіргі үлгілеріне SWOT-талдау жасауды ұсынады (екі үлгі ұсынылады, бірінші – 4 үлгі; екінші – үш үлгі) постерлерде. 2 қолданбасын пайдалануға болады.

Дескрипторлар:

- оқушылар модельдің кем дегенде 3 күшті жағын анықтады;

- оқушылар модельдің кем дегенде 3 әлсіз жақтарын анықтады;

--оқушылар модельдің 3-тен кем емес мүмкіндіктерін анықтады;

- оқушылар модельдің кем дегенде 3 тәуекелін анықтады;

Іс-әрекет аяқталғаннан кейін оқушыларға халықаралық қауіпсіздікті қамтамасыз ететін ең тиімді модельді бөліп көрсете отырып, өз іс-әрекетіңізді постерлердегі ұсыныңыз және жұптық жұмыстың нәтижелерін бағалаңыз.

)мұғалім ұсынылған модельдерді сыныппен талқылайды.

Дарынды оқушылар тарихи мысалдар келтіріп, қорыта алады.

(И) (Ф)мұғалім оқушыларға халықаралық қауіпсіздік жүйесін одан әрі дамытудың өз нұсқасын жасауды ұсынады.

)мұғалім жеке оқушылардың жауаптарын талқылауды ұсынады.

Дескрипторлар:

- оқушылар халықаралық қауіпсіздік жүйесін дамытудың өз нұсқасының заңдылықтарын негіздеді.

Слайд 3

Слайд 4-7

Қосымша 1.

Сабақтың соңы 3 мин.

Кері байланыс

) (Ф) Оқушыларға оқу мақсаттарына және бағалау критерияларына оралуды ұсыныңыз.

Үй жұмысы

2 мин.

(И) (Ф) мұғалім оқушыларға адамзат дамуының үш нұсқасымен ойын жасауды ұсынады.

Слайд 10-11

Дифференциация-сіз көбірек қолдау

көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз

неғұрлым қабілетті оқушылардың

алдына қандай міндеттер қоясыз?

Бағалау-оқушылардың

материалды меңгеру деңгейін

қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және

қауіпсіздік

техникасын сақтау

Дифференциация ойлау стилін есепке ала отырып, оқу материалы мен ресурстарды таңдауда көрсетілген (Кольба бойынша)

Дифференциация сондай-ақ дербес

жұмыс барысында топтардың

қолдауында көрсетіледі.

Бұл бөлімді сабақ кезінде оқушылар үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдістерді жазу үшін пайдаланыңыз.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Қолданылатын физминуттар және белсенді қызмет түрлері.

Осы сабақта қауіпсіздік техникасы ережелерінен қолданылатын пункттер.

Сабақ бойынша Рефлексия

Сабақтың мақсаты / мақсаты шынайы

болды ма?

Барлық оқушылар ОМ-на жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақта дифференциация дұрыс

өткізілді ма?

Сабақтың уақытша кезеңдері өтті ма?

Сабақтың жоспарынан қандай

ауытқулар болды және неге?

Бұл бөлімді сабақ туралы ойлану үшін пайдаланыңыз. Сол бағаннан сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтың жақсаруына не ықпал етуі мүмкін (оқыту және оқу туралы ойлан)?

1:

2:

Мен сабақ кезінде сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы

не анықтадым, келесі сабақтарға назар аудару қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу