Нарықтық экономика. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1.1 бөлім: Экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгерістер мен сабақтастық | Мектеп: | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Нарықтық экономика. (1 сағат) | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.1.1.5 әр түрлі елдердің мысалында нарықтық экономиканың сипатты белгілерін анықтау | ||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: XX ғасырдың екінші жартысындағы әртүрлі елдердің экономикалық жүйелерінің тиімділігіне баға береді және экономикалық жүйелердің келесі түрлерін түсіндіреді: Капиталистік нарықтық экономика (қазіргі капитализм); | ||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: Бәсекелестікті нарықтық экономиканың басты моторы деп неге есептейтінін анықтайды; Нарықта сұраныс пен ұсынысқа не әсер ететінін түсіндіреді; Нарық жағдайында өндірушілер экономиканың басты мәселелерін қалай шешетінін түсіндіреді. | ||||||||
Тілдік мақсаттар
| 1) материалды талдау және экономикалық жүйенің тиімділігіне қатысты дәлелдер келтіру (сөйлеу және жазу дағдылары). 2) экономикалық жүйелерді салыстыра отырып, пікірталас жүргізу 3) экономикалық жүйелердің анықтамасын қалыптастыру | ||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Өз пікірін және ұстанымын қалыптастыру қабілетін дамыту Топтарда ресурстармен жұмыс істеу арқылы оқушылардың экономикалық және ақпараттық мәдениетінің негіздерін қалыптастыру | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Сабақтың мазмұны бойынша ерекшеліктерді анықтау арқылы экономика, Қазақстан тарихы және география мұғалімімен пәнаралық байланыс жасау мүмкіндігі. | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ғаламтор желісінен іріктеу материалдарын табу | ||||||||
Бастапқы білім | Бұл бөлім "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша алдыңғы білімдерінде экономикалық жүйелерді дамытумен байланысты 8-9-10 сыныптар курстарынан құрылады. Ол оқушыларға экономиканы дамыту жолдары мен заманауи әлемнің түрлі экономикалық модельдері арасындағы ұқсастықтарды анықтауға көмектеседі. Осы бөлімнің контекстінде, мысалы, Қазақстанның географиясы мен тарихымен пәнаралық байланысты жүзеге асыруға болады. Атап айтқанда, жекелеген мемлекеттердің географиялық орналасуын қарау, ядролық қаруды сынаудың экологиялық салдары, ғарышты зерттеу. | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 5 мин
| БЫМ: мұғалім оқушыларға - кез келген қоғамда қандай міндеттер шешілуі тиіс деген сұрақ қояды? (слайд 1) (М / С) Не өндіру - бұл қандай игіліктер, қандай сапа, қандай мөлшерде жасалуға тиіс екендігі туралы шешім қабылдау. Қалай өндіру – бұл қандай шектеулі ресурстар мен олардың комбинацияларының көмегімен, қандай технологиялардың көмегімен игіліктер жасалатыны туралы шешім қабылдау. Кім үшін өндіру-бұл игіліктерді бөлуге байланысты проблема: өндірілген игіліктер кімге жеткізіледі және оларды экономикалық субъекті қандай мөлшерде иеленетін болады. Содан кейін сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялайды. | ||||||||
Сабақтың ортасы 30 мин
| (М/С) оқушыларға нарықтық экономиканың тән ерекшеліктерін еске алуды ұсынады (слайд 4-5): еркін кәсіпкерлік; өндіріс құрал-жабдығына меншік нысандарының көптігі, нарықтық баға белгілеу; шаруашылық жүргізуші субъектілер арасындағы шарттық қатынастар; мемлекеттің шаруашылық қызметке шектеулі түрде араласуы; тауарлар мен қызметтерді өндіру, бөлу, оны бағдарламалау және реттеу саласы нарықта біріктірілетін экономика; Содан кейін мына мәселе туралы ойлануды ұсынады: Экономиканың бұл түріне тағы қандай белгілер мен ерекшеліктер тән? ((Жеке / Жұп) жұппен жұмыс (слайд 6): "Дамыған елдер" ресурсын зерттеңіз, зерттеу жүргізіңіз, нәтижелерді кесте форматына рәсімдеңіз. Бағалау критерийлері: Нарықтық экономикасы дамыған елдердің тізімін жасаңыз; Дамыған елдердің стандартына сәйкес көрсеткіштерді анықтаңыз; (ҚБ) Өзін өзі бағалау, бірін бірі бағалау, мұғалімнің кері байланысы. (М) мұғалім әлемде экономикалық даму деңгейі бойынша өте әртүрлі шамамен 200 ел бар екенін түсіндіреді. (слайд7) Елдер даму деңгейі бойынша дамыған және дамушы болып бөлінеді. Постсоциалистік мемлекеттер мен өзінің даму мақсатын әлі де социализм құрылысы деп ресми түрде жариялаған мемлекеттер, дамып келе жатқан елдер қатарында болды. Әлемдік экономика көшбасшылары: АҚШ және Канада, Ұлыбритания, Германия, Италия және Франция, Жапония басшылығымен Шығыс Азия. Соңғы жылдары Еуропалық одаққа бірнеше ел қабылданды және дамыған елдер тобы 30-ға дейін өсті. Әлем елдерінің экономикасын сипаттау үшін белгілі көрсеткіштер пайдаланылады: жан басына шаққандағы ЖІӨ, экономиканың салалық құрылымы мен ғылымды қажетсінетін салалар және халықтың өмір сүру деңгейі мен сапасы. ((Т) топтық жұмыс: ұсынылған көрсеткіштерден нарықтық экономиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтаңыз?(слайд 8) 1 - топ-нарықтық экономиканың артықшылықтары 2 – топ-нарықтық экономиканың кемшіліктері Бағалау критерийлері: Әрбір топ кемінде 3 жауапты тақтаға іледі. | ||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Рефлексия (слайд 9): Нарықтық экономикасы бар елдер қандай белгілер бойынша анықталады? Нарықтық экономикаға балама бар ма? Өткен материал бойынша тағы не білгіңіз келді? | ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Тапсырмаларды іріктеу кезінде оқушылардан күтілетін нәтижеде саралау, олар нарықтық экономикасы дамыған елдердің көрсеткіштерін қаншалықты дәл анықтайды, сондай-ақ нарықтық экономиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін қаншалықты дұрыс тұжырымдайды. Дифференциация сабақтың барлық кезеңдерінде уақытты тиімді пайдалануды ескере отырып қолданылады. | Сіз бағалау үшін өзін-өзі бағалау, топтық жұмыс кезінде өзара бағалау, мұғалімнің кері байланысын қолдана аласыз. | Денсаулық сақтау технологиялары. Топтық жұмыс кезіндегі белсенді қызмет түрлері. | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру