Жаңа және жаңа кезеңдегі қоғамдық ой дамуының негізгі бағыттары. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жаңа және жаңа кезеңдегі қоғамдық ой дамуының негізгі бағыттары (4 сағат)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

11.3.1.1 қоғамдық ойдың дамуын түсіндіру үшін "либерализм", "ұлтшылдық", "социал-демократия", "марксизм", "экзистенциализм", "прагматизм", "позитивизм" ұғымдарын қолдану;

11.3.1.2 қоғамдық-саяси ойды дамыту үшін ағарту дәуірі идеяларының мәнін бағалау;

11.3.1.3 XIX-XX ғасырлардағы қоғамдық құрылым туралы философиялық ойдың даму ерекшеліктерін зерттеу

 Сабақ мақсаттары

Қоғамдық-саяси ойды дамыту үшін ағарту дәуірі идеяларының мәнін бағалау;

Жаңа уақытта қоғамдық ойдың дамуын түсіндіру үшін "либерализм", "ұлтшылдық", "социал-демократия", "марксизм" ұғымдарын қолдану

 Бағалау критерийлері

Қоғамдық-саяси ойды дамыту үшін ағарту дәуірі идеяларының мәнін бағалайды;

"Либерализм", "ұлтшылдық","социал-демократия", «марксизм» қоғамдық ойларының дамуын түсіндіру үшін 4-7 түсініктерді пайдаланады.

 Тілдік мақсаттар

 

Арнайы пәндік лексика және терминология: оң жақ қанат,

Сол жақ қанат, Консерватизм, Демократия, жалпы ерлер, сайлау құқығы, Либерализм, баспасөз бостандығы, еркіндік, діни сенім, бірлестік еркіндігі, тәуелсіз сот, ұлтшылдық, ұлттық мемлекет, Социализм, Конфедерация,Әлеуметтік теңдік.

Құндылықтарды дарыту

  • оқуға, өз бетінше ақпарат алуға, жағдайды талдауға, жаңа жағдайларға бейімделуге, мәселелер қоюға және шешім қабылдауға, командада жұмыс істеуге, өз жұмысының сапасына жауап беруге, өз уақытын ұйымдастыра білуге дағдыландыру;
  • қоршаған ортаның мәселелерін, басқа да көзқарастарды көру және түсіну қабілеті; сынға дұрыс жауап бере білу қабілеті; топта жұмыс істеу дағдысы болу, ұжымда түрлі рөлдерді орындау;

Пәнаралық байланыстар

Еуропада революциялық идеялардың таралу аумағын қарастыру кезінде географиямен байланыс бар. Экономика.

АКТ қолдану дағдылары

Берілген Интернет ресурстармен қажетті ақпаратты іздеу және өңдеу дағдылары

Бастапқы білім

ХІХ ғ. Еуропада революциялық идеялардың әсері; Қайта өрлеу дәуірі идеяларының қоғамдық дамуға әсері;

Бұл бөлім экономика және сауда тақырыбына арналған арнайы пәндік лексикалық қор мен терминологияға, сондай-ақ оқушылардың тарихи оқиғаларды олар аяқталғаннан кейін түсіндіру жолдарын түсінуіне негізделген.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

(БЫМ) I. Ұйымдастыру кезеңі

II.Қайталау: демократия мен либерализм арасындағы айырмашылық неде?»

PCM әңгіме: сіз бұл суретті қалай атайсыз?(слайд 1)

Қоғамдық ой эволюциясы дегеніміз не?

Оқушылар жұппен талқылайды. Мұғалім бірнеше оқушылардан өз ойларын білдіруді сұрайды.

Презентация

Сабақтың ортасы

(М) Бүгін біз жаңа және жаңа уақытта қоғамдық ойды дамытудың негізгі бағыттары туралы әңгімелеуді жалғастырамыз.

"Либерализм", "ұлтшылдық", "социал-демократия", "марксизм", "экзистенциализм", "прагматизм", "позитивизм" ұғымдарын пайдалана отырып, жаңа және қазіргі уақытта қоғамдық ой эволюциясының қалай болғанын түсіндіретін боламыз.

(О) Зерттеу-сабақ. Соңғы өнім - "планета және оның серіктері" моделінің кластері немесе сызба, сөздік өрмекші.

Кластер-материалды жүйелеудің графикалық әдісі. Біздің ойларымыз «шашырынды» емес, яғни белгілі бір тәртіппен орналасады.

Мұғалім оқушыларға өз қалауы бойынша зерттеу сұрағы мен гипотезасын жасауға мүмкіндік береді. Әр түрлі себептермен тақырып пен гипотезаның өз нұсқасын құрастырғысы келмейтін оқушылар үшін өз нұсқасын ұсынады.

Ереже

Ортада-бұл біздің тақырып, ал оның айналасында үлкен мағыналық бірліктер бұл жұмыстың міндеті материалды жүйелендіру ғана емес, сонымен қатар ұғымдар арасындағы себеп-салдарлық байланыстарды орнату болып табылады.

Әр түрлі бөліктерге жататын "бұтақтар"арасындағы байланысты көрсеткілермен белгілеңіз.

Зерттеу тақырыбы: Жаңа және жаңа уақыттағы қоғамдық ойлардың эволюциясы қалай болды?

Гипотеза: Қоғамдық ойдың эволюциясы ғылыми-техникалық прогреске байланысты болды ма?

Зерттеу үшін мұғалім дерек көздерін ұсынады:

«Ғылым және қоғамдық-саяси ой. Саяси ағымдар»

Ақпараттық парақ.

Жалпы тарихтан базалық оқулық. 10-сынып. Уколов А. С.

https://infourok.ru/plan-konspekt-na-temu-nauka-i-obschestvennopoliticheskaya-misl-novogo-vremeni-klass-2631345.html

Кластерлердің презентациясы.

Бағалау.

Кері байланыс.

Видеоматериал, 9 минуттан бастап, Демократия мен либерализм арасындағы айырмашылық қандай?

https://yandex.kz/video/preview/?filmId=4071250865900456257&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3Dw-w-qG1gwHc&text=%D0%92%20%D1%87%D0%B5%D0%BC%20%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0%20%D0%BC%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D1%83%20%D0%94%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B5%D0%B9%20%D0%B8%20%D0%9B%D0%B8%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%BE%D0%BC%20%3F&path=sharelink

Сабақтың соңы

Сіздер қалай ойлайсыздар, неге тек XIX ғ. ғана Еуропада түрлі қоғамдық қозғалыстар пайда болды және таралды?

Саралау

Сабақта визуалдар мен аудиалдар үшін жеткілікті материалдар дайындалған. Тапсырманы оқушылардың өздеріне дауыстап оқыту және тақтада презентация ретінде көрсету қамтамасыз етілген. Топтық жұмыста қабілетті оқушылар басқа оқушыларға кейбір терминдер мен ұғымдарды түсіндіру, жағдаяттарды талдау жұмыстарын жүргізеді.

Бағалау

Жетістік критерийі бойынша өзара бағалау және өзін-өзі бағалау.

Сабақ барысында басымдық берілетін ең маңызды критерий – ғылыми тілді пайдалану

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Компьютермен және басқа да техника түрлерімен жұмыс жасау ережелері

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу