Глюкозаның ашуы, Зертханалық тәжірибе № 6 «Тамақ өнімдеріндегі крахмалды анықтау». Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.3 В Оттекті органикалық қосылыстар

Күні:

Сынып: 11

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқандар саны: _

Қатыспағандар саны: _

Сабақ тақырыбы

Глюкозаның ашуы, Зертханалық тәжірибе № 6 «Тамақ өнімдеріндегі крахмалды анықтау»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • 11.5.1.8 глюкозаның сүт қышқылды және спирттік ашуының реакция теңдеуін құрастыру;
  • 11.5.1.9 крахмалға сапалық реакцияны жасау;

Сабақ мақсаттары

- глюкозаның сүтқышқылды және спиртті ашуының биологиялық және өнеркәсіптік маңызын талқылау.

- реакция өнімінің шығуын есептеу есептерін шешу.

- өсімдіктер үшін фотосинтез реакциясының маңыздылығын түсіну.

- крахмалды анықтау,

- крахмалға сапалы реагент оның қосылысы емес, молекулалық йод екенін басқа оқушылармен зерттеу нәтижелерін талқылау.

- бақылау кестесін және эксперимент нәтижелерін ресімдеу

Жетістік критерийлері

Дағдылар

Сыни тұрғысынан ойлау және зерттеу

- глюкозаның спирттік, сүт қышқылды ашыту реакцияларының теңдеуін біледі;

- тәжірибелік жұмыстың мақсатын қалыптастырады және эксперимент жүргізеді

- нәтижелер кестесінде іс-әрекеттер мен бақылауларды белгілейді

- өтетін реакциялар теңдеуін дұрыс жазады

- тиісті қорытындылар жасайды

 Тілдік мақсаттар

 

Спиртер және карбон қышқылдарының алу жолдарын және қолдану салаларын атай алады

Жазбаша немесе ауызша түрде спирттердің, карбон қышқылдарының алынуы және қолданылуы туралы жазбаша немесе ауызша түрде баяндама дайындай алады

Гидроксил тобы, карбонил тобы, карбоксил тобы, тотықтырғыш өнімдері, карбол қышқылы, физиологиялық әсері

Функционалдық топ …….анықтайды Қосылыстар…….болып табылады. .... себебі неде? / қалай түсіндірер едіңіз …? .... кең қолданылуы ... негізделеді. Тотығу - бұл… ,ал тотықсыздану - бұл... Алкоголь ішімдіктерін шамадан тыс / қалыпты түтынылуы денсаулыққа байланысты проблемаларды тудырады / тудырмайды

 Құндылықтарды дарыту

  • Ынтымақтастық;
  • жауапкершілік

 Пәнаралық байланыстар

  • биология, ағылшын тілі

 АКТ қолдану дағдылары

Презентация, дидактикалық тапсырмалар, видеоресурс

Бастапқы білім

 

9.1В Көміртегі қосылыстары

10.3А Органикалық химияға кіріспе

10.3B Көмірсутектер

10.3А Спирттер және органикалық қышқылдар

10.4В Синтетиткалық полимерлер

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2 минут

(2 минут)

2-3

Ұйымдастыру бөлімі.

Тапсырманың мақсаты: оқушылардың бұрынғы білімдерін өзектендіру

(К) оқушыларға жүзім мен спирттің, сүт пен сүт қышқылды азықтар суретін көрсету және осы тағамдар арасындағы қандай өзара байланыс байқайтынын сұрау.

(W) бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай?

(Т) мұғалім мақұлдау, келісім-келіспеу және т. б. түрінде кері байланыс береді.

Бір азықты екіншісіне айналдыруға қандай процестер ықпал етеді?

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары, сондай-ақ оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін табыс критерийлері тұжырымдалады және жазылады.

слайд

Сабақтың ортасы

4-9 минут

10-16

17-19

20-30

31-40

Терминология

Мақсаты: сабақ тақырыбына кіріспе, ағылшын тілімен ықпалдастыру.

(Т) мұғалім мақұлдау, келісім-келіспеу, қолдау түрінде кері байланыс береді.

Бейне сұрақтар

Тапсырманың мақсаты: сабақ материалын алғашқы бекіту

(К) этанолды глюкозадан алу реакциясын еске түсіру.

(Т) мұғалім бейне материал көрсетеді және оқушылар жұмыс парақтарына жазба жасайды.

Мәтінмен жұмыс

Мақсаты: сабақтың жаңа материалымен танысу. Оқушылармен ашытудың әртүрлі түрлерінің өту мүмкіндігін талқылаңыз.

(I) оқушылар,оқитын теориялық материалды алады, белгі жасай отырып оқиды. Содан кейін жұп тақырыпты талқылайды.

(У) глюкозаның сүтқышқылды ашыту реакциясының теңдеуін түсіндіріңіз және құрыңыз. Глюкоза сүтқышқылды және спиртті ашытудың биологиялық және өнеркәсіптік мәнін белгілеңіз.

  • (И) (О) оқушыларға спирттік және сүтқыщқылдық ашу өнімнің шығымына арналған есептік есептерді ұсыныңыз.

Лаб жұмыс

(К) оқушылардан көп крахмал бар азық-түлікті атауды сұраңыз. Оқушыларды осы өсімдіктерде крахмал қалай пайда болатынын және осы заттарда крахмалдың болуын қалай анықтауға болатынын сұраңыз.

  • (Э) оқушыларға тамақ өнімдерінде (нан, күріш, бал, ұн, макарон, қант және т. б.) йод ерітіндісінің көмегімен крахмалдың болуына сапалы реакция жүргізуді ұсыныңыз.)

Эксперимент

Мақсаты: сабақ материалын бекіту, эксперименталды дағдыларды қалыптастыру

Алдымен мұғалім тәжірибелік жұмысты жүргізудегі ҚТ ережелерін еске салады.

(Е) (f) (Р) оқушылар жұпта эксперимент орындайды, жұмыс парақтарында бақылау мен жазбалар жүргізеді.

Мұғалім топтарға жақындайды, бақылап, іс-қимылдарды мақұлдайды, қиындық туындаса оқушыларға кеңес береді.

Эксперимент нәтижелері

Топтар өз жұмыстарының қорытындыларын таныстырады, талқылайды, қорытынды жасайды.

Өзара жұмыстарды критерийлер бойынша бағалайды.

Мұғалім тыңдайды, жетелеуші сұрақтармен мәселелерге көмектеседі.

Қосымша 1

видео

Қосымша 2

Қосымша 3

Жауабын bilimland арқылы оқушылар оздері тексере алады

Қосымша 4

Слайд

видео

Өсімдіктер үшін фотосинтез реакциясының маңыздылығын белгілеңіз.

Крахмалға сапалы реагент йод қосылысы емес, молекулалық йод екеніне оқушылардың назарын аударыңыздар.

Қосымша 5

Сабақтың соңы

40-45 минут

Сабақ соңында оқушылар рефлексия өткізеді:

Мұғалім оқушылардың жауаптарын тыңдайды, кері байланыс береді, оқушылардың жауаптарын мақұлдайды және түзетеді.

слайд

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Бағалау және бағалау әдістері:

  • Өзін – өзі бағалау Терминология, есеп
  • Өзара бағалау - Эксперимент
  • Мұғалімнің бағалауы-сабақ бойы жүргізеді;

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қоршаған орта, тірі ағзаларға пайдасы мен кері әсерін экология, медицинамен байланыстыра дәйекті мәліметтер келтіру

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

  • Топтық жұмыс, жеке жұмыс
  • Сарамандық жұмыс кезеңінде танымдық тапсырмалар беру;

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Қосымша 1

Терминология

RU

EN

углеводы

carbohydrates

полисахариды

polysaccharides

крахмал

starch

гидролиз

hydrolysis

молочная кислота

Lactic acid

фермент

enzyme

амилаза

amylase

зтанол

ethanol

йод

iodine

глюкоза

glucose



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді