Буферлі ерітінділер. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
ӘБ жетекшісі | ||||||||||||||||||||||||
Мектеп: НЗМ ФМБ Тараз қаласы | Мұғалім | |||||||||||||||||||||||
Кәсіби даму бағыты | ||||||||||||||||||||||||
Күні | Сынып: 11 | |||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасының бөлімі | 11.3D Қышқылдар мен негіздер ерітінділері | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Буферлі ерітінділер | |||||||||||||||||||||||
Оқыту мақсаттары |
| |||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
| |||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар жасай алады:
Пәндік лексика және терминология:
Диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер:
| |||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Қандағы буферлік ерітінділердің маңыздылығы (биология) | |||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | 10.1C Байланыс 10.2B Термодинамикаға кіріспе 10.3А Химиялық тепе-теңдік | |||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||
Кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||
Ой шақыру 3 мин 7 мин | Сәлемдесу. “Жағымды сөздер” сергіту сәті. Мақсаты: Өзін-өзі одан әрі ашу, өзін-өзі тану, өзінің және айналасындағылардың психологиялық мінездемесін анықтау және талдау, іскерлігін дамыту. Қатысушылар шеңбер бойымен отырады. Жүргізуші жағымды сөздер айта отырып, кез келген біреуге доп лақтырады. Допты алған ойыншы шеңбердегі қатысушылардың кез-келгенін таңдайды да, оған өз жағымды сөзін айтады, ойын жалғаса береді. Жағымды сөздер қысқа бір сөзден тұрса болады. Оқушылар сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарымен танысып, талдайды. ӨТКЕН ТАҚЫРЫПТЫ ҚАЙТАЛАУ Оқушыларға өткен тақырыпты еске түсіру үшін жеке жұмыс беріледі. Тапсырма таратпа қағаздарда беріледі. Тапсырманы орындап болған соң, бірін-бірі бағалайды. Тапсырма 1 : Әлсіз қышқылдарды/негіздерді ілескен негіздерге/қышқылдарға сәйкес орналастырыңыз.
Оқушылар жұмысты орындап болғаннан кейін бірін-бірі тексереді. Туындаған сұрақтар талданады. | Доп Презентация, таратпа қағаздар | ||||||||||||||||||||||
Жаңа материалды игеру 3 мин 7 мин 5 мин 10 мин | Тапсырма 2: Тиісті сөздерді қойып, сөйлемді аяқтаңыз: Буферлік ерітіндіге күшті негізді қосқанда не болады? Гидроксид-иондар………....иондарымен әрекеттесіп, аздаған мөлшерде………….. хлоридін түзеді. Тепе-теңдік............. қарай ауысады. Қосылған гидроксид-иондар................. қалатындықтан, ерітіндінің рН-ы………….. Тапсырманы өзін –өзі бағалау арқылы тексереді. ВИДЕО-КӨРСЕТІЛІМ: "БУФЕРЛІК ЕРІТІНДІЛЕРДІҢ АДАМ АҒЗАСЫНДАҒЫ БИОЛОГИЯЛЫҚ РӨЛІ"
Тапсырма 3: рН мәнін есептеуге арналған есептер шешу:
Жұмыстарды жауабы бойынша тексеріп, талдайды.
ВИДЕО-КӨРСЕТІЛІМ: БУФЕРЛІ ЕРІТІНДІЛЕРДІҢ ХИМИЯЛЫҚ АНАЛИЗДЕ ҚОЛДАНЫЛУЫ Химиялық анализде қолданылатын буферлік ерітінділер
| Презентация https://studme.org/259993/matematika_himiya_fizik/bufernye_rastvory_primenenie_himicheskom_analize | ||||||||||||||||||||||
Рефлексия 3 мин 2 мин | Сабақты қорытындылауға арналған сұрақтар қойылады:
Рефлексия: «Білім қоржыны» | |||||||||||||||||||||||
Сабақты бағалау |
Гидроксид-иондариондарымен әрекеттесіп, аздаған мөлшердехлоридін түзеді. Тепе-теңдікқарай ауысады. Қосылған гидроксид-иондарқалатындықтан, ерітіндінің рН-ы
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?