Азот молекуласының құрылымы. Азот молекуласының инерттілігі. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қызылордақаласындағы химия-биология бағыттағы Назарбаев Зияткерлікмектебі

Пәні: Химия

Сабақ жоспары

Мұғалімнің аты-жөні: 

Кәсіби даму мақсатының тақырыбы:

Сабақтың тақырыбы:

Азот молекуласының құрылымы. Азот молекуласының инерттілігі

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Күні:

Қатыспағандар саны:

Осы сабақта

қолжеткізілетін

оқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

  • азот молекуласындағы байланыстың түзілу механизмін түсіну және оның төмен химиялық белсенділігін түсіндіре білу

Сабақ мақсаттары

- азот атомының құрылысын сипаттай алу

- азот молекуласында үш еселік байланыс бар екенін атай алу

- азот молекуласында байланыстың түзілу механизмін түсіну

- азот молекуласының төмен химиялық белсенділігін түсіндіру

Жетістік

критерийлері

Оқушы мақсатқа жетеді, егер:

- азот атомының құрылысын сипаттай алса;

- азот молекуласында үш еселік байланыс бар екенін атай алса;

- азот молекуласында байланыстың түзілу механизмін түсінсе;

- азот молекуласының төмен химиялық белсенділігін түсіндіре алса.

 Тілдік мақсаттар

Азот атомының құрылысы

Ковалентті пллюссіз байланыс

Инерттілік

Үш еселік байланыс

 Құндылықтарды дамыту

Нақтылық, шынайылық, азаматтық сауаттылық

Пәнаралық байланыстар

Биология, физика

АКТ қолдану дағдылары

Power point

Бастапқы білім

11.1C Байланыс

11.1D Периодтылық

11.2B Энергетика

11.2D Тепе-теңдік

11.4D Термодинамика

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

Миға шабуыл

1. Сұрақ:

Ауа құрамына қандай негізгі газдар кіреді?

2. Ауа құрамын көрсететін шеңберлік диаграмманы еске түсіріңіз.

3. Бейнекөрсетлімді көре отырып, ауадағы оттегі мен азоттың пайыздық құрамын дәлелдейтін эксперимент жүргізіңіз.

а) (бейнекөрсетілім – Ауа құрамы)

b) тәжірибе – қосымша 1

Презентация

Бейнекөрсетілім

Сабақтың ортасы

1. Жұппен жұмыс

Слайдпен жұмыс жасай отырып, азот атомының электрондық конфигурациясын жазыңыз.

а) презентация-(4-6 слайдтар)

2. Топтық жұмыс.

Азот атомының электронды конфигурациясы негізінде, егер бұл молекула екі атомнан тұратын болса, азот молекуласының құрылысын ұсыныңыз.

(Оқушылар азот молекуласының "нүктелер мен крест" диаграммасын салады.)

3. Топтық жұмыс

Молекуланың бұл құрылымы оның төмен белсенділігіне қалай әкелетінін талқылаңыз.

Қорғау үшін топтарға әрқайсысына 2 минут уақыт беріледі.

4. Топтармен бірге постер қорғауды бағалау критерийлерін жасаңыз.

5. Постер қорғау

6. Бағалау

Оқушылар тиісті молекулалар үшін байланыс энергиясы туралы деректерді табу үшін Web- сайттарды пайдалана алады

http://www.alhimik.ru/teleclass/konspect/konsp3-04.shtml#3-08

http://schoolchemistry.ru/katalog/ammiak.htm

http://festival.1september.ru/articles/578605/

Презентация

Сабақтың

соңы

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Саралау–оқушыларға қалай көбірек жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

- азот атомының құрылысын сипаттай алады;

- азот молекуласында үш еселік байланыс бар екенін атай алады;

- азот молекуласында байланыстың түзілу механизмін түсінеді;

- азот молекуласының төмен химиялық белсенділігін түсіндіре алады.

Керібайланысжасауарқылы;

Тапсырмаларорындатуарқылы

Ақ халат кигізу, партада дұрыс отыруын қадағалау, слайдтардағы жазулардың көрнекі болуы

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?