Карбон қышқылдарының физикалық қасиеттері. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім атауы: 11.1В Карбонильді қосылыстар

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып : 11

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Карбон қышқылдарының физикалық қасиеттері

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (Оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.2.7 карбон қышқылдарының физикалық қасиеттері мен алыну әдістерін түсіндіру

 Сабақтың мақсаттары

карбон қышқылдарының физикалық қасиеттерін түсіндіру

 Бағалау критерийлері

  • - карбон қышқылдарының ерігіштігіндегі
  • карбон қышқылдарының балқу температураларының өзгеруіндегі
  • карбон қышқылдарының қайнау температураларының өзгеруіндегі тенденцияны түсіндіреді
  • әртүрлі карбон қышқылдарының ерігіштігін, балқу және қайнау температураларын салыстырады және түсіндіреді

 Сабақтың мақсаттары

Пәнге тән лексика мен терминология:

Карбоксил тобы, сутекті байланыс, димер, ерігіштік, балқу температурасы, қайнау температурасы

Диалог және жазуға арналған пайдалы сөз оралымдары:

Молекуладағы көміртек атом санының артуымен қышқылдардың ерігіштігі/қайнау температуралары кемиді/

Көміртек атомдарының саны бірдей болған кезде, нормальді құрылымдағы қышқылдар изомерлі қышқылдарға қарағанда жоғары температурада қайнайды

Жұп көміртегі атом саны бар нормальді құрылымды қышқылдардың балқу температуралары тақ санды көрші қышқылдардың балқу температурасынан жоғары болады.

 Құндылықтар

Достастық, өзара сыйластық (топта жұмысты орындау)

Өмір бойы оқыту

 Пәнаралық байланыс

Физика: заттардың агрегаттық күйлері, еру процессі

 Осыған дейін меңгерілген білім

11.4.2.1 альдегидтер, кетондар, карбон қышқылдарының функционалды топтарының құрылысын білу

11.4.2.2 IUPAC номенкатурасы бойынша карбон қышқылдарының құрылымдық формулаларын құрастыру

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттері

Дереккөздер

Сабақтың басы

8 минут

5 минут

Амандасу. Жоқ оқушыларды белгілеу

Білімдерді жаңғарту:

(Ж, Б) оқушыларға «Карбон қышқылдары» тақырыбы бойынша тест ұсынылады

(қосымша 1)

Дайын жауаптар бойынша бір бірін тексеру (оқушылар жұмыстарымен жұпта алмасады) (слайд 1)

1С 6D

2А 7B

3В 8C

4В 9A

5А 10B

«Миға шабуыл» :

( слайд 2) сұрақ қойылады

Бутан және изобутан қышқылдарының құрамы бірдей С4Н8О, бірақ қайнау температуралары әр түрлі екенін қалай түсіндіруге болады?

Карбон қышқылы

tбалқ, 0C

tқайн., 0C

Бутан қышқылы

- 5,26

163.5

Изобутан

(2-метилпропан ) қышқылы

- 47

154.4

Оқушылар жұпта талқылайды, өз жауаптарын ұсынады және сабақ тақырыбы, оқу мақсаты мен сабақ мақсаттарына шығады (3-6 слайды) . оқу мақсаты бойынша бағалау критерийлерін ұсынады, мұғалім тек бағыттайды.

Ж- жеке жұмыс

Жж – жұппен жұмыс

Т топпен жұмыс

С – сыныппен жұмыс

М – объяснение учителямұғалімнің түсіндіруі

Б бағалау

PowerPoint

) оқушыларға заттардың құрамындағы бөлшектердің орналасу суреттері таратылады (қосымша 3),оқушылар агрегаттық күйлері бойынша топтарға бөлінеді

1 группа карбон қышқылдарының судағы ерігіштігі

(ақпарат парақтары мен мүмкіндгінше ноутбуктермен жұмыс)

Дескрипторлар:

  • карбон қышқылдарының ерігіштігі сәйкес алкандар мен спирттердің ерігіштігімен салыстырылады
  • карбон қышқылдарының ерігіштік заңдылығы түсіндіріледі
  • біреуі түсіну және қолдану, екіншісі – жоғары деңгейдегі 2 cұрақ қойлады

2 топ карбон қышқылдарының балқу температуралары

Дескрипторлар:

  • карбон қышқылдарының және оларға сәйкес алкандар мен спирттердің балқу температуралары салыстырылады
  • карбон қышқылдарының балқу температураларының зигзаг түріндегі өзгерісі түсіндіріледі
  • нормальді және тармақталған карбон қышқылдарының балқу температураларының айрмашылығы түсіндіріледі
  • біреуі түсіну және қолдану, екіншісі – жоғары деңгейдегі 2 cұрақ қойлады

3 топ карбон қышқылдарының қайнау температуралары

Дескрипторы:

  • карбон қышқылдарының және оларға сәйкес алкандар мен спирттердің балқу температуралары салыстырылады
  • нормальді және тармақталған карбон қышқылдарының қайнау температураларының айрмашылығы түсіндіріледі
  • біреуі түсіну және қолдану, екіншісі – жоғары деңгейдегі 2 cұрақ қойлды

(С, Б) постерлерді қорғау – әр бір топқа группе п 4 минут (қорғау кезінде мұғалім 7-9 слайдтарға оқушылардың назарларын аударады)

(дескрипторлар арқылы топтарды бағалау сағат тілшісі бойынша жүзеге асырылады 1 топ кеінші топты, 2 топ - үшінші топты, 3 топ – 1 топты және әр топ өзінің сұрақтарына жауаптарды бағалайды).

Ақпарат қағаздары, Химия ЖМБ оқулығы 11 сынып, (болса ноутбуктер )

Сабақтың соңы

5 минут

Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды:

Бағалау критерийлеріне қайтып оралу (10 слайд)

(оқушыларға өзінің учащимся іс-әрекетеіне бағалау критерийлері бойынша рефлексия жүргізуге мүмкдік беріледі)

- нені білдім, неге үйрендім ;

- не түсініксіз болып қалды;

Үй тапсырмасы: ақп. қағазы бойынша (карбон қышқылдарының физикалық қасиеттері)

тапсырмалар қосымша 3 (оқушылардың қалаулары бойынша 3 тапсырма).

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау

Топтарға көмек (төмен деңгейлі оқушыларға): жоғары деңгейдегі сұрақтар қою

Қабілеттері жоғары оқушылар жоғары деңгейдегі сұрақтарды бағалауға қатысады

бір бірін бағалау

топтық бағалау

мұғалімнің кері байланысы

Интерактивті тақтаның жұмысы 15 минуттан аспауын қадағалау

Сабақ бойынша рефлексия

Оқу мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

ОМ барлық оқушылар жетті ме?

Егер жетпесе, онда неге?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыт бойынша кезеңдері сақталды ма?

Сабақтан жоспарынан тыс өзгерістер болды ма және неге?

Бұл бөлімді сабақ туралы ойлануға қолданыңыз. Өзіңіздің сабағыңыз туралы маңызды сұрақтарға сол жақ бағаннан жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?