Альдегидтер және кетондардың алынуы. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп:

11.1В Карбонилді қосылыстар Мұғалімнің аты-жөні:

Күні:

Сынып: 8

Сабақ тақырыбы

Альдегидтер және кетондардың алынуы

Оқу мақсаты

11.4.2.3 альдегидтар және кетондарды алудың түрлі әдістерін түсіндіру

 Сабақ

 мақсаттары

  • Альдегитер және кетондардың алу тәсілдерін біледі;
  • Реакция жүру жағдайларын біледі;
  • Альдегитер мен кетондардың алу реакциялары бойынша эксперимент жүргізе алады және қорытындыларын сараптай алады.

Бағалау

 Критерийлері

  • Альдегитер мен кетондар алу реакция теңдеулерін құра алады;
  • Біріншілік, екіншілік спирттердің тотығу теңдеулерін жаза алады;
  • Реакция жүру жағдайын түсіндіре алады;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: 

 

күнделікті өмірде карбон қышқылдарын, эфирлерді, сабындарды және синтетикалық жуғыш заттарды кеңінен пайдалану туралы ауызша хабарлама ұсыну 

Пәндік лексика және терминология 

Эфир, күрделі эфирге айналу, сабындану, гидролиз, гидролиздеу, карбонил, карбоксил, карбоксилдеу, карбоксильді, ацил, кетон, ацилдеу, делокализделген, альдегид, майлар, сабын, жуғыш заттар

Диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер 

Менің ақпарат көздерім …..  болды 

 

Мен …. анықтай алдым 

 

Эфирлерді қолданатын өнімдер ….  

 

Көптеген табиғи препараттар … 

 

Майлар … гидролиздене алады

 Құндылықтарды

 дарыту

Сабақ барысында білім құндылықтары:

  • Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік;
  • Сыйластық;
  • Ынтымақтастық;
  • Ашықтық;
  • Өмір бойы білім алу.

Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу

  • нақтылық, жинақылық;
  • мәдениетаралық диалог, тілдер (екітілділік, көптілділік) (жаңа терминдермен жұмыс жасау барысында).

АҚТ қолдану дағдылары

Бейнересурстар, цифрлі білім беру ресурстары (Bilimland.kz, Twig.kz), онлайн ғаламтор платформасы: learningapps.org

Өмірмен байланыс

- оқушылардың жас ерекшеліктеріне байланысты жұмыс жасау әдістерімен тәсілдерін қолдану;

-тепе-теңдіктің табиғаттағы және өмірдегі мысалдар арқылы талқылау

Пәнаралық байланыстар

Биология: зат алмасу, фотосинтез

Бастапқы білім

10.1C  Байланыс  

10.2A  Органикалық химияға кіріспе 

10.3А  Химиялық тепе теңдік

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

1-ші сабақ

0-7 мин

7-10мин

Ұйымдастыру сәті. Амандасу.

«BACK TO THE BOARD» бір оқушы тақтаға шығып оқушыларға қарайды, ал тақтада өткен сабақ бойынша негізгі терминдер кезекпен (бір оқушыға , бір тапсырма) жазылады. Сынып оқушылары анықтамасын айтады оқушы негізгі терминді атау керек.

Көпатомды спирт

Альдегид

Кетон ...... өткен тақырып бойынша мұғалім қалауы бойынша

Жаңа тақырыппен таныстыыру. Бағалау критерийлерін құрастыру

ФБ

Презентация

4-8 мин

1. Біріншілік және екіншілік спирттердің тотығу теңдеулерін жазу

2. Ацетилен гидратациясы (Кучеров реакциясы)

3.Алкендердің тотығуы (катализатор - Pd және Cu хлоридттері)

(Э) Оқушыларға біріншілік және екіншілік спирттердің тотығуы барысында альдегидтер мен кетондардың алынуына химиялық тәжірибе жасауды ұсыныңыз. Альдегидтерді анықтау үшін қолданылатын альдегидтер мен кетондарға арналған Толленс реактиві мен Феллинг ерітіндісі (немесе Бенедикт) қатысындағы реакцияларды жүргізіңіз.

(Жж) Оқушылар бірқатар біріншілік және екіншілік спирттердің тотығу өнімдерін анықтау үшін шағын ақ тақталарды пайдалана алады.

Зертханалық тәжірибе: «Спирттердің тотығуымен альдегидттерді алу»

«Күміс айна» тәжірибесі үшін қажетті тізім:

http://www.nuffieldfoundation.org/practical-chemistry/giant-silver-mirror

http://www.xumuk.ru/encyklopedia/2/4503.html

«Күміс айна» тәжірибесінің көрсетілімі

https://megogo.net/ru/view/3399701-thoisoi-luchshie-himicheskie-eksperimenty-poluchenie-serebra-reakciya-serebryanogo-zerkala-himiya.html

Видео № 1: https://bilimland.kz/ru/subject/ximiya/11-klass/aldegidy-ketony-fizicheskie-svojstva-poluchenie-i-primenenie?mid=e7113ef4-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe

Видео № 2:

https://www.youtube.com/watch?v=j1qM51jJ5xo

Видео № 3.

https://www.youtube.com/watch?v=0_X4WTmJems

Тараудың ұсынылған бөлімінде мүмкін болатын барлық реакцияларды практикада жүзеге асыру маңызды болып табылады.

(ҚТ) Ұсынылған реакциялар 11-сынып оқушылары үшін қауіпсіз болып табылады. Жұмыс жасау барысында көздің қауіпсіздігін ескере отырып, реактивтері дұрыс таңдауда мұқият болу қажет.

Үй жұмысы

Теориялық материалды қайталау, жаңа терминдерді жаттау

Сабақ соңы

Сабақ қорытындысын шығару.

Әр оқушы сабақта қандай мәлімет маңызды болғаны туралы айтады. Соңғы оқушы барлық мәліметті қайталау керек.

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Мұғалім жеке тапсырмаларды орындауда қиындық көрген оқушыларға қолдау көрсетеді. Қабілетті оқушылар жұпта және топта жұмыс жасауда артта қалған сыныптасына қолдау көрсете алады.

Оқушылардың BACK TO THE BOARD» тақтадағы жұмысы, жазбаша ҚБ жұмысы, өзара тексеру

Зертханалық жұмыс кезінде ҚТ ережелерін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Өзара тексеруді ұйымдастыру

Қайтымды реакциялар

Әсер етуші фактор

Тепе-теңдік ығысуы

N2 + 3H2 ↔ 2NH3 + Q

P↑

t↓

[N2]↓

оңға

оңға

солға

H2 + I2 ↔ 2HI - Q

P↓

t↓

[I2]↑

-

солға

оңға

C3H6 + H2 ↔ C3H8

P↑

оңға

[C3H8] ↑

солға

Өзара тексеруді ұйымдастыру

Қайтымды реакциялар

Әсер етуші фактор

Тепе-теңдік ығысуы

N2 + 3H2 ↔ 2NH3 + Q

P↑

t↓

[N2]↓

оңға

оңға

солға

H2 + I2 ↔ 2HI - Q

P↓

t↓

[I2]↑

-

солға

оңға

C3H6 + H2 ↔ C3H8

P↑

оңға

[C3H8] ↑

солға

Өзара тексеруді ұйымдастыру

Қайтымды реакциялар

Әсер етуші фактор

Тепе-теңдік ығысуы

N2 + 3H2 ↔ 2NH3 + Q

P↑

t↓

[N2]↓

оңға

оңға

солға

H2 + I2 ↔ 2HI - Q

P↓

t↓

[I2]↑

-

солға

оңға

C3H6 + H2 ↔ C3H8

P↑

оңға

[C3H8] ↑

солға



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?