Бензол мен оның құрылымының ашылу тарихы. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар/ сабақ жоспары

Theme: 11.4.2.12 бензол молкуласының құрылысын түсіндіру

Мектеп:

Күні:

Мұғалім: Mr Raja және Мугалбекова А.Т.

сынып:

қатысқаны:

қатыспағаны:

Тақырыбы

Бензол мен оның құрылымының ашылу тарихы

 Сабақтың мақсаты

Оқушылар:

- түсіну, сипаттау және бензолдағы байланыстыруды білу

 Бағалау критерийлері

Оқушылар:

  • Бензолды жай қарапайым триэн емес деп көрсететін дәлелдерді сипаттаңыз
  • Бензолдағы байланыс туралы сипаттаңыз

Пән аралық байланыс

Биология

Құндылықтар

Сабақ студенттер мен оқытушылар арасында, сонымен қатар студенттердің өздері арасындағы қарым-қатынас дағдыларын дамыту және басқа адамдардың пікірлерін құрметтеу үшін кеңейтілген талқылауды қамтиды.

Ынтымақтастық-студенттер тәжірибені өткізуде бірге жұмыс істейді

Өмір бойы оқитын студенттер практикалық жолмен білім алуға қатысады.

Тілдік мақсаттар

Тақырыптық лексика мен терминология

Бензол гибрид, будандастыру, делокализ (d), электрофиль, электрофиль (реакция), қосу, алмастыру, карбокс, ациляция, алкилдеу хош иісті, pi электронды жүйесі,тарту, қайтару

Алдыңғы білім

Органикалық химияға және хош иісті қосылыстардың номенклатурасына кіріспе.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған іс әрекеттер

Мұғалім

Сабақ 1

3 минут

Сәлемдесу: Сөйлейтін қолдар

Мақсаты: Оқушылар арасындағы психологиялық және физиологиялық қарым-қатынас.

Тапсырма:

Оқушылар жұптасып бір-біріне қарап тұрады. Оқытушылар студенттерге үнсіз орындау керек бірнеше нұсқаулар береді:

  • Қолмен сәлем айтыңыз
  • • Қолмен күресу
  • • Қолдарыңызбен татулық орнатыңыз
  • • Қолдарыңызбен экспресс
  • • Қолды аяйды
  • • қуанышты білдіріңіз
  • • Сәттілік тілеймін
  • • Қолдарыңызбен қоштасыңыз

Талқылау: Оқушылардан осы жаттығудың мақсаты туралы сұраңыз

Оқушылар дне қимылдары арқылы бір-бірімен амандасады.

5 minutes

5 minutes

5 minutes

3 minutes

3 minutes

5 minutes

1 minute

8 minutes

2 minutes

Алдыңғы білімді еске түсіру 1:

Мұғалім студенттерден көміртегі үшін электрондық конфигурацияны жазуды сұрайды және келесі сұрақтарды қояды:

• Көміртектің валенттілігі қанша?

• Көміртек неше ковалентті байланыс түзуі керек?

Іс әрекет түрі: Ойлау-жұптасу

Саралау: Әлсіз студенттер жауаптарын қолдау формасы ретінде басқа студентпен айтуға мүмкіндік алады.

Алдыңғы білімді еске түсіру 2:

Мұғалім көміртегі мен сутегі мен молекулалық массаның% берілген көмірсутектің эмпирикалық және молекулалық формуласын анықтауда қарапайым есептеу сұрағын қояды. Содан кейін оларға келесі сұрақ қойылады:

Молекуланың құрылымы бүгінгі сабақ тақырыбына қатысты не ұсынады?

Іс әрекет түрі:Өзін-өзі бағалау

Саралау:Әлсіз студенттерге мұғалімнің қолдауы

Мұғалім бензинді күнделікті қолданудың қарапайым мысалдарын, бүгінгі сабақтағы мақсаттар мен жетістік критерийлерін студенттерге ұсынады.

Старт:

Оқушыларға шағын тақталар таратылып, алдын-ала білімдерден бензолдың құрылымын салуға нұсқау беріледі. Оқушылар дұрыс хош иісті құрылымды салады деп күтілсе де, мұғалім Кекуле құрылымы бар кез келген оқушыны іздеуі керек.

«Бізге айтыңыз!»

Мұғалім Кекуле құрылымын бензолға салған оқушыны таңдайды және бұл сұрақты сыныпқа қояды:

• Бензол құрылымының екі нұсқасы жасалды.

Кекуле құрылымы дұрыс құрылым бола ала ма? Айтыңызшы!

Неге екенін түсіндіріңіз?

Іс әрекет түрі: құрылымды қолдайтын / айыптайтын себептерді жазып, оны A3 қағазына тақтаға жапсырыңыз

Бағалау: Оқушылардың кейінгі жазбаларға жауаптары

Саралау:Әлсіз студенттер өз ойларын талқылау үшін күшті студенттермен жұптасады

Мұғалім Кекуле құрылымымен байланысты проблемаларды түсіндіреді:

1. Бензолдың броммен реактивтілігі

2. Бензолдың бонустық ұзындығы

Жалғыз және қосарланған байланыстардың ұзындығын салыстыра отырып, студенттер өздерінің шағын тақталарын қолданып, тиісті ұзындыққа сәйкес келетін болса, бензолдың қандай болатындығын сызады.

Берілген дәлелдермен студенттер енді бензолдың дұрыс құрамын жақсы түсінеді және бензолдың дұрыс құрылымы үшін дауыс беруді сұрайды.

Оқытушы студенттерге келесі сұрақтар қояды:

Әр көміртегі бензол түрінде қанша сигма байланысын құрайды?

Әрбір көміртекті будандастыру дегеніміз не?

Гибридтену үшін қанша p орбиталь қолданылады және әр көміртегі үшін нейтралданбаған орбитальдар қанша қалды?

Сигма байланысы үшін қанша электрон қолданылады? Қанша электрон қалды?

Студенттер сұрақтарға дұрыс жауап бергеннен кейін студенттер келесі әрекетке көшеді:

Шар-жоғары !!!

Әрекет: Оқушылар үшке бөлінеді және әр оқушыға құрамында p-орбиталь бар көміртекті ұстау тапсырылады. 6 оқушыдан тұратын әр топ бензолдың құрылымын білдіретін алтыбұрышты пішінді құрайды.

1. Оқушыларға әр шардың гидрленбеген р-орбиталь екенін түсіндіру.

2. Маркерді қолдана отырып, әр оқушы шарға «X» крестін белгілеп, электронды белгілемейді.

3. Мұғалімнің нұсқауы бойынша оқушылар алты шар тәрізді пішінді сақтап, барлық шарлар бір-біріне тигенше бір-біріне өте жақын орналасады.

4. Содан кейін мұғалім орбитальдар бір-біріне жабысатындығын және электрондар енді орбитальдардың қабаттасу жүйесін айналып өтіп, қозғала алатындығын түсіндіреді

5. Маркері бар оқушылар енді шарлардың үстіңгі және астыңғы жағына бензолдың қосылуын білдіретін шеңбер салады

Сабақтың мақсаттары мен жетістік критерийлерін оқушылардың рефлексиясы және шолуы

Студенттер көміртек атомының электрондық конфигурациясын жазып, «Think-Pair-Share» арқылы қойылған сұрақтарға жауап береді.

Оқушылар бұл сұрақты өздері жүргізген білімін бағалау үшін өз бетінше жасайды. Содан кейін олар жауаптарын мұғаліммен бірге тексеріп, қажет болған жағдайда түзетеді

Оқушылар оқу мақсаттары мен жетістік критерийлерін көшіреді

Шағын тақталарды қолдана отырып, оқушылар бензолдың құрылымын сызады

Студенттер бензолдың Кекуле құрылымын қолдау немесе айыптау себептерін жазып, оларды A3 постеріне қояды

Оқушылар өздерінің дәптерлеріндегі маңызды ойларды жазып алады

Студенттер ерікті түрде қатысады және мұғалімнің бензолмен байланысы туралы сұрақтарына жауап береді. Сондай-ақ, олар маңызды ойларды өздерінің дәптерлеріне жазуы керек

Оқушылар белсенді қатысады және оқытушының нұсқауларын орындайды

Сабақ мақсаттары туралы студенттер өздігінен рефлексия жасайды

PowerPoint 1 слайд

дәптер

PowerPoint 2 слайд

дәптер

Powerpoint слайдтары 3-5

Powerpoint 6 слайд

Powerpoint 6 слайд

Post-it

Powerpoint слайдтары 7-10

6 Шарды әр топқа байлайды

дәптер

Саралау - қалай қосымша қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қалай қарсы шығуды жоспарлайсыз?

Бағалау - оқушылардың оқуын қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

Саралау осы сабақта көп болады.

Аралас қабілеттерге арналған отыру жоспары қолданылады

Әлсіз студенттерге жеке көңіл бөлінеді

Топтар аралас қабілеттерге ие болады

Белсенді іс әрекет арқылы

Сұрақ-жауап арқылы

Оларды жоғары тәртіппен ойлауға ықпал ету арқылы

Студенттер химия зертханасында қауіпсіздік ережелері туралы үнемі ескертіліп отырады.

Зертханалық жұмыс

Рефлексия

Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары нақты болды ма? Барлық оқушылар OМ-на қол жеткізді ме?

Егер жоқ болса, неге?

Жоспарланған саралау жақсы жұмыс жасады ма?

Мен уақытты ұстандым ба? Мен өз жоспарымнан қандай өзгерістер жасадым және неге?

Төмендегі кеңістікті сабағыңыз туралы ойлау үшін пайдаланыңыз. Сабағыңыз туралы сол жақта көрсетілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Қандай екі нәрсе өте жақсы өтті (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

Қандай екі нәрсені жақсарту керек (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

Бұл сабақта мен келесі сабақ туралы хабардар ететін сынып немесе жеке тұлғалардың жетістіктері / қиындықтары туралы не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?