Практикалық сабақ №3 «Кейбір аниондарға сапалық реакциялар». Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Маңызды р-эленттер және олардың қосылымтары. 

Мектеп:

Дата:

Мұғалімнің аты-жөні:

Класс:

Оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Практикалық сабақ №3 «Кейбір аниондарға сапалық реакциялар»

Бастапқы білім

Қарапайым химиялық реакциялар (7.2В)

Металдардың белсенділік қатары (8.2А)

Металдардың химиялық белсенділігі (8.1 B)

Оқыту мақсаттары

хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат-, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- иондарына сапалық реакцияларды білу;

 Сабақтың мақсаттары

- хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат-, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- иондарына сапалық реакцияларды білу;

Бағалау критерийлері

- хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат-, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- иондарына сапалық реакцияларды біледі және аниондарды анықтайды

 Тілдік мақсаттар

 

Х ерітінді жалынды(түсі) .... түске бояды

Х ерітінді жалын .........(түсі) бөлді

Ерітіндіде қандай түс пайда болды? Ерітінді қандай түске боялды?

Стронций жалынды........... бояды (түсі)

Калий “ “ “ “ “

Натрий “ “ “ “ “

Алдымен сымды ерітіндіге батырыңыз, артынан…

 Құндылықтарды

 дарыту

Топтық тапсырмалар арқылы оқушының логикалық ойлау дәрежесін, қарым- қатынасын, жауапкершілігін арттыру.

Топпен, ұжыммен жұмыс жасау арқылы адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу дағдыларын дамыту

 Пәнаралық байланыстар

Пән

математика

Кезең

Сабақ барысында

 Дифференциация

Барлық оқушылар:

  хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат-, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- иондарына сапалық реакцияларды біледі

Көптеген оқушылар:

Аниондарды табудың басқа жолдарын ұсынады

 АКТ қолдану дағдылары

Презентация, бейнетаспалар, суреттер, сызбакестелер көрсетіледі.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сергіту сәті

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарымен танысады және қаіпсіздік журналына қол қояды.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-3

Оқушылармен амандасу.

Жақсы көңілді атмосфера қалыптастыру.

Аниондарға сапалық реакция

Зертханалық жұмыс № 10 «Аниондарды анықтауға сапалық реакциялар»

9.4.1.11 хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат-, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- иондарына сапалық реакцияларды білу;

Сабақтың ортасы

3-8 минут

8-15 минут

15-25 минут

25-35 минут

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/zertxanalyq-adister-zhane-spektroskopiya/zertxanalyq-adister/lesson/aniondardyng-sapalyq-reakcziyalary

(D, E) Сульфатқа хлорлы барий ерітіндісін және тұз қышқылы ерітіндісін пайдалана отырып,нитратқа натрий гидроксиді және алюминий ұнтағын немесе Девард балқымасын қолдана отырып тест жүргізіңіз. Нитраттарды анықтау үшін индикатор қағазын пайдалануға болады. Карбонаттарға қарапайым тест жүргізіңіз. Оқушылардың өздеріне тест жүргізуге рұқсат беріңіз.

АНИОНДАРҒА САПАЛЫҚ РЕАКЦИЯЛАР

Анион

Әрекеттесу немесе реактив

Бақыланатын реакция

 S042-

 Ва2+

Ақ түсті тұнбаның түзілуі:

Ва2+ + S042- =BaS04

 РО4 3-

 Ag+ иондары

Ашық сары тұнбаның түзілуі:

3Аg+ + Р043- =Аg3Р04

 S2- 

 РЬ2+ иондары

Қара түсті тұнбаның түзілуі:

Pb2+ + S2- = PbS↓

 СО32-

 Са2+ иондары

Ақ түсті тұнбаның түзілуі:

Са2+ + С032- = СаСО3

 SO32-

 Н+ иондары

Өзіне тән иістің пайда болуы

S02: 2Н+ + SO32- =Н20 + S02

 F-

  Са2+

 иондары

Ақ түсті тұнбаның түзілуі:

Са2+ + 2F- =CaF2

 Cl-

Аg+ иондары

Ақ түсті тұнбаның түзілуі:

Ag+ + Cl- = AgCl↓

 Br-

 Аg+ иондары +

Ашық сары тұнбаның түзілуі:

Ag+ + Br- = AgBr ↓

 I-

 Аg+ иондары +

Сары тұнбаның түзілуі:

Аg+ + I- = АgI↓

 ОН- (сілтілік орта)

 индикаторлар: лакмус

 фенолфталеин

Көк түске боялу  

Таңқурай түске боялу

 N03-

 1) конц. H2SO4 және Си

 қосу, қыздыру

  "2)H2S04 +FeSO4 қоспасы

 3) Al немесе Zn мен сілті ерітіндісін қыздырғанда

Сu2+иондары бар көк түсті ерітінді түзіледі, қоңыр

түсті газ бөлінеді (NO2) нитрозо-железа

(II) сульфатының түсі

пайда болады [Fe(H20)5NO]2+. Бояу

күлгін түстен қоңыр түске О («қоңыр сақина» реакция)

Аммиактың бөлінуі иісі бойынша

NаNO3 + NаОН + Аl + Н2О = NаАlO2 + NН3

Оқушыларға заттарды анықтауға аралас есептер ұсыныңыз:

1 есеп А және В элементтері 1- топқа, ал С элементті 7- топқа жатады.А және С элементтерінің қосылыстары суда жақсы ериді және жалынды күлгін түске бояйды, ал В менС қосылысы ақ түсті суда да қышқылдарда да ерімейді.Бұл қандай элементтер?

2 есеп А затын күкірт қышқылымен әрекеттестіргенде өткір иісті, түссіз газ Б бөлінеді. Б газын боялған сұйық В жай заты арқылы өткізгенде, ерітіндінің түсі жойылды.Алынған тұз ерітіндісіне барий тұзын қосқанда қышқылдарда ерімейтін ақ түсті тұнба түзілді. Алынған түссіз ерітінді арқылы сары- жасыл газды жібергенде қайтадан В заты түзіледі, бояу қайта пайда болады А заты жалынды сары түске бояйды. Заттарды анықтаңдар және сәкес реакция теңдеулерін жазыңдар

3 есеп Үш тұз берілген. Бірінші тұз жалынды күлгін түске, екінші тұз сары түске бояйды.Үшінші тұздың ерітіндісі бірінші тұздың ерітіндісімен ақ түсті тұнба түзеді, екінші тұздың ерітіндісімен сары тұнба, күміс нитраты ерітіндісімен ірімшік тәрізді ақ тұнба түзеді. Берілген тұздарды ата, жауабыңды сәйкес реакция таңдеулерімен дәлелде.

Зертханалық жұмыс № 10 «Аниондарды анықтауға сапалық реакциялар»

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы.

№1-тапсырма.

Кестені толтырыңыз

Ион

Br-

Cl-

I-

AgNO3 –пен әрекеттескенде түзілетін тұнбаның түсі

Түзілген тұнба аммиактың сұйытылған ерітіндісінде ери ме?

Түзілген тұнба аммиактың концентрлі ерітіндісінде ери ме?

PowerPoint пайдалы презентациясы:

http://www.slideshare.net/sitinurbaiyah/ppt2-tests-for-anions

Негізгі тестілер бойынша пайдалы мәлімет:

http://www.rod.beavon.clara.net/anions.htm

Катиондарға сапалық реакция:

https://www.slideshare.net/vruseva/ss-49473748

Химия бойынша зертханалық практикумның әзірлемесі «Качественные ...

https://intolimp.org/.../razrabotka-laboratornogho-praktikuma-po-khimii-kachiestvien

Сабақтың соңы

Рефлексия

35-40

Не білдім? Нені үйрендім?

Түсініксіз болған тұстары

Нені толықтыру керек?

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар

болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?