Мыс, мырыш және олардың маңызды қосылыстары №9 Зертханалық жұмыс «Мыс және мырыш иондарына сапалық реакциялар». Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: 10.3 Важнейшие d-элементтер және олардың қосылыстары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Мыс, мырыш және олардың маңызды қосылыстары №9 Зертханалық жұмыс «Мыс және мырыш иондарына сапалық реакциялар» | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.2.1.27 мыс, мырыш және олардың маңызды қосылыстарының қасиеттері мен қолдануын түсіндіру. 10.2.1.26 Cu2+, Zn2+ иондарын анықтай алу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: мыс, мырыш және олардың маңызды қосылыстарының қасиеттері мен қолдануын білу және түсіндіру Көптеген оқушылар: Cu2+, Zn2+ иондарын сапалық анықтай алу; мыс пен мырыштың айырмашылығын табу Кейбір оқушылар: практикадан алынған нәтижені есептеулерде қолдана отырып анализдеу. бұл металдардың қасиеттері мен қолдану аймақтарының арасындағы байланысты түсіндіре алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | -мыс пен мырыштың физикалық және химиялық қасиеттерін түсіндіреді; - мыс пен мырышты анықтауға сапалық реакциялар жүргізеді; - мыс пен мырыштың айырмашылығын табады; -бұл металдардың қасиеттері мен қолдану аймақтарының арасындағы байланысты түсіндіре алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Оқушылар орындауы тиіс:Жалынның түсін бояу тәжірибесі бойынша тәжірибенің әр кезеңін сипаттау, осы тақырыпқа қатысты терминдерді дұрыс айту Пәнгеқатысты лексика мен терминология Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Х ерітінді жалынды(түсі) .... түске бояды Х ерітінді жалын .........(түсі) бөлді Ерітіндіде қандай түс пайда болды? Ерітінді қандай түске боялды? Алдымен сымды ерітіндіге батырыңыз, артынан… Мырыш гидроксиді................................ериді Концентрлі азот қышқылы мыспен ...................................................түзіп әрекеттеседі Сұйылтылған күкірт қышқылы мырышпен ...................................................түзеді | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сабақ барысында білім құндылықтары: Сыйластық; Ынтымақтастық; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаһандық азаматтыққа тәрбиелеу |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АҚТ қолдану дағдылары | http://www.rsc.org/learn-chemistry/resource/res00000472/properties-of-the-transition-metals-and-their-compounds?cmpid=CMP00000542 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология, география | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
0- 8 мин | Ұйымдастыру сәті. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу Ынтымақтастық атмосферасын құру (оқушыларды шаттық шеңберіне шақырып бір-бірлеріне сәттілік тілеу) Сабақтың стартері. Бұл қай элементтер?
Осы сұрақтардың жауабын толықтай білу үшін бүгінгі сабақтан жауабын табамыз. Ендеше, сабағымыздың тақырыбы «Мыс, мырыш және олардың маңызды қосылыстары». Оқушылардан сабақтың мақсатын өздеріне айқындауды сұрау. | http://www.rsc.org/learn-chemistry/resource/res00000472/properties-of-the-transition-metals-and-their-compounds?cmpid=CMP00000542 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 мин 3-5 мин 20 мин | (W) (f) Оқушылардан Д. И. Менделеевтің химиялық элементтердің периодтық жүйесінде ауыспалы металдар орнын анықтауды сұраңыз. «өрмекші -диаграмманы» пайдаланып осы сәтте олар танысқан білім мен идеяларын жинақтаңыз. Мыс пен мырыш элементтерін оқушыларға таратып беріп, бұл элементтердің электрондық құрылысына ерекше көңіл бөлу. Олардың атом құрылысын, электрондардың электрон қабатында таралуын жазу. Бір бірімен салыстыру. Мыс және мырыш туралы оқулықтан тыс мәліметтер беріледі. (Қосымша 1) Топтық жұмыс (тақ сандар мен жұп сандарға жіктеу) Зертханалық жұмыс №9 «Мыс және мырыш иондарына сапалық реакциялар» Мақсаты: ..................................................................................................................................................................................................................................... Кіріспе: ...................................................................................................................................................................................................................................... Болжам: ...................................................................................................................................................................................................................................... Құрал-жабдықтар мен реактивтер: CuSO4, ZnSO4, NaOH, HCl, NH4OH ерітіндіері, малахит, мыс сымы, спиртшам, газ өткізгіш түтік, тұрғы, сіріңке, тамшуырлар, мақта, сынауықтар Жұмыс барысы: 1 – тәжірибе. Жалын түсі бойынша металл катиондарын анықтау. Мырыш және мыс иондары бар қосылыстардағы катондарға сапалық рекциялар жүгізу. Ол үшін мыс сымын тұз қышқылында тазалап, тұз ерітінділеріне батырыңыздар. Содан оны спиртшамның жалынында қыздырыңыздар. Не байқадыңыздар? Бақылауларыңызды кестеге толтырыңыздар.
2-тәжірибе. Ауыспалы металдардың қасиеттерін байқау. А) Мыс карбонаттарының тұз қышқылымен реакциясы. В) Мыс карбонатының аммоний гидроксидімен реакциясы С) Мыс карбонаттарын (малахитті) қыздырғанда ыдырауы НӘТИЖЕ:
3-тәжірибе. Екі сынауыққа CuSO4, және ZnSO4 ерітінділерінен 4-5 мл құйыңыз. Олардың түстеріндегі айырмашылыққа назар аударыңыз. Содан кейін NaOH ерітіндісінен 4-5 мл әрқайсысына қосыңыз. Байқалған өзгерістерді сипаттаңыз.
Қорытынды: ...................................................................................................................................................................................................................................... Жетістік критерийлері:
Қорытынды жасап, талдау жасайды, Қауіпсіздік техникасының ережелерін қатаң сақтайды. | Периодтық кесте. Металдар үлгісі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 мин | «Табыс ағашы» Кері байланыс орнатылады. Жасыл алма- маған сабақ ұнады, тақырыпты меңгердім Сары алма – тақырыпты түсіндім, бірақ реакцияларды жүзеге асыруда қиналдым Қызыл алма- сабақ маған түсініксіз болды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 мин Барлығы 40 мин | Оқу мақсаттары және жетістік критерийлеріне қайта оралу Үй жұмысы. Оқушылар АКТ пайдаланып, ауыспалы элементтердің мырыш түйіршіктері немесе ұнтағын және сым үлгілерімен танысулары керек. Олар кесте құрып және оған осы элементтердің физикалық қасиеттерін жазуды сұраңыз: жылтырлығы, иілгіштік/шыңдалғыш, жылу мен электр өткізгіштік, магнитке тартылуы, ыстық, салқын судан және сұйытылған қышқылмен реакциясы. Олардан өздері зерттеген Менделеевтің периодтық кестесінің басқа топтарымен салыстыру келтіруді сұраңыз. Олар қаншалықты ұқсас? Олар қаншалықты ерекше? | Презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлығы: Көбісі: Кейбіреулері: | Оқушылардың тақтадағы жұмысы, жазбаша ҚБ жұмысы, өзара тексеру | Көрсету №6 кезінде ҚТ ережелерін сақтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?