алу
👈 қаріп өлшемі 👉
қосу

Мұнайды фракцияларға бөлу арқылы жіктеу: фракцияларды қолдану. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.3С бөлім Отын

Мектеп: НЗМ, Астана қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Уралбаева Қ.А.

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Мұнайды фракцияларға бөлу арқылы жіктеу: фракцияларды қолдану

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

- көмірсутектердің энергия көзі екенін түсіну

- шикі мұнайдың бөлу өндірісін сипаттау

-шикі мұнайды айдау өнімдерінің қолдану аймақтарын білу

Сабақ мақсаттары

Мұнайды фракцияларға бөлу әдісімен және өнімдерімен танысу.

Бағалау критерийлері

Дағдылар:

Білу және түсіну, қолдану

Оқушы мақсатқа жетеді, егер:

- оқушы қазіргі қоғамдағы энергияның маңыздылығын біледі;

көмірсутек тотығуына байланысты графиктермен және есептеулермен жұмыс істеу;

оқушы отынның "энергетикалық құндылығы" және оны есептеу жолдарын біледі

-оқушы фракциялық айдау әдісін түсіне біледі;

- мұнайды фракциялық айыру кезінде пайда болатын өнімдер және оларды қолдану әдісін біледі;

Тілдік мақсаттар

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

X ... пайдаланылатын керосин

X, автокөліктерде пайдаланылатын ...

ТМГ, мысалы, XнемесеY, пайдаланылады/ бойынша / Y жасау.

Xқайнайды жоғарырақ/ төменірек температурада Y қарағанда.

Пәнге қатысты лексика және терминология:

Шикі мұнай, тұтқырлық, жарық шығару, бензин, дизельдік отын, керосин, керосин, битум, гудрон, мұнайлық газ, авиациялық отын, төмендетілген мұнайлық газ (ТМГ)

айдау, пайдалану /бойынша / жасау

Тілдік мақсаттар

Презентацияның негізгі сәттерін белгілеу және тыңдау/ мұнайды қайта өңдеуді пайдалану және өнімдер туралы бейне

Құндылықтарды дарыту

Адамгершілік, Нақтылық, тазалық, ұқыптылық, жан-жақтылық

Пән аралық байланыстар

Физика, биология, география, экология және т.б.

АКТ қолдану дағдылары

Power point

Бастапқы білім

Көміртегі қосылыстары 1 (6.3С)

Атомдағы электрондардың қозғалысы (8.2A)

Көміртегі және оның қосылыстары (8.4В)

Қосылыстар құрылымы (9.1В)

Органикалық химияға кіріспе (10.3А)

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1 - 2 мин

3 - 15 мин

Сабақтың ортасы

15 -30 мин

Бірінші пардың соңы

35 -40 мин

45 -55 мин

Оқушылармен амандасу сабаққа дайындығын тексеру.

Өткен сабақта орындаған жазбаша қалыптастырушы жұмыстың тапсырмасын таратып беріп, талдау жұмысын жүргізу.

Үйге берілген тапсырма бойынша

«Мұнай өнімдерінің қолданылу салалары жайлы қысқаша мәлімет дайындау» тапсырмасы бойынша оқушылардың дайындап келген материалдарын тыңдау.

«Билим Ленд» сайты бойынша http://www.bilimland.kz/index.php/kz/

«Көмірсутектер энергия көзі ретінде» тарауы бойынша тапсырма орындау

Мұнайдың құрамына қайтадан тоқталып кетеміз. Мұнайдың қоспа екеніне баса назар аударамыз. Оқушыларға мұнай жайында ақпарат таратып береміз. Қосымша №1

1000 астам заттар кіреді:

  • Алкан
  • Циклоалкан
  • Алкен
  • Ароматты көмірсутектер
  • Құрамында S, N, O болатын органикалық қосылыстар
  • Су
  • Минералды тұздар
  • Механикалық қоспалар

«Билим Ленд» сайты бойынша Шикі мұнай өндірісінің бейнеролигін көрсету.

Шикі мұнайды фракциялық айдауды, жинау, кем дегенде төрт сұйық фракцияны көрсету қажет.

«Билим Ленд» сайты бойынша жаттығулар орындау.

1-жаттығу

Жыл сайын бір МӨЗ-да 5 × 105 т мұнай өңделеді.  0.7 г/cм3 тығыздықпен өндірілген жанармай мөлшері 25% болса, осы мөлшердегі мұнайдан қанша текше метр (м3) жанармай алуға болатынын есептеңіз. Алдымен 5 × 105 т-ның 25%-ын есептеңіз.

1 т = 103 кг1 кг = 103 г1 м3 = 103 дм31 дм3 = 103 см3Алдымен 5 × 105 т-ның 25%-ын есептеңіз.

2-жаттығу

Келесі теңдікті пайдаланып, жанармай көлемін есептеңіз. Нәтижені жүздік бөлшекпен көрсетіңіз.

Оқушылардың алкендер жайлы білімін тексеру үшін тест тапсырмасы таратылып беріледі.

Мұнайды тасымалдау жолдарына тоқталып кету.

Презентация PowerPoint

Қосымша №1

Презентация PowerPoint

Презентация PowerPoint

8

Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушылармен рефлексия жүргізіледі бүгінгі сабақта оқу мақсатына жеткендігі жайлы сұрақтар қою арқылы тексеріп шығамыз:

- нені білдім, нені үйрендім?

- нені толық түсінбедім?

- немен жұмысты жалғастыру қажет?

Үйге тапсырмасы кестені толтырып келу. Қосымша №1 пайдалана отырып кестені толтырады.

Фракцияның атауы

Құрамы С

Қайнау температурасы ºС

Қолданылуы

Ашық түсті мұнай өнімдері

.

қара түсті мұнай өнімдері

Келесі сабақта кестенің жауабы слайдта беріледі. Оқушы жұмысы осы тапсырманы тексеруден басталады.

Үй тапсырмасы презентацияда берілген

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалд ымеңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар біледі:

Тотығу –тотықсыздану бір-бірімен байланысты екенін;

Бір уақытта жүретінін;

Электрон таңбасын;

Ионды-электрондық жартылай реакцияларды жаза алады;

Ой талқылар кезінде жауап беруіне;

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары арқылы.

партада дұрыс отыруын қадағалау, слайдтардағы жазулардың көрнекі болуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 керемет тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, бата қайыру


Келесі мақала, жүктелуде...
Біз cookie файлдарын пайдаланамыз!
Біздің сайтты пайдалануды жалғастыра отырып, сіз сайттың дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ететін cookie файлдарын өңдеуге келісім бересіз. Cookie файл деген не?
Жақсы