Химиялық реакциялардың жылу эффектісі және оның маңызы. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Бөлім атауы: 10.2A Химиялық реакциялар заңдылығы | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Химиялық реакциялардың жылу эффектісі және оның маңызы | |||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (Оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.1.1 жылу эффектісі бойынша химиялық реакцияларды жіктей алу; 10.3.1.2 химиялық реакциялардың жылу эффектісі мәнін түсіндіру; 10.3.1.3 химиялық реакциялардың жылу эффектісін есептей алу. | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың Мақсаттары | - жылу эффектісі бойынша химиялық реакцияларды жіктей алу; - химиялық реакциялардың жылу эффектісі мәнін түсіндіру; - химиялық реакциялардың жылу эффектісін есептей алу. | |||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | - жылу эффектісі бойынша химиялық реакцияларды жіктейді; - химиялық реакциялардың жылу эффектісі мәнін түсіндіреді; - химиялық реакциялардың жылу эффектісін есептейді. | |||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Ауызша немесе жазбаша түрде деректерге сәйкес қорытынды жасай алады, сабақ кезінде қойылған сұрақтарға жауап береді, пәнге қатысты терминологияны қолданып, сұрақтарға жауап береді. Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Бұл химиялық реакция экзотермиялық / эндотермиялық , себебі реакция нәтижесінде жылу / энергия бөлінеді / сіңіріледі. | |||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар | Өмір бойы білім алу – кезкелген реакция экзо - / эндотермиялық бола алады; Құрметтеу – бір – бірлерінің пікірлерін тындай алу; Ынтымақтастық – топта, жұпта жұмыс істеу білу. | |||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика – бір энергия түрінің екінші энергия түріне айналу; Биология – табиғаттағы процестер жылудың бөлінуімен немесе сіңірілуімен жүреді; Математика – химиялық реакция нәтижесінде бөлінетін / сіңірілетін жылу мөлшерін есептеу . | |||||||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | 7.3А Химиялық реакциялар 8.2В Стехиометриялық есептеулер 8.2С Химиялық реакциядағы энергиямен танысу 9.1A Электролиттік диссоциация | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттері | Дерек көздер | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5минут | Амандасу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. (Оқушылар берілген сөздерді қолданып, бір-біріне жақсы тілек айтады. Мысалы: химия, қалам, оттек, қызыл, сағат, дос, аяз, гүл т.б.) Тақырып пен мақсаттарды анықтау. 5минут
Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын оқушылармен бірге анықтау | Презентация | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 30минут
| Ақпаратпен жұмыс. 10минут (оқушылар «Инсерт» стратегиясын қолданып, ақпаратты оқып, талқылайды.) «V» - таныс ақпарат «+» - жаңа ақпарат «-» - қарамайшылық тудыратын ақпарат «?» - қызықты / көбірек білгісі келетін ақпарат Тапсырма орындау. 10 минут №1 тапсырма Берілген реакцияларды экзо - / эндотермиялық деп жіктеңдер. Сәйкес типіне «+» таңбасын қойындар.
№2 тапсырма Сөйлемдерді аяқтаңдар. ................................ - энергияның бір түрінің екінші түріне ауысуын зерттейді. Сырттан жылуды қажет ететің реакция - ............................ реакция деп аталады. Керісінше, жылу бөле жүретін реакция - .......................................... реакция деп аталады. Термохимиялық теңдеу бұл реакцияға түскен бір моль заттын ........... ................. көрсетілген теңдеу. Бағалау:
Саралау тапсырмалар орындау.10минут (кім жылдам?)
N2 + O2 → 2NO – 180.8кДж)
S + O2 → SO2 + 296кДж) Бекіту сұрақтары: 1. Қандай реакция экзотермиялық деп аталады? 2. Қандай реакция эндотермиялық деп аталады? 3. Жылу эффектісі деген не? 4. Термохимиялық теңдеудің ерекшелігі неде? | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Рефлексия: - не білдім, нені үйрендім - не түсініксіз болды - не бойынша жұмыс жасау керек Үй жұмысы: Термохимиялық теңдеу бойынша есептер шығару.
| Презентация | ||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау | ||||||||||||||||||||||||
Оқушыларға көмек көрсету үшін, есеп шығару алгоритмін көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар қысқа уақытта көбірек есептер шығарады. | Бірін-бірі дескрипторлар бойынша бағалау | - интербелсенді тақтамен 15-20минут жұмыс істеу | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? ОМ барлық оқушылар жетті ме? Егер жетпесе, онда неге? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыт бойынша кезеңдері сақталды ма? Сабақтан жоспарынан тыс өзгерістер болды ма және неге? |
| |||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?