Молекулааралық күштер. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | ||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||
Сынып: 10.1 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Молекулааралық күштер | ||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| ||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | - байланыс полярлығының пайда болуын, оның себептері мен әсерін түсіну - диполь-дипольдік күштерінің пайда болу себептері мен әсерін түсіну - Ван-дер-Ваальс (индукцияланған диполь-диполь) күштерінің пайда болу себебі мен салдарын түсіну - сутектік байланыстың түзілу себебі мен әсерін түсіну - күштердің қарастырылған үш түрі мен олардың салдарын өзара салыстыра білу | ||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар жаңа сөздерді өз түсінгендіктерін көрсету үшін қатесіз пайдалана алады Пән бойынша арнайы лексика және терминология:Ион, иондық байланыс, кристалдық тор, электростатикалық күш, полюстілік, полюсті молекула, Ван-дер-Вальс күштер, молекула аралық күштерДиалог және жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің жинағы: Газ тәрізді заттарда...................................... сияқты молекулааралық күштер болады, ал сұйық заттарда ...................... байланыс болады, себебі.............. Диполь-диполь күштері ................................ молекулаларға тән | ||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құрмет. Диалогтық оқыту барысында жүзеге асады. Өмір бойы білім алу. Оқушылар оқу үдерісі барысында өздеріне керекті білм алу және өңдеу дағдыларын меңгереді. | ||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Химиялық байланыс түрлері (8-9 сынып курстары) | ||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | - | ||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | 9 сынып. Кристалл торларының түрлері | ||||||||||||||||||||
Сабақбарысы | |||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | Сәлемдесу. Оқушылармен электртерістілік ұғымы және молекулалардың полюсті немесе полюссіздігі туралы идеяларды талқылау. Мысалы төмендегі сұрақтарды қоюға болады: Метан және аммиакты салыстыратын болсақ, не себепті метан полюссіз болып табылады? Метан және аммиактың 3D құрылымын сызып салыстырыңдар. Оқушылар аммиактағы бос электрон жұмыс теріс полюс туындатады деген қорытындыға келуі керек. | Powerpoint | |||||||||||||||||||
Сабақ ортасы 30 минут | (G) Оқушылар молекулалар құрайтын заттар туралы келесідей ойланатын сұрақ қою керек: Молекула мен иондық қосылысқа мысалдар келтір, олардың арасында қандай айырма бар? Қарапайым молекулалық қосылыстарға келесі қосылыстардың қайсысы жатады: Алмаз, натрий хлориді, тұз қышқылы, су, литий сульфаты, күміс оксиді Оқушылар молекулаларды анықтап, олардың ерекшеліктерін атайды. (T) Мұғалім келесідей ақпараттарды жеткізеді:
Графикті талқылау: Келесі жұрақтарға жауап берулері керек: 1а Не себепті судың қайнау температасы ең жоғары? b Су молекулалары арасындағы молекулааралық күшті сипаттап, сызып көрсет: с Күкіртсутек пен селенсутек молекулаларының қайнау температураларындағы айырмашылықты түсіндір: Өзін-өзі бағалау. Жеке жұмыстың критерийлері бойынша өздерін бағалайды. Су молекуласының молекулааралық күшін дұрыс анықтайды; Су молекуласының молекулааралық күшін дұрыс сипаттайды; Диполь-диполь байланысына ие молекулалардың қайнау температасындағы айырмашылықты түсіндіреді; CLIL тапсырмасы. Оқушылардың тілдік дағдыларын дамыту мақсатында келесі тапсырмада қосылыстардың құрылымын анықтау ұсынылады. Identify the type of intermolecular forces in molecules Дұрыс жауапты мұғалім тақтада көрсетеді және өзара бағалау жүреді. | ||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Рефлексия. Молекулаларалық күштер туралы қысқа сұрақтар қойылады. Оқушылар оқу мақсаттарына қаншалықты жеткендігі туралы ауызша қысқа сұрақтар көмегімен анықтауға болады. Үй тапсырмасы. Үй тапсырмасына оқушылардың судың қайнау температурасы мен көміртегінің қайнау температурасының арасындағы айырмашылықты түсіндіретін мини видео түсіруіне болады. Бірер минут көлемінде. | ||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: Молекулааралық күштер туралы біледі, мысал келтіреді. Көптеген оқушылар: Молекулалық күштердің пайда болу себептерін көрсете алады. Кейбір оқушылар:Таныс емес қосылыстардағы молекулааралық күштерді болжай біледі. | Бақылау; Өзін-өзі бағалау; Ауызша сұрақтар | Сабақта қауіпсіздік техникасы сақталады | |||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? | |||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру