Молекулааралық байланыстар. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.1С | Мектеп: Ақтау қ. ХББ «НЗМ» | |||||||
Дата: | Мұғалімнің Т.А.Ә.: Гордиенко Л.В. | |||||||
Класс: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақ тақырыбы: | Молекулааралық байланыстар | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.1.4.14 молекулааралық байланыстардың табиғатын түсіндіру | |||||||
Сабақ мақсаттары | Молекулааралық байланыстардың табиғатын көрсету, қосылыстардың қасиеттері молекулааралық әсерлесудің типіне тәуелді екендігін көрсету. | |||||||
Жетістік критерийлері
| Оқушы молекулааралық байланыстардың табиғатын түсіндіре алады. Қосылыстарға мысал келтіреді және қосылыстардың қасиеттерін сипаттай алады. | |||||||
Тілдік мақсаттар | Лексика: Ван-дер-Ваальс күштері, Диполь-дипольдік байланыстар, Лондондық күштер | |||||||
Құндылықтарды дарыту
| – Сабақ барысында мектеп құндылықтары жүйелі түрде енгізіледі. Ол сабақтың ажырамас бөлігі болып саналады. Мысалы: Ашықтық. Оқушылар үшін ақпарат көзі ашық болып табылады. Олар өздерінің білгендерін өзге құрбыларымен де бөлісіп отырады. Ынтымақтастық. Сабақ барысында топтық жұмысты орындағанда, берілген тапсырмаларды орындағанда олардың ынтымақтаса жұмыс істеуі маңызды. Өмір бойы білім алу. Оқушылардан бүгінгі сабақтан алған білімдерін өмірде де қолдану мүмкіндігі айтылып өтіледі. Мысалы күнделікті қолданылатын металдан жасалатын заттар туралы айтылады. Әсіресе сырты мырышпен қапталған металл бұйымдарының көп екендігіне назар аударылады. | |||||||
Пәнаралық байланыс | Физика, биология | |||||||
Бастапқы білім | Атом құрылысы 2 (7.1В) | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақ барысы 0 - 3 мин | Сәлемдесу – оқушылардың назарын аудару. Кабинетке кірер барысында оқушылар жетон алады да, таңдалған жетон белгіленген столдарға топтасып орналасады. Коллаборативті орта қалыптастыру. «Гороскоп» Мақсаты: тренинг барысындағы дайындық, кедергілерден мойымай өту, коммуникациялық разминка. Тапсырма: жүргізуші бұйрығы бойынша тізімге «гороскоп» бойынша қатарға тұру. Бірінші болып құрылған қай «гороскоп» тобы құралса, сол топ жеңіске жетеді. | |||||||
Сабақ ортасы 4-15мин
16-26 мин 27-36мин |
Оқушыларға молеклааралық байланыстарды түсіндіру. Видеосабақ фрагментын пайдалануға болады: ttps://www.google.kz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwi2nbTs14bXAhXlAJoKHagwDnIQtwIIQTAF&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3Db6zoutVqDiQ&usg=AOvVaw2f8ptGuqHYHO4Ou9eYzb1 Молекулааралық байланыстар - жаңа химиялық байланыс түзбей немесе молекулааралық байланысты үзбей өзара молекулалық әсерлесуді айтамыз. Химиялық байланыс секілді, бұл байланыстар негізінде электрлік әсерлесулер жатыр. Оқушылар топпен жұмыс жасайды. Молекулааралық байланыстарды берілген ресурстар (Қосымша 1) бойынша зерттейді, постерлер дайындайды. Постерлерді қорғау, сыныпта талқылау. | |||||||
Сабақтың соңы 37-40 мин | Синквейн формасындағы кері байланыс. Жеке парақшаларда орындайды, уақыт болса, түсіндіріп беруге болады. Молекулааралық байланыс деген сөз тіркесіне синквейн жазыңыздар. 1 қатар: сабақ тақырыбын түсіндіретін зат есім. 2 қатар: Ұсынылып отырған сабақ тақырыбын ашатын екі сын есім. 3 қатар: Берілген тақырыптың іс-әрекетін, құбылысты сипаттайтын үш етістік. 4 қатар: Алғашқы екі қатарды айқын сипаттайтын сөз тіркесі. 5 қатар: Сабақтың жалпы сипатын көрсететін зат есім. Үй тапсырмасы. Әр түрлі молекулааралық байланысы бар қосылыстарға мысал келтіру. | |||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Барлық оқушылар біледі: молекулааралық байланыстардың түрлерін біледі. Оқушылардың көбісі орындай алады: молекуларарлық байланыстардың әсерлесу табиғатын түсіндіре алады. Кейбір оқушылар орындай алады: молекулааралық байланыстардың түріне қосылыстардың қасиеттерінің тәуелді екендігін түсіндіре алады. |
| |||||||
Сабақ бойынша рефлексия. Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылған ба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қосымша 1.
Электрлік қасиеті жағынан бейтарап молекулалар немесе атомдар арасындағы өзара әсер. Молекула аралық өзара әсер молекула аралық қашықтыққа тәуелді және өзара әсердің потенциалдық энергиясы арқылы өрнектеледі. Заттардың көптеген қасиеттері мен агрегаттық күйі осы шамасы арқылы анықталады. Молекула аралық өзара әсер ұғымын (1873) голланд ғалымы Я. Д. Ван-дер-Ваальс нақты газдар мен сұйықтықтардың қасиетін түсіндіруге қолданды. Бұл күштер реалды газды идеалды газдардан ажыратады, сұйықтықтар мен молекулалық кристалдардың бар екендігін көрсетеді. Қосылыстардың құрылымдық, спектральды және басқа да қасиеттерін осы күштерге тәуелді болып келеді.
Ван-дер-ваальс күштерінің негізінде бір молекуладағы электрондар мен ядролардың және өзге екінші бір молекула мен электрондардың өзара кулондық әсерлесуі жатыр. Молекула арасындағы кұштер белгілі бір қашықтықта тартылады және тебіледі, нәтижесінде теңдікке келеді, сәйкесінше біртұтас тұрақты жүйе пайда болады.
Ван-дер-ваальс күштері химиялық байланысқа қарағанда әлсіз болып келеді. Мысалы, хлор молекуласындағы хлор атомын ұстап түрған күш хлор молекуласын Cl2 өзара байланыстырып тұрған күшке қарағанда 10 есе жоғары болып келеді. Дегенмен, осы әлсіз молекулааралық тартылыс аүші болмаса, сұйық және қатты хлорды алу мүмкін емес.
Ориентациялық (бағыты бар) әсерлесу.
Ауырлық күші оң және теріс зарядты молекулалар, мысалы HCl, H2O, NH3 өзара бағытталған кезде, заряды бар ұштары әр аттас зарядталып орналасады да, өзара тастырылыс пайда болады.
Екі дипольдың әсерлесуі кезіндегі өзара тартылыс күші (Кеезом энергиясы) келесі қатынас түрінде сипат алады:
EК = −2 μ1 μ2 / 4π ε0 r3,
Мұндағы, μ1 және μ2 – әсерлесуші дипольдердің дипольдік моменті;
r – дипольдердің ара қашықтығы.
Диполь-дипольдік тартылыс – тартылыс күші молекулалардың жылулық энергиясынан жоғары болған жағдайда ғана жүзеге асады; әдетте бұндай құбылыс қатты және сұйық заттарда орын алады. Диполь-дипольдік әсерлесу полярлы сұйықтықтарда (су, фторсутек) байқалады.
Индукциялық әсерлесу.
Егер полярлы молекула қасында полярсыз молекула болатын болса, онда ол міндетті түрде әсер етеді. Бейтарап бөлшектің сыртқы қабат әсерінен (дипольды бағыттау) полярлануы молекуланың полярлану қасиеті γ арқасында жүзеге асады. Тұрақты диполь полярлы емес молекулада зарядтардың дипольды бөлуін тудыруы мүмкін. Поляр молекуласының зарядталған ұштарының әрекеті кезінде полярлы емес молекулалардың электронды бұлттары оң зарядпен және терісінен алшақ кетеді. Полярлы емес молекула полярлыққа айналады, молекулалар екі полярлы молекуладан әлдеқайда әлсіз болып келеді.
Тұрақты және индуцияланған диполдың (Debye энергиясы) арасындағы тартылыстың энергиясы келесі өрнекпен анықталады:
EД = −2 μнав2 γ / r6,
Мұндағы, μнав – бағытталған диполь моменті.
Үздіксіз және дипольді дипольдің тартылуы әдетте молекуланың поляризациялық құбылыстары шағын болғандықтан өте әлсіз. Бұл тек қана диполь арасындағы қысқа ара қашықтықта ғана жүзеге асады. Әсерлесудің мұндай түрі негізінен полярлы қосылыстардың полярсыз ерітіндіде болған кезінде ғана жүзеге асады.
Дисперсиялық өзара әрекеттесу
Полярлы емес молекулалардың арасында тартымдылық болуы мүмкін. Тұрақты қозғалыстағы электрондардың бір сәтте молекуланың бір жағында шоғырланады, яғни полярлы емес бөлшек поляр болады. Бұл зарядтардың көрші молекулаларда қайта бөлінуіне әкеледі, ал олардың арасындағы қысқа мерзімді облигациялар келесі түрде белгіленеді:
Энергия такого взаимодействия (энергия Лондона) дается соотношением:
EЛ = −2 μмгн2 γ2 / r6,
Мұндағы, μмгн - лездік диполь моменті.
Лондонның полярлы емес бөлшектер (атомдар, молекулалар) арасындағы тартылыс күштері өте қысқа. Мұндай тартылыстың энергетикалық шамалары бөлшектердің өлшеміне және индуцирленген дипольдарда электрондардың санына байланысты. Бұл байланыстар өте әлсіз - барлық молекулааралық өзара әрекеттесудің ішіндегі ең әлсізі болып табылады. Алайда, олар әмбебап болып табылады, өйткені олар кез-келген молекулалар арасында пайда болады.
Молекулааралық тебілу
Егер молекулалар бір-біріне ғана тартылса, бұл оларды біріктіруге әкелген болар еді. Бірақ өте кішкентай қашықтықта олардың электрондық қабығы қашуға мәжбүр болады. Өкініштің энергиясы өрнекпен беріледі
E = + k / rn,
где k – тебілу тұрақтысы, , n әртүрлі бүтін мәндерді алады (5-15). Межмолекулярлық қуғындау күштері өте аз қашықтықта әрекет етеді.
Тұрақты температурада молекулярлы өзара әрекеттесудің жалпы теңдеуі (Леннард-Джонсон теңдеуі) көптеген жағдайда келесі түрде жазылады:
EM = − a / r6 + b / r12
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?