Кремний және оның қосылыстары. Химия, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: .9.3А. 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV)-топ элементтері және олардың қосылыстары | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
СЫНЫП: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Кремний және оның қосылыстары. | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 9.2.1.24 кремнийдің қолданылу аймағын және оның жартылай өткізгіш ретінде қолданылуын түсіндіру; 9.1.4.8 кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор түрін сипаттау; 9.2.1.25 кремний мен оның қосылыстарының негізгі химиялық қасиеттерін сипаттау және реакция теңдеулерін құрастыру | ||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушы оқу мақсатына қол жеткізді, егер:
| ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар істей алу қажет: -пәнге қатысты лексика және терминологияны қолдану: -түсіну, сұрақтарға жауап беру және кремний мен көміртегі арасындағы ұқсастық пен айырмашылы жайлы пікір жаза алу карборундтың кристалдық торы кремний диоксиді, кварц, кремнезем жартылай өткізгіш, құрылымы негізінде қолданылуы… | ||||||||||
Бастапқы білім
| Атомдық және электрондық құрылымды қарастыратын барлық бөлімдер | ||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс – әрекеттер | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақ тақырыбын жариялау. Оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстыру. Оқушылар период жүйесінен кремнийдің орнын анықтайды. Кремний элементіне қысқаша сипаттама береді. | Презентациялар Power Point | |||||||||
Сабақтың ортасы |
Кремнийдің табиғатта кездесетін қосылыстарымен таныстыру. Кремнезем SiO2 Ортоклаз K2O∙Al2O3∙6SiO2 Альбит Na2O∙Al2O3∙6SiO2 Анортит CaO∙Al2O3∙2SiO2 Тальк MgO∙4SiO2∙H2O Лунный грунт – 40% SiO2 Тасты метеориттер– 20% SiO2 Кварц SiO2 Нефелин Na[AlSiO4] Каолин Al2O3∙2SiO2∙2H2O Кремнийдің табиғатта кездесуі бойынша қорытынды жасау.
Кремнийдің қолданылу аймағымен таныстыру.
Оқушыларға келесі сұрақ қойылады: «Кремнийде химиялық байланыстың қандай типі және кристалдық тордың қандай түрі тән?»
Кремнийдің кристалдық торы мен байланысы тұрғысынан жартылай өткізгіштік қасиеті түсіндіріледі. «Кремнийдің жартылай өткізгіштік қасиеті бойынша қолдану саласы» тақырыбында бейне-фильмды көріп, сұрақтарға жауап береді. a.Электр өткізгіштігі өткізгіш пен оқшаулағыш арасында болатын материал қалай аталады ? b.Не себептен жартылай өткізгіштер заманауи электрониканың негізі болып саналады ? 5. Кристалдық тор Оқушыларға келесі сұрақ қойылады: «Суретте қандай заттар көрсетілген?Осы қосылыстардың құрылысын салыстырыңыз. Жұппен зерттеу. Модельдеу Тапсырма: 1. Кремнийдің кристалдық тор моделін құрастырығыңыздар 2. ***Алмаз, кремний диоксиды мен кремний карбидінің кристалдық торларын құрастырып салыстырыңыздар 3. Жұмыс нәтижесін тұжырымдаңыздар
Кремний, кремний диоксиді мен карбидінің химиялық қасиеттерімен таныстыру және дәптерлеріне жазғызу. Қалыптастырушы жұмыс орындау. | Слайдтар Презентация https://twig-bilim.kz/kz/film/diodes-and-transistors Таратпа материал беру. Шарстерженьді модель болмаса видео көрсету | |||||||||
Сабақтың соңы | -сабақты қорытындылау -рефлексия -үй жұмысы: 1. Сабақ материалын білу 2. Мини-проект дайындау: «Кремний және оның қосылыстарының қолданысы». Проект критерийі:
| ||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланысДенсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуыАКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс | |||||||||
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: | |||||||||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы баға Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?