ІІІ- топ элементтері. Алюминий және оның қосылыстары. Көрсетілім №7 «Алюминий және оның құймалары» №9 Лабораториялық жұмыс «Алюминийдің қышқылмен және негізбен әрекеттесуі». Химия, 9 сынып, сабақ жоспары.
| ||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп:Орал қаласы ФМБ НЗМ 9.3 В1, 2 және 13-топ элементтері Күні Мұғалімнің аты-жөні: Жанахметов А.С. Сынып: 9 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||
Сабақтың тақырыбы | ІІІ- топ элементтері. Алюминий және оның қосылыстары. Көрсетілім №7 «Алюминий және оның құймалары» №9 Лабораториялық жұмыс «Алюминийдің қышқылмен және негізбен әрекеттесуі» | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 9.2.1.5 -атом құрылысы тұрғысынан алюминийдің қасиеттерін түсіндіру және алюминий мен оның құймаларының қолданылу аймағын атау; 9.2.1.6 - алюминийдің және оның оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиетін зерттеу; | |
Сабақтың мақсаттары | Бұл сабақта
| |
Бағалау критерийлері | Төмендегі бағалау критерийлерді орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді
| |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Барлығы, көпшілігі, кейбіреулері және ешқандай сөздерін пайдалана отырып, 13-ші топтағы металл реакциялары туралы білімдерін ауызша және жазбаша жинақтау Пәнге қатысты лексика мен терминология Периодтық кесте, сыртқы қаптама, байланыстар, құрылыс, реакция, металл, ерітінді, жалын жұмсақ, жылтыр, қарқынды, екідайлы реакцияға түсу, жану, тоқтату Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Барлығы/көпшілігі/кейбіруелері 13-топ металдары … болып табылады Олардың барлығы/көпшілігі/кейбіреулері Х түсімен тұнба береді /байланыс түзеді/сыртқы қаптама электрондарынан тұрады … Суда, олар/кейбіреулері/1-топ металдары қарқынды/баяу ерітеді/сілтілі ерітіндіні тоқтатад | |
Құндылықтарды дарыту | Сабақ барысында білім құндылықтары:
көрсетілім жасау, жеке және сыныппен бірлесіп жұмыс жасау барысында орын алады. | |
Пән аралық байланыстар | Химия өнеркәсібін географиямен, физикамен, өндіріспен, өмірмен байланысы бар | |
АКТ қолдану дағдылары | Bilimlandсайты қолданылады, презентация | |
Бастапқы білім | Бұрын оқып танысқан барлық тақырыптар аталған бөлім үшін қажет Әсіресе металдардың салыстырмалы қасиеттері маңызды. | |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 5 мин | Сыныппен сәлемдесу, оқушыларға сабақта сәттілік тілеу. Ой қозғау «Алюминий – қанатты металл. Болашақ осы бір металдың қолында». Н. Г. Чернышевский Оқушылардан осы бір пікірдің себебін сұрап ой бөлісу. Оқушылардысабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру | Презентация Алюминий 2 сабақ Слайд 2-4 | ||||
10-20 мин
20-22 мин 27-37 мин 37-40 мин 40-50 мин 50-52 мин 52-68 68-78 |
Мақсаты:Алюминийдің периодтық кестедегі орны біледі Сипаты: Алюминийдің периодтық кестедегі орны, атом құрылысы, валенттілігі, тотығу дәрежесі, оттекті, сутекті қосылыстарын жұпта талдайды. Оқушы іс-әрекеті: Оқушылар жұпта алюминийдің периодтық кестедегі орны, атом құрылысы, валенттілігі, тотығу дәрежесі, оттекті, сутекті қосылыстарын анықтап, жұпта талдау жүргізеді. Мұғалім іс-әрекеті: Оқушыларды бақылайды, бағыт береді. Бағалау: критерийлер бойыншабір-бірін бағалау.
Мақсаты: Алюминийдің табиғатта таралуын біледі Сипаты:bilimland.kz сайтынан алюминийдің табиғатта таралуын және қолданылуын қарастыру. Видеода алюминийдің жер қыртысында таралуы,құрамында алюминий бар минералдар және алюминийдің физикалық қасиеттеріне сәйкес қолданылу аясы көрсетіледі. Оқушы іс-әрекеті: Видеоны көріп болған соң оқушылар қолданылуы бойынша дәптерлерінде сызба құрастырады. Мұғалім іс-әрекеті: Оқушыларды бақылайды, бағыт береді. Кері байланыс:оқушы-мұғалім, оқушы-оқушы Сабақты қортындылау.
Мақсаты:Алдыңғы сабақ бойынша білімдерін жүйелеу Сипаты: Мұғалім оқушыларға өткен сабақты қайталау үшін алюминий бойынша тұжырымдамалар таратады. Оқушы іс-әрекеті: Оқушылар «иә», «жоқ » деп жауап береді. Мұғалім іс-әрекеті:дұрыс жауабын оқиды. Бағалау:бір-бірін бағалау жүргізіледі.
Мақсаты:Алюминийдің химиялық қасиеттерін практикамен ұштастыра отырып, өз жұмысына талдау жасай алады. Сипаты:химиялық реакция бойынша деңгейлік тапсырма беріледі. Оқушы іс-әрекеті:оқушылар алюминийдің химиялық қасиеттері бойынша дәптерлерінде сәйкес реакция теңдеулерін жазады. Мұғалім іс-әрекеті:Уақыт аяқталған соң мұғалім тексеріп шығып,қорытынды жасайды. Бағалау: бағалау критерий бойынша бағалау жүргізіледі.
Мақсаты:Алюминийдің химиялық қасиеттері бойынша білімдерін жүйелеу Сипаты: химиялық реакция бойынша тапсырма беріледі. Оқушы іс-әрекеті:оқушылар алюминийдің химиялық қасиеттері бойынша дәптерлерінде сәйкес реакция теңдеулерін жазады.тапсырмаларды орындайды Мұғалім іс-әрекеті:бағалайды Бағалау: бағалау критерий бойынша бағалау | //bilimland.kz/kk/content/structure/978-ximiyalyq_reakcziyalardyng_zhuruining_negizgi_zangdylyqtary#lesson=10277 Қосымша 1 Слайд 5-6 слайд 7 Қосымша 2 Қосымша 3 | ||||
Сабақтың соңы 78-80 мин | Рефлексия: «Синквейн » әдісі Бірінші жолда- тақырып бір сөзбен беріледі (зат есім) Екінші жолда- тақырып екі сөзбен сипаттау (сын есім) Үшінші жолда- тақырыпқа қатысты қимыл атауынан үш сөз жазу. (етістік) Төртінші жолда- 4 сөзден тұратын бір сөйлем. Бесінші жолда- тақырып мәнін ашатын бір синоним сөз. | |||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Қабілеті жоғары оқушылар тапсырманы орындаған кезде жолдастарына көмек ұйымдастырады.Қабілеті жоғары оқушыларға деңгейлік тапсырмалар ұйымдастырылады.Дарынды оқушы сызбаны күрделендіріп сызуы мүмкін. | Сұрақ –жауап, оқушылардың өзіндік бағалауы және қалыптастырушы бағалау арқылы оқушылардың мақсатқа жеткенін мұғалімнің бағалауы. | ҚЕ қарастырылмайды | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? . Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?