Катиондарды жалын түстері бойынша анықтау. Химия, 9 сынып, сабақ жоспары.


Қызылорда қаласындағы химия-биология бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Пәні: Химия

Сабақ жоспары

Мұғалімнің аты-жөні: 

Кәсіби даму мақсатының тақырыбы:

Сабақтың тақырыбы:

Катиондарды жалын түстері бойынша анықтау

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Күні:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

- жалын түсінің өзгеруі бойынша металл катиондарын анықтау: Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+;

Сабақ

мақсаттары

Әр түрлі металл иондарының жалында өздерінің түсін өзгертетінін біледі

Жетістік

критерийлері

Қосылыстың құрамындағы металл катиондарын анықтай алады

Жалын түстері бойынша металл катиондарын ажыратуды біледі

Тілдік

мақсаттар

Оқушылар жаңа лексиканы өздерінің оны түсінгенін көрсету үшін дұрыс пайдалануға қабілетті

Пәнге қатысты лексика және терминология:

түсті жалын, металдар, металдар ерітінділері, сым,қосылыстар литий, натрий, калий, рубидий, кальций, стронций, барий, мыс, ерітінді

қара/ашық көк

сынау, шек, бөлу, түзілу, батыру

Диалог пен хатқа арналған пайдалы сөйлемшелер жиынтығы:

Ерітінді x жалынды бояды (түсі)

Ерітінді x түзілген жалын (түсі)

Ерітіндіде қандай түс пайда болды? Ерітінді қандай түске боялды?

Стронций жалынды бояды (түсі)

Калий “ “ “ “ “

Натрий “ “ “ “ “

Алдымен сымды ерітіндіге батырыңыз, артынан…

Құндылықтарды дамыту

Нақтылық, шынайылық, тазалық, ұқыптылық, жан-жақтылық

Сабақ барысында мектеп құндылықтары жүйелі түрде енгізіледі. Ол сабақтың ажырамас бөлігі болып саналады. Мысалы:

Ашықтық. Оқушылар үшін ақпарат көзі ашық болып табылады. Олар өздерінің білгендерін өзге құрбыларымен де бөлісіп отырады.

Ынтымақтастық. Сабақ барысында тапсырмаларды орындағанда олардың ынтымақтаса жұмыс істеуі маңызды.

Өмір бойы білім алу. Оқушылардан бүгінгі сабақтан алған білімдерін өмірде де қолдану мүмкіндігі айтылып өтіледі.

Пәнаралық

байланыстар

Физика

АКТ қолдану дағдылары

twig-bilim.

Bilimland бойынша жалын түстері бойынша видеоролик көрсетіледі

Оқушыларға Microsoft Teams бойынша презентация көрсетіледі Сабақты бекіту кезінде https://www.classtime.com/ арқылы оқушыларға жеке тапсырмалар беріледі.

Бастапқы білім

Қарапайым химиялық реакциялар(7.2В)

Көміртегі және оның қосылыстары (8.4А)

Металдардың белсенділік қатары (8.2А)

Металдардың химиялық белсенділігі (8.1 B)

Су (8.4В)

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Басы

0-5 минут

Сәлемдесу, оқушыларды қатысуын тексеру

1)Иондарды жіктеңіздер

Са2+ , Fe2+, S2 -; Ag+, Sr2+; K+, Na+, NО3- Li+, Cu2+ Cl , Ba2+

оқушылар иондарды катион мен аниондарға жіктейді

2) Оқушыларға Твигбілімнен отшашулар туралы видеоролик көрсетіледі.

- Отшашудағы әртүрлі түстер қалай пайда болады?

Сабақтың тақырыбы таныстырылып, мақсаты айқындалады.

https://www.twig-bilim.kz/kz/film/flame-colours-and-fireworks

Ортасы

6-10мин

11-21мин

22-27 мин

28-37 мин

1.Сұрақ

Сапалық реакциялар дегеніміз не?

Сапалық реакция – қасиеттері бойынша затты нақты анықтауға болатын химиялық реакциялар

2.Мұғалім түсіндірмесі (слайд бойынша)

Жалынды арқылы сынау химияда әр элементтің өзіне тән сәулелену спектрі негізінде қосылыста белгілі металл иондарының болуын анықтау үшін қолданылатын әдіс болып табылады. Жалынның түсі, әдетте, температураға да байланысты.

Тәжірибе қосылыстың үлгісін бунзен жанарғысының ыстық және жарқырамайтын (көк) жалынына енгізіп, боялған жалынды бақылау арқылы жасалады. Тәжірибелер тұз қышқылымен тазартылған нихром сымының көмегімен өткізіледі. Презентация арқылы металл катиондарының жалынды бояу тестілерін көрсетіледі

3.Bilimland-тен видеоролик көрсетіледі.

Жалын түсінің өзгеруін талқылау

4.Оқушыларға маталл катиондарының жалын түстерінің боялуына байланысты кетемен таныстырылады (слайд бойынша)

Қосылыстың құрамына кіретін металл

Жалын түсі

Стронций

Күңгіріт -қызыл

Литий

Таңқурай түсті

Кальций

Қызыл- қоңыр (Кирпично-красный)

Натрий

сары

Барий

Жасыл-сары

Мыс

Ашық жасыл

Калий

Күлгін

Бекіту тапсырмалары

1)Слайд бойынша тапсырма:

2) https://www.classtime.com/ бойынша оқушылармен жеке жұмыс жүргізіледі

3) Қосымша тапсырмалар

1-тапсырма.

Саматқа белгісіз заттарды анықтауға эксперимент жасау тапсырылады.

ХBr заты жалынды сары түске бояды, бірақ күкірт қышқылы ерітіндісімен әрекеттеспеген. ХBr затына күміс нитраты ерітіндісін қосқанда, аммиак ерітіндісінде жай еритін, ақ-сары тұнба түзілді.

УCl2 заты жалынды кірпіш қызыл(қызыл-қоңыр) түске бояды, күміс нитраты ерітіндісін қосқанда ақ тұнба түзіледі.

Саматқа бұл заттардың қандай екенін анықтауға көмектесіңдер.

Х _________________________________[1 балл]

У _________________________________[1 балл]

2-тапсырма

Үш тұз берілген. Бірінші тұз жалынды күлгін түске, екінші тұз сары түске бояйды.Үшінші тұздың көк жасыл (ашық жасыл) түске бояды. Берілген тұздардың құрамындағы металл катиондарын ата, жауабыңды дәлелде.

____________________________________ [3 балл]

3-тапсырма

Белгісіз сынауықтарда 5 зат берілген: литий хлориді, мыс сульфаты, калий сульфаты, барий хлориді, кальций хлориді. Бұл заттарды қалай анықтауға болады

____________________________________ [5 балл]

презентация

https://bilimland.kz/kk/#lesson

=11350Презентация

Сабақ

соңы

38-40мин

Рефлексия

  • Бүгінгі тақырып бойынша бір сұрақ
  • Бүгінгі тақырып бойынша есте қалған екі сөз
  • Бүгінгі тақырыпқа қатысты үш кілт сөз

Үй тапсырмасы.

Металдар жалында түс өзгертуіне байланысты қайда қолданылады?

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Барлық оқушылар:

Әр түрлі металл иондарының жалында өздерінің түсін өзгертетінін біледі

Көптеген оқушылар

Қосылыстың құрамындағы металл катиондарын анықтай алады

Кейбір оқушылар

Металдар жалында түс өзгертуіне байланысты қолданылу аясын біледі

Сабақ кезінде сұрақ қоюларды кеңінен талқылау. Мұғалім өзі алатын жауаптар сапасымен оқушылар білімін бағалайтын болады.

Лабораторлық жұмыстар әр оқушының жеке түсінуін толық бағалау үшін мүмкіндік береді.

Сабақта денсаулық пен қауіпсіздік ережелері ескертіледі

Сабақ бойы оқушылар мен мұғалім арасында, оқушылардың өздері арасында талқылаулар жүреді, бұлтілдесу дағдысын дамыту және басқалардың пікіріне сыпайы болуы үшін кең мүмкіндіктер береді.

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру