Диссоциациялану дәрежесі. Әлсіз және күшті электролиттер. Химия, 9 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.1А Электролиттік диссоциация

Күні:

Мектеп:

ХББ НЗМ қ.Алматы

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Диссоциациялану дәрежесі. әлсіз және күшті электролиттер

Сабақ түрі

Жаңа материал игеру

Оқу мақсаттары

9.4.1.7 күшті және әлсіз электролиттерге мысал келтіру және оларды ажырату, диссоциациялану дәрежесін анықтай білу

 Сабақ мақсаттары

  • электролиттің не екенін біледі
  • күшті және әлсіз электролиттерді ажырата алады
  • диссоциациялану дәрежесін біледі
  • диссоциациялану дәрежесеін анықтай алады

 Бағалау критерийлері

  • күшті және әлсіз электролиттерге мысал келтіру және оларды ажырату,
  • диссоциациялану дәрежесін анықтай білу

 Тілдік мақсаттар

Электролит

Электролит

Electrolyte

Степень диссоциации

Диссоциациялану дәрежесі

Dissociation degree

Слабый электролит

Әлсіз электролит

Weak electrolyte

Сильный электролит

Күшті электролит

Strong electrolyte

Распад

Ыдырау

Destroy

Кислота

Қышқыл

Acid

Основание

Негіз

Base

Соль

Тұз

Salt

концентрация

Концентрация

Concentration

 Құндылықтарды

 дарыту

Сабақ барысында білім құндылықтары:

  • Құрмет
  • Ынтымақтастық
  • Өмір бойы білім алу

көрсетілім жасау, жеке және сыныппен бірлесіп жұмыс жасау барысында орын алады.

Академиялық шықндық, азаматтық жауапкершілік

 Пәнаралық

 байланыстар

Математика – есептеулер

Физика – электр тогының өткізгіштігі

АКТ қолдану дағдылары

ppt қолдану

http://him.1september.ru/article.php?ID=200502002 – қосымша материал

8.3В Ерітінді мен еру

Сабақ барысы

Сабақ бөлімдері

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Кіріспе

0-2 мин

3-7 мин

Амандасу. Сабаққа психологиялық дайындық. Оқушыларды түгендеу. ОМ таныстыру. Үй жұмысын тексеру

Сұрақтар

Төмендегі тізбектен электролиттерді таңдаңыз:HCl, H2O, N2, Cl2, NaOH, NaCl, май

Қажет жағдайда дескрипторды таратыңыз

Дескриптор:

  • Қандай заттар электр тогын өткізетінін еске түсіріңіз
  • берілген заттардың ішінен электр тогын өткізетін заттар таңдаңыз (ерітінддіде не балқымада)

Иондарға диссоциялану кезінде электр тогын өткізетін заттар электролиттер деп аталады.

Ппт (1-3 бб.)

Ппт (4-7 бб.)

Ортасы

7-15 мин

16-20 мин

21-25 мин

26-37 мин

Сұрақтар:

  • Электролиттің«күші» деген тіркесті қалай түсінесіз?
  • Электролит «күші» деп электролит ерітіндісінің концентрациясын айтуға бола ма?
  • Жауабыңызды түсіндіріңіз!

Қосымша: кез келген концентрацияда.

HCl – күшті қышқыл

H3PO4 – әлсіз қышқыл

4. электролит «күші» дегеніміз не?

ЭЛЕКТРОЛИТТЕРДІҢ КЛАССИФИКАЦИЯСЫ

Қай стаканда күшті, қай стаканда әлсіз электролит бар екенін табыңыз.

Электролиттердің ДИССОЦИЯЦИЯЛАНУ ДӘРЕЖЕСІ

Диссоциациялану дәрежесі келесі ФАКТОРЛАРҒА тәуелді:

  • Электролит табиғатына,
  • еріткіш табиғатына,
  • Электролит концентрациясына,
  • температураға

уақыт жетсе, оқушылар өздері әрбір фактордың әсерінбір-біріне түсіндіреді

(О): қосымша материал берілуі тиіс.

ҚБ:

(О): кері байланысты мұғалім береді.

Ппт (8 б.)

Ппт (9-13 бб.)

Қосымша материал

Ппт (14-15 бб.)

Қосымша 1

2 мин

1 мин

Рефлексия

Білгім келеді________________________

Білемін______________________________

Білдім _____________________________

Келесі реакцияларды иондар түрінде жазыңыз:

  • Кальций хлориді + көмір қышқылы
  • Натрий гидроксиді+ тұз қышқылы
  • Калий нитраты + натрий нитраты

Маркер

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Ақпаратты қабылдау типі бойынша дифференциация. Барлығы: -электролиттердің түрлерін ажырата алады, диссоциация дәредесін анықтайды;

Көбісі: - кез елген затты электролиттік диссоциациясы тұрғысынан бағалай алады;

Кейбіреуі: - ерігіштік константасын қолдана отырып есептер шығара алады.

Өзіндік және жұптық жұмыс барысында бағалау жүргізіледі.

Химия пәні кабинетіндегі ережелерді сақтау.

Іс-әрекеттің әртүрлілігі оқушылардың шаршап-шалдығуын болдырмайды.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Қосымша 1

Қалыптастырушы бағалау

  • Электролиттер ерітіндісі бейэлектролиттер ерітіндісінен қалай ажыратылады? Мысал келтіріңіз

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Дескриптор:

  • Электролиттер мен бейэлектролиттер арасындағы айырмашылықты айтады
  • Электролиттерге мысал келтіреді
  • Бейэлектролиттерге мысал келтіреді
  • есеп:
    • 0,4М 2дм3 натрий нитратының сулы ерітіндісінде жалпы мөлшері 1,5 моль иондар бар. Заттың диссоциациялану дәрежесін есептеңіз.

Дескриптор:

  • Натрий нитратының диссоциациялану теңдеуін жазады
  • Берілген концентрацияда натрий нитратының зат мөлшерін анықтайды
  • Заттың диссоциациялану дәрежесін анықтайды
    • Н2А қышылының бірінші сатысындағ диссоциациялану дәрежесі 80%-ға тең, ал екіншсі сатысында – 20%.2 моль Н2А ерітіндісінде НА- аниондарының (ммоль) мөлшерін анықтаңыз.

Дескриптор:

  • Н2А затыңың диссоциацисын сатылап жазады
  • Бірінші сатысындағы НА- затының мөлшерін анықтайды
  • Диссоциацияның екінші сатысынан кейін қалған НА- иондарының мөлшерін табады
  • HCl, H2SO4 , NaOH, H2S, LiOH, Fe(OH)3 заттарын электролиттің күші бойынша классификациялаңыз:

Күшті қышқыл:______________________әлсәз қышқыл: _________________

Күшті негіз: ______________________әлсіз негіз: _________________

  • Калий гидрокисді мен мыс гидроксидін (II) салыстырыңыз. Айырмашылықты күші бойынша, ерігіштігі, сутектік көрсеткіші және иондарға ыдырау қасиеті бойынша көрсетіңіз.


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?