Электролиттер мен бейэлектролиттер. № 1 көрсетілім "Иондық және ковалентті полюсті байланысы бар заттардың электролиттік диссоциациясы". Химия, 9 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.1A Электролиттік диссоциация | Мектеп: Шымкент ФМБ НЗМ | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Электролиттер мен бейэлектролиттер.№ 1 көрсетілім "Иондық және ковалентті полюсті байланысы бар заттардың электролиттік диссоциациясы" | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.4.1.1 электролиттер мен бейэлектролиттердің анықтамасын білу және мысалдар келтіру; 9.4.1.2 заттардың ерітінділері немесе балқымаларының электрөткізгіштігі химиялық байланыс түріне тәуелді екендігін түсіндіру полюсті байланысы бар заттардың электролиттік диссоциациялану механизмін түсіндіру | ||||||||||||
Сабақмақсаттары |
| ||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар электролит, бейэлектролит, электролиттік диссоциация,электрод диссоциациядәрежесі ұғымдарына сипаттама бере алады | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Осы сабақта балалардың бойына өмір бойы оқу құндылығын дарыту айтылады. Құндылықтарды дарыту нақыл сөздер айту арқылы/көмегімен жүзеге асады, ой қозғаужүргізіледі. Ой- қозғау «Оқу- инемен құдық қазғандай» дегенді қалай түсінесіңдер? | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | физикамен байланыс, заттардың электр тогын өткізуін сынау кезінде байланыстыру | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта, презентация ppt | ||||||||||||
Бастапқы білім | Техника қауіпсіздік ережелері, химиялық байланыс , заттардың құрылымы. | ||||||||||||
Сабақбарысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Алдыңғы білімді белсендендіру сәті: Оқушылардың физикадан алған білімдерін еске түсіру мақсатында пәнаралық байланыста әңгіме жүргізу. Іс-әрекет түрі: сыныппен жұмыс Бағалау: мұғалімнің кері байланысы Мұғалім бағалау мақсатында сұрақ-жауап жүргізеді:
Мұғалім сабақта осы заттардың байланыс түріне қарай электр тогын өткізуі немесе өткізбеуі жөнінде қарастыратынын хабарлайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары таныстырылады. | ||||||||||||
6 минут 5 минут 4 минут 7 минут 8 минут 2 минут | Оқушылардың білімін актуализациялау кезеңі. Активити. Оқушылар 1-қосымша кестеде берілген заттардың химиялық химиялық байланыс түрі мен электр өткізгіштігін болжайды. Іс-әрекет түрі: жұппен жұмыс Бағалау: өзара бағалау Көрсетілім. Электрөткізгіштікті сынау құралы арқылы берілген заттарды тексеруге эксперимент жасау. Іс-әрекет түрі: сыныппен жұмыс Бағалау түрі: мұғалімнің кері байланысы Оқушылар 1-қосымша кестесіндегі тәжірибелік мәліметтерді толтыруы керек. Мұғалім электр тогын өткізетін заттар-электролиттер, өткізбейтіндері-бейэлектролиттер деп аталатынын таныстырады. Осы тұста тәжірибе қорытындысы бойынша диссоциация ұғымына анықтама беріледі. Ой қозғау: неліктен кейбір заттар үшін лампа әлсіз жанды? Осы тұста диссоциациялау дәрежесі,күшті және элсіз электролиттер ұғымдарын ендіру. Зерттеу кезеңі Мұғалім оқушылардан алынған тәжірибелік мәліметтер мен болжамдар арасында қарама-қайшылықтар туғандығын анықтайды. Бұл қарама-қайшылықтардың неден туғанын тұжырымдап, оны шешу жолдарын қарастыру үшін оқушыларды 4 топқа бөледі. Оқушылар топта проблеманың шешу жолдарын қарастырады. 1-топ: 1-проблема: Неліктен дистилденген су құбыр суымен салыстырғанда электр тогын өткізбейді? 2-топ: 2-проблема: Неліктен кристалдық натрий хлориді сулы натрий хлоридімен салыстырғанда электр тогын өткізбейді? 3-топ: 3-проблема: Хлорсутек молекуласында иондар бар ма? 4-топ: 4-проблема: Кристалдық сахарозада иондар бар ма? Дифференциация: Мұғалім топтардың жұмысына бақылау жүргізіп, қажет болса қолдау көрсетеді. Ой бөлісу кезеңі. Оқушылар өз зерттеулерімен таныстырады. Бағалау: Әр топ ой бөліскенде қалған топтар тыңдап, сұрақтар қояды. Мұғалім жасаған жұмыс бойынша кері байланыс жасайды. Оқушылар түсіндірмесінде қателіктер болса, мұғалім дұрыстайды. Мұғалім қорытындысы: Демек, заттардың электрөткізгіштік қабілеті қатты күйінен еріген немесе балқыған күйде болғанда өзгереді.Оқушыларды электролиттер мен бейэлектролиттер (2-қосымша) кестесімен таныстырады. | Электрөткізгіштікті тексеретін құрал, сәйкес қосылыстардың қатты күйі мен ерітіндісі 1-қосымша Оқулық 9-класс химия-Электролиттер және бейэлектролиттер мәтін 2-қосымша | |||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Оқушылар рефлексия тапсырмасын орындайды. | 3-қосымша | |||||||||||
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||||||||
Дифференциация – оқушыларға әртүрлі қосылыстарды атау беріледі, оқу мотивациясы жоғары оқушы орта және төмен оқушыға қолдау көрсетеді | Бағалау критерийлері бойынша өзара бағалау, мұғалімнің кері байланысы | Денсаулықсақтаутехнологиялары. Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері. Осысабақтақолданылатын Қауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары | |||||||||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?