Металдардың тұз ерітінділерімен реакциясы. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.1С Металдар белсенділігін салыстыру

Мектеп:

Күні:_____________

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

____

Қатыспағандар саны:

____

Сабақ тақырыбы

Металдардың тұз ерітінділерімен реакциясы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.4.6 металдардың тұз ерітінділерімен орынбасу

реакцияларын жоспарлау және зерттеу

 Сабақ мақсаттары

  • металдар мен тұз ерітінділерін арасындағы реакция жүру мүмкіндігін болжау үшін металдардың белсенділік қатарын қолдана алады;
  • белсенді металдардың тұз ерітінділерінен белсенділігі төмен металдарды ығыстыратындығын біледі;
  • ақпаратты тиімді құра алады және өңдей алады;
  • білім деңгейін бағалай алады;

 Бағалау критерийлері

  • металдардың белсенділік қатарын біледі;
  • логикалық ойлау қабілетін дамыта алады;
  • ғылыми терминдерді қолдана алады;
  • проблемалық сұрақтарды шеше алады;
  • өткізілген тәжірибелерді түсінеді және еске сақтай алады;
  • химиялық реакция теңдеулерін жаза алады;
  • химиялық реакция теңдеулерін өз бетімен дұрыс жаза алады;

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

орынбасу немесе ығыстыруға қатысты терминдерді пайдаланып, ығыстыру процестерін ауызша немесе жазбаша сипаттай алады

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

металл тұзы, ығыстыру, орынбасу реакциясы, реагенттер, өнімдер, белсенділік қатары, реакция, қорғасын, қорғасын нитраты, күміс, күміс нитраты, қорғасынды/кристалл ағаштар Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Мыс күмісті тұз ерітіндісінен ығыстырады

Бұл металл орынбасу реакциясы нәтижесінде алынған.

Белсенділігі жоғары Х металы белсенділігі төмендеу Y металын тұз ерітіндісінен ығыстырады.

 Құндылықтарды дарыту

Бір-біріне құрмет көрсету, өмір бойы оқу, ашықтық

 Пәнаралық байланыстар

Физика-металдардың белсенділік қатарын түсіндіруде;

Математика- химиялық реакциялардың теңдеулерін жазуда;

 АКТ қолдану дағдылары

Ғаламтор-ресурстары, слайд-презентация

Бастапқы білім

8.1B Заттардың формулалары және химиялық реакциялардың теңдеулері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2 минут

2-5 минут

Ұйымдастыру бөлімі.

Жұптық жұмыс

Тапсырма атауы: металдардың белсенділік қатарын құру

Мақсаты: металдар мен тұз ерітінділерін арасындағы реакция жүру мүмкіндігін болжау үшін металдардың белсенділік қатарын қолдана алады;

Сипаты: оқушыларға металл символдары жазылған карточкалар үлестіріледі. Оқушылар сынып кабинетінің кең орнына шығып, металдардың белсенділік қатарын құрады.

Мұғалімнің іс-әрекеті: оқушылардың жетістіктерін бақылау жүргізеді;

Оқушының іс-әрекеті: тапсырманы орындау;

Бағалау критерийлері:

  • металдардың белсенділік қатарын біледі;

Бағалау:

  • өзін-өзі бағалау

Металдардың белсенділік қатары http://himege.ru/ryad-aktivnosti-metallov/

Сабақтың ортасы

5-20 минут

20-30 минут

Топтық жұмыс

Тапсырма атауы: зерттеу жұмысы

Мақсаты: белсенді металдардың тұз ерітінділерінен белсенділігі төмен металдарды ығыстыратындығын біледі;

Сипаты: оқушылар сыныпта шығармашылық топтарға бөлінеді. Әр топ өз тапсырмасын орындайды, тәжірибені жүргізуге қажетті реактивтерді алады.

Әр топ өз бетімен зерттеу жүргізеді.

1 топ жұмысы.

Зерттеу мақсаты: сілтілік металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесу реакцияларына зерттеу жүргізу;

2 топ жұмысы.

Зерттеу мақсаты: сілтілік жер металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесу реакцияларына зерттеу жүргізу;

3 топ жұмысы:

Зерттеу мақсаты: алюминий металының тұз ерітінділерімен әрекеттесу реакцияларына зерттеу жүргізу;

4 топ жұмысы:

Зерттеу мақсаты: қосымша топ металдарының тұз ерітінділерімен әрекеттесу реакцияларына зерттеу жүргізу;

Мұғалімнің іс-әрекеті: нұсқау беру, бақылау;

Оқушының іс-әрекеті: оқушылар нұсқаумен танысқан соң, тапсырманы орындау реттілігін жүргізеді. Тәжірибені жүргізу барысындағы туындаған мәселерді шешуге тырысады. Жұмыс парағын толтырады.

Бағалау критерийлері:

  • логикалық ойлау қабілетін дамыта алады;
  • ғылыми терминдерді қолдана алады;
  • проблемалық сұрақтарды шеше алады;

Бағалау:

  • бірін-бірі бағалау;

Жұптық жұмыс

Тапсырма атауы: интеллектуалдық карта толтыру

Мақсаты: ақпаратты тиімді құра алады және өңдей алады;

Сипаты: өздерінің сарамандық жұмысты орындау барысындағы практикалық дағдысы мен білімін қолдана отырып, шығармашылық және интеллектуалдық карта құрады

Мұғалімнің іс-әрекеті: оқушыларға бағыт береді;

Оқушының іс-әрекеті: тапсырманы орындайды;

Бағалау критерийлері:

  • өткізілген тәжірибелерді түсінеді және еске сақтай алады;
  • химиялық реакция теңдеулерін жаза алады;

Бағалау:

  • бірін-бірі бағалау

Химиялық ыдыстар мен реактивтер

Видео: металдардың тұз ерітінділерімен белсенділік қатары бойынша әрекеттесу реакциялары

https://www.youtube.com/

watch?v=bNsod2ZLRA4

https://www.youtube.com/watch?v=pODbStvT4ig

Сабақтың соңы

30-37 минут

37-38 минут

38-39 минут

39-40 минут

Жеке жұмыс

Тапсырма атауы: саралау тапсырмалары

Мақсаты: білім деңгейін бағалай алады;

Сипаты: ученики смотрить видео на тему «металдардың тұз ерітінділерімен реакциясы» тақырыбы бойынша видео-ресурс көре отырып, өз бетімен химиялық реакция теңдеулерін жүргізеді;

Мұғалімнің іс-әрекеті: нұсқау береді;

Оқушының іс-әрекеті: ресурстарды қолдана отырып, тапсырмаларды орындайды;

Бағалау критерийлері:

-химиялық реакция теңдеулерін өз бетімен дұрыс жаза алады;

Бағалау:

-өзін-өзі бағалау;

Сабақты қорытындылау.

Қабылданған шешімдер:

Неғұрлым белсенді металдар тұз ерітінділерінің құрамынан белсенділігі төмен металды ығыстырп шығарады, жаңа металл және жаңа тұз ерітіндісі пайда болады.

Үйге тапсырма.

  • Сұраққа жауап беріңіз: металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуі үшін қандай жағдай қажет?
  • Мысалдар келтіріңіз (кем дегенде 5 мысал)

«Мишень» рефлексиясы

https://www.youtube.com/watch?v=jzAJOY91CyU

https://www.youtube.com/watch?v=gL1Ax7uc64g

https://www.youtube.com/watch?v=cIfp_rtbLuY

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдарымен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолдана алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттерімен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды