Басқару жүйелері. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі 11.2 В Басқару және реттеу | Мектеп : ФМБ НЗМ Алматы қ. | |||||||||
Күні : | Мұғалімнің аты-жөні | |||||||||
Сынып: 11 Сынып | Қатысқандар саны: | Сынып: 11 Сынып | ||||||||
Тақырыбы: | Басқару жүйелері | |||||||||
Осы сабақта орындалатын оқу мақсаттары | Биологиядағы басқару жүйелері. Биологиядағы «басқару жүйесі» түсінігі | |||||||||
Оқу мақсаты |
| |||||||||
Бағалау критерийлері | 1. Гомеостазды анықтайды 2. Биологиядағы басқару жүйесінің негізгі компоненттерін анықтайды; 3. Оң және теріс кері байланыс арасындағы айырмашылықты сипаттайды; 4. Адамдарда глюкоза мен дене температурасының қалай бақыланатынын сипаттайды | |||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: Басқару жүйесінің негізгі компоненттерін анықтау Температураны бақылау мысалында кері байланыс принципін анықтау (көміртегі диоксиді, глюкоза деңгейі). Диалог / жазу үшін пайдалы сөз тіркестері Гуморальды реттеу - ... ....... реттеу жүйке жасушалары арқылы жүзеге асырылады; Жүйкені реттеу ....... арқылы жүзеге асырылады. және делдалдар; Бұл бұлшықет жиырылуының жалғыз реттегіші - ...; ... .. психикалық процестердің ағымын қамтамасыз етеді. Лексика және терминология жүйке реттемесі, гуморалды реттеу, медиатор, биологиялық белсенді заттар, эндокриндік жүйе, иммундық жүйе, реттегіш, эффектор, теріс және оң кері байланыс, гипоталамус-гипофиз жүйесі, ынталандыру, рецептор, реттеу орталығы, эффектор және жауап. | |||||||||
Дифференциация түрі | материалдың қиындық деңгейі, ақпарат көзі бойынша дифференциация | |||||||||
Құндылықтарды дарыту | Адамгершілікке,бірін бірі сыйлауға тәрбиелеу | |||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика – басқару жүйесі, реттеуіші эффектор
| |||||||||
АҚТ қолдану | Интерактивті тақтаны пайдалану, интернеттен ресурстарды пайдалану мүмкіндігі, бұл да ақпаратты талдау кезінде сыни ойлауды дамытады. | |||||||||
Алдыңғы білім | Жүйке жүйесінің құрылысы мен функциялары | |||||||||
Жоспар | ||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақтағы іс шаралар | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 0-3 мин | Сәлемдесу. "Шаттық шеңбері" коллаборативті ортаны құру» | |||||||||
3-6 мин | Ой толғау Мұғалім жабық көзімен сурет салуды (кез келген) ұсынады. - Сіздің суретіңіз қаншалықты дәл? Неліктен? Ағзаны тиімді басқару үшін реттеуіштер өз қызметінің нәтижелері туралы үнемі ақпарат алуы тиіс. Мұндай ақпаратты беру кері байланыс деп аталады. "Биологиядағы басқару жүйесі" сабағы. Сабақтың мақсатын бірлесіп анықтау. | |||||||||
6-10 мин | Білімді өзектендіру "Миға шабуыл" әдісі: Оқушылар 3 минут ішінде 9 сыныпта оқытылған "гомеостаз" ұғымын, реттеу түрлерін еске алады. Мұғалімнің тақтаға жазуы. | |||||||||
Сабақтың ортасы 10-25 мин | Ұғыну Мұғалім оқушыларды 3 топқа біріктіреді (түрлі – түсті жетондар) - материалдың қиындық деңгейі бойынша, ақпарат көзі бойынша дифференциация. Активити 1 Тапсырма: үш реттеуші жүйенің бірінің сызбасын немесе сөздік суретін құрастыру: жүйке, эндокриндік және иммундық. 1 топ – жүйке 2 топ – эндокриндік 3 топ – иммундық (деңгейі жоғары оқушылар, интернет көздерін пайдалана алады). Топтың тиімді жұмыс істеуі үшін ағзадағы реттелудің негізгі принципі сипатталатын ақпараттық парақтарды үлестіру. Топтарды оқығаннан кейін өз интерпретациясында осы процестің схемасын жасайды.
Топтардың түсіндіруі. Дескрипторлар бойынша өзара бағалау. | Түсті жетондар Биология Грин, Стаут, Тейлор 2 том, 400-408 бет, ақпараттық парақтар | ||||||||
26-30 мин | Проблемалық сұрақ: осы реттеуші жүйелердің әрқайсысы тәуелсіз жұмыс істейді немесе бір-бірімен келісілген? Беріңіз дәлелді жауабы бар. Мұғалім мен оқушылардың кері байланысы: Шынында да, бұл жүйелердің барлығы бірлесіп жұмыс істейді, олар әртүрлі органдар мен жасушалардың қызметін келіседі және оларды тұтас ағзаға біріктіреді. Тапсырма: Оқушыларға С. В. Барабановтың реттеу сызбасын көрсетіңіз. Топта жұмыс істеу. Оқушылар Барабанов сұлбасын оқушылар схемасымен салыстырады. Кері байланыс, теріс кері байланыс, оң кері байланыс. (бұл оқушыларда қиындық тудырады) | |||||||||
35-38 | Сабақ мақсатына оралу. Мұғалім мен оқушылардан кері байланыс | |||||||||
38-39 мин | Рефлексия "2 жұлдыз 1 тілек» | |||||||||
39-40 мин | Үй тапсырмасы. Биология Грин, Стаут, Тейлор 2 том, 400-408 бет Оқулығынан алынған ақпаратпен жұмыс. | |||||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік ережелері | ||||||||
дифференциация по уровню трудности материала, по источнику информации | Учащиеся развивают навыки работы в группе, изучение и анализ материала.
| Создается благоприятная коллаборативная среда при работе в группах путем разделения обязанностей. | ||||||||
Рефлексия Были ли цели урока/цели обучения реалистичными? Все ли учащиеся достигли ЦО? Если нет, то почему? Правильно ли проведена дифференциация на уроке? Выдержаны ли были временные этапы урока? Какие отступления были от плана урока и почему? |
| |||||||||
Общая оценка Какие два аспекта урока прошли хорошо (подумайте как о преподавании, так и об обучении)? 1: 2: Какие две вещи могли бы улучшить урок (подумайте как о преподавании, так и об обучении)? 1: 2: Что я узнал(а) за время урока о классе или отдельных учениках такого, что поможет мне подготовиться к следующему уроку? | ||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру