Басқару жүйелері. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі 11.2 В Басқару және реттеу | Мектеп : НЗМ Костанай | |
Күні : | Мұғалімнің аты –жөні | |
Сынып : 11 Сынып | Қатысқандар саны : | Қатыспағандар саны : |
Тақырыбы : | Басқару жүйелері | |
Осы сабақта орындалатын оқу мақсаттары | Биологиядағы басқару жүйелері. Биологиядағы «басқару жүйесі» түсінігі | |
Оқу мақсаты | Биологиядағы басқару жүйелері | |
Бағалау критерийлері | 1.гомеостазды анықтайды 2. биологиядағы басқару жүйесінің негізгі компоненттерін анықтайды; 3. оң және теріс кері байланыс арасындағы айырмашылықты сипаттайды; 4. Адамдарда глюкоза мен дене температурасының қалай бақыланатынын сипаттайды | |
Тілдік мақсаттар ______________________________ (Т) топтық жұмыс (Ө) өздік жұмыс (С) сынып (Т/П) тәжірибе , оқушылар орындады (Д) мұғалімінің демонстрациясы (ФО) формативті бағалау Қауіпсіздігі техникасы | Оқушылар : Басқару жүйесінің негізгі компоненттерін анықтау Температураны бақылау мысалында кері байланыс принципін анықтау (көміртегі диоксиді, глюкоза деңгейі). Диалог / жазу үшін пайдалы сөз тіркестері Гуморальды реттеу - ... ....... реттеу жүйке жасушалары арқылы жүзеге асырылады; Жүйкені реттеу ....... арқылы жүзеге асырылады. және делдалдар; Бұл бұлшықет жиырылуының жалғыз реттегіші - ...; ... .. психикалық процестердің ағымын қамтамасыз етеді. Лексика және терминология жүйке реттемесі, гуморалды реттеу, медиатор, биологиялық белсенді заттар, эндокриндік жүйе, иммундық жүйе, реттегіш, эффектор, теріс және оң кері байланыс, гипоталамус-гипофиз жүйесі, ынталандыру, рецептор, реттеу орталығы, эффектор және жауап. | |
Құндылықтарды дарыту | Адамгершілікке ,бірін бірі сыйлауға тәрбиелеу | |
Пәнаралық байланыс | Физика – басқару жүйесі, реттеуіші эффектор Химия – гормондар: инсулин, глюкагон; глюкоза Ағылшын - айтылым, жызылым дағдысы | |
АҚТ қолдану | Презентация, видео
| |
Алдыңғы білім | Басқару және реттеу 9-10сынып | |
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақтағы іс шаралар | Ресурстар | |||
Сабақтың басы | (Т) Оқушылардан осы сұраққа жауап беруін сұраңыз. • Гомеостазға мысал келтіріңіз? Жауаптар: дене температурасын, глюкоза деңгейін, кальций деңгейін және т.б.реттеу . • Гомеостаз бұл процестерді қалай реттейді? Жауап: Бұл дененің тұрақты ішкі ортасын ұстап тұратын процесс. Тұрақты ішкі ортаны сақтау жағдайдың өзгеруіне байланысты үнемі бақылауды және түзетулерді қажет етеді. Денедегі физиологиялық жүйелердің бұл реттелуі гомеостаз деп аталады. Сабақтың мақсатымен таныстыру. Оқушылардан пікірталас / дебат критерийлерін құруды сұраңыз. анықтаңыз - сипаттаңыз - тұжырымдау (С) Оқушыларды осы сабақтың терминологиясымен танысуға шақыру. | Презентация | |||
Сабақтың ортасы | (С) студенттерді гомеостаз туралы ақпаратты оқуға шақырыңыз. (Фo) оқушылардан гомеостазды анықтауды сұраңыз. Дескрипторлар 1. Гомеостаз терминінің дұрыс анықтамасын береді. (С) оқушыларды биологиядағы басқару жүйелері туралы ақпаратты оқуға шақыру Басқару жүйесіндегі негізгі қосылыстар • теріс кері байланыс • оң кері байланыс • Гомеостатикалық басқару жүйесінің схемасы (С) (ФО) оқушылардан басқару жүйесінің диаграммасындағы негізгі компоненттерді белгілеуді сұраңыз Дескрипторлар: 1. Басқаруды басқару жүйесіндегі негізгі компоненттерді белгілейді 2. Белгілейді / бөлектейді / оң және теріс кері байланысты (Ө) (ФО)Оқушылар кесте толтырады және деректерді салыстырады Дескрипторлар: 1. Оң және теріс байланстарды салыстырады (М) Оқушыларға екі мысалды түсіндіріңіз: қандағы глюкозаны бақылау және терморегуляция (Ө) (ФО) оқушылардан №3 жұмыс парағындағы сұрақтарға жауап беруін сұраңыз Дескрипторлар: 1. А және В мүшелерінің атауларын , С өнімінің және D процестерінің сақтау мерзімінің неліктен қысқа екенінің себебін жазады 2. Крахмалға бай тағамдармен тамақтану қандағы глюкозаны көбейтетінін түсіндіреді; 3. X объектісінің белсенділігінің бір мысалын ұсынады; 4. Қандағы глюкозаның деңгейін инсулинмен бақылау, теріс кері байланыстың механизмінің мысалы ретінде сипаттайды | Ақпараттық парақ №1 Ақпараттық парақ №2 Жұмыс парақтары 1,2,3 дәптер | |||
Сабақтың соңы | Қорытынды Рефлексия : 2 жұлдыз және 1 тілек | Стикерлер. | |||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік ережелері | |||
Тәжірибені сипаттау .Практикалық жқұмыс жасау | .Кабинет ішінде қозғалған кезде Қауіпсіздік техниксын сақтау | ||||
|
| ||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру