Механорецепторлардың түрлері. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.


«Келісілді»

ӘБ жетекшісі:

Мектеп

Мұғалім:

Биология пәні бойынша ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ

Күні

Сынып 10

Бөлім:10.4 А Координация және реттеу

Сабақтың тақырыбы

Механорецепторлардың түрлері

Оқу мақсаттары

10.1.7.3 Механорецепторлардың тітіркендіргіштің жауап беру реакциясын сипаттау

Сабақтың мақсаты

-Механорецепторлар не екенін білеу

-Механорецепторлардың түрлерімен ажырата алу-.

- -Механорецепторлардың тітіркендіргіштің өзгеруіне жауап беру реакциясын Пачини түйіршігі мысал ретінде түсіндіре аладу

 Бағалау

 критерийлері

1.Механорецепторлар не екенін біледі.

2. Механорецепторлардың түрлерімен танысады.

3. Механорецепторлардың тітіркендіргіштің өзгеруіне жауап беру реакциясын Пачини түйіршігі мысал ретінде түсіндіре алады.

 Мектеп

 құндылықтары

Өмір бойы үйрену. Өзіндік сана-сезім, Коллаборативті мәдениет

 Тілдік мақсаттар

Механорецепторлар, Пачини түйіршігі, Мейснер түйіршігі, таяшалар, құтышалар

 Пәнаралық

 байланыс

Физика - жанасуға жауап беретін механорецепторлар және оларадың өту жылдамдығы. Мейснер рецепторлары 30-40Гц жиілікпен, ал Пачини түйіршігі болса жиілігі 250Гц болатын жауап береді.

 АКТ-ны қолдану

 дағдылары

Оқушы ноутбук арқылы видеоны жеке көрсе болады құлаққаппен.

 Алдыңғы білім

8 сынып рецепторлар жайлы білімді қолданады

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңі

Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Білімнің өзектілігі

1-3 минут

1. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау.

  • Қандай рецепторлар жайлы білесіңдер?
  • Адам терісі қалай және нені сезеді?
  • Бұл суретте берілген талдап көрейік.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау және бағалау критерийлерімен танысу.

Слайд №1

Жаңа материалды игеру

3-10 минут

10-13 минут

2. Жеке жұмыс. Оқушыларға қосымша ақпарат беріледі ақпартпен жұмыс жасайды. Берілген ақпараттың бетіне жаңа терминдерді белгілейді.

3. Мұғалім қысқаша таныстырылымы.

Қосымша 1

Оқу таныстырылымы

Жаңа материалды бекіту

13-15 минут

16-20 минут

21-31

32-35

4.Видео «Пачини денешігінің құрылысы»

Оқушылар Пачини денешігінің құрылысын, қызметін, орналасқан жерін анықтау керек.

Видеоны талдау .

5. Жұптық жұмыс. Сәйкестендіру. Оқушылар қолында суреттерді, сөз тіркестері және теримндерді сәйкестендіреді. Өзін- өзі тексеру.

Тақтамен дұрыс жауабын тексереді.

6. «Тізбекті үзбе» ойыны кез келген оқушы өзінің алдындағы оқушы ойын үзбей жалғастыру керек. Бір оқушы бастайды қалған оқушылар жалғастырады. Мұғалім оқушы ойы аяқталмай тұрып уақытында тоқтатып тұру керек. Жалғастырушы оқушы іркіліп қалған жағдайда басқа оқушыға жалғастыруға мүмкіндік беру қажет.

7. Сабақ мақсатына оралу және қорытындылау

  • Тақырып не жайлы болды?
  • Механорецепторлар деген не?
  • Механорецепторлар қандай түрлері бар?
  • Механорецепторлардың түрлерін қалай ажыратуға болады?
  • Пачини түйіршігі нені және қалай сезеді?

https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/adam-biologiyalyq-tur-retinde/sezim-musheleri/lesson/sezu-musheleri

дидактика ішінде

қосымшадағы ақпаратты пайдалануға болады

Рефлексия

35-40

Механорецепторлар.................., .................,...........

Пачини түйршігі ..................................

Суықты сезу рецепторы .....................

Үй тапсырмасы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабаққа рефлексия жасау кезінде берілген сұрақтарға жауап беруге тырысыңыз. Сұрақтың құрылымын жабасаңыз болады.

  • Оқушылардың барлығы оқу мақсатына жетті ме? Жетпесе, неліктен?
  • Қолданылған дифференциация сабақтың мақсатына жетуге қалай ықпал етті?
  • Сабақ кезеңдері уақытқа сай жүзеге асты ма?
  • Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды? Неліктен?

5)Сабақты жақсартуда не ықпал етер еді (оқыту мен оқу туралы ойланыңыз)?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу