Беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасының диффузия жылдамдығына әсері. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар: 10.2А бөлім. Заттардың тасымалдануы | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар: | қатыспағандар: | |||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасының диффузия жылдамдығына әсері | ||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары |
| ||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар:
| ||||||||||||
Бағалау критерийі | Оқушылар:
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: ауданның көлемге арақатынасын ауызша немесе жазбаша түрде сипаттай алады | ||||||||||||
Пәндік лексика мен терминология | Диффузия, беттің ауданы, көлемі, пассивті тасымал, диффузия, осмос, концентрация градиенті, селективті өткізгіштігі, жеңілдетілген диффузия Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Заттар концентрация градиенті бойынша төмен қарай қозғалады, егер … Х диффузия/ жеңілдетілген диффузия жолымен қозғалады. Пассивті тасымал кезінде энергия … Дененің өлшемі көп болса, соғұрлым … Дененің өлшемі аз болса, соғұрлым … | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құрмет, ынтымақтастық, академиялық адалдық, үздіксіз оқыту, қазақстандық патриотизм | ||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Математика – математикалық есептеу Физика – диффузия | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ғаламтормен жұмыс жасау, презентация | ||||||||||||
Алдыңғы білім | Асқорыту -6,9 сыныптар Ферменттер – 9 сынып, Қанайналым жүйесі – 8 сынып, «10.1С Қоректену». | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақ қезеңдері | Жоспарланғаніс-әрекеттер
| Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 1 мин 5 мин 7 мин 2 мин 2 мин 20 мин | Ұйымдастыру сәті. Сәлемдесу (W/f) Стартер: Беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасының диффузия жылдамдығына әсерін есептеуді үйренуі керек. Ол үшін мұғалім оқушыларға бейне ролик көрсетеді. (W / f) Көргеннен кейін мұғалім оқушылардан бейне материал бойынша :
1. Ұзындығы 6-ға тең текше көлеміне беттік ауданның қатынасы қандай? Беттік ауданның қатынасы 1текше көлем болады. Көлемі = 6 × 6 × 6 = 216 Беттік ауданы = 6 × (6 × 6) = 216 2. Осы төрт текше үшін көлемге беттік ауданның қатынасын есептеу: Кері байланыс: нәтижелерді талқылау (LW) Зертханалық жұмыс " Жасуша бетінің ауданы мен диффузия арасындағы байланыс” Бағалау критерийлері:
Ескерту! Фенолфталеинмен боялған агар текшелері алдын ала дайындалуы керек! Оқушылар зертханалық жұмыстарды орындауға кіріспес бұрын қауіп көздерін анықтау қажет. Егер оқушылар зертханалық жабдықты зерттей отырып, қауіп көздерін анықтаса, жақсы болады. (Е) Жұмыс барысы: Оқушыларды топтарға бөлу. Топ зертханалық жұмыстарды орындайды, олар беттік ауданның көлемге қатынасының әсерін көрсетеді, мысалы, визуалды байқалатынын растау үшін есептер орындалуы мүмкін. Бағалау критерийлері:
Есептеу үшін оқушылар келесі формулаларды пайдалана алады: Беттік аудан = ұзындығы × ені × тараптар саны Көлемі = ұзындығы × ені × биіктігі Зертханалық жұмыс кезінде оқушылар өз бетінше зерттеу болжамын анықтайды, барлық есептерді орындайды, мәліметтерді кестеге енгізеді, эксперименттен кейін сұрақтарға жауап береді. Қосымша 1қараңыз. Зертханалық жұмыс аяқталғаннан кейін оқушылар жұмыс парағын одан әрі тексеру үшін мұғалімге тапсырады. Алынған мәліметтер негізінде оқушылар тірі ағзалар үшін беттік ауданның көлемге арақатынасының маңыздылығын және бұл көрсеткіштің өмір сүру салтының ерекшеліктеріне әсерін негіздейді. Талдау және пікірталасқа арналған сұрақтар.
| video https://www.pathwayz.org/Tree/Plain/SURFACE+AREA+TO+VOLUME+RATIO жұмыс парағы Сайтта Ротери маркасы бойынша текше бетінің көлеміне қатысты зертханалық жұмысқа ақпарат, сондай-ақ оның нұсқалары (№44 жұмыс): http://www.mrothery.co.uk/bio_web_prac/biology_practicals.htm Зертханалық жұмыс «Алаңның көлемге қатынасы» https://infourok.ru/plan_prakticheskoy_raboty__otnoshenie_ploschadi_poverhnosti_kletki__i_diffuziya-579597.htm Бұл сайтта осы зертханалық жұмыс сипатталады: http://www.nuffieldfoundation.org/practical-biology/effect-size-uptake-diffusion | |||||||||||
3 мин | Сабақ соңында оқушылар рефлексия өткізеді: - не білдім, не үйрендім - не түсініксіз қалды - немен жұмыс істеу қажет | ||||||||||||
Дифференциация-сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушылардың алдына қандай міндеттер қоясыз? | Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||
Дифференциациялық тапсырманы таңдауда, нақты оқушыдан күтілетін нәтижеде, оқушыға жеке қолдау көрсетуде берілген. | Топтағы жұмыс Жауаптар Жеке тапсырмалармен жұмыс | Сабақтың белсенді әдістері Физ. минут | |||||||||||
Сабаққа рефлексия Сабақтың мақсаты шынайы болды ма? Барлық оқушылар СМ-на жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс өткізілді ма? Сабақтың уақытша кезеңдері өтті ма? Сабақтың жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Қандай екі мезет ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Қандай екі мезет сабақты жақсартты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз) 1: 2: Мен сабақ кезінде сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не анықтадым, келесі сабақтарға неге назар аудару қажет? | |||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру