Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысы мен қызметі. Эмбрион мен ересек ағзадағы миоглобин және гемоглобиннің оттектік диссоциациясының қисық сызығы. Бор эффектісі. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспардағы тарау: Қоректену және тасымалдау | Мектеп: НМЗ ХББ Атырау қаласы | |||||||||||||||||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: Сандыбаева Луиза Владимирқызы | |||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысы мен қызметі. Эмбрион мен ересек ағзадағы миоглобин және гемоглобиннің оттектік диссоциациясының қисық сызығы. Бор эффектісі. | |||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 10.1.3.1 эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіру | |||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіру | |||||||||||||||||||
Жетістік крийтериі Дағдылар: білу және түсіну, қолдану
| Оқушы мақсатқа жетеді, егер:
| |||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар:
| Тақырыпқа қатысты терминдердің мағынасын біледі, оларды түсіндіруде дұрыс қолдана алады. Пәндік лексика және терминология: диссиоциация, парциалды қысым, сигмоидты пішін, оксигмоглобин диссоциациясының қисық сызығы, Бор эффектісі. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: ......................................................диссоциация деп аталады. Гемоглобинмен қосылыс түзуге қабілетті оттегінің мөлшері оның концентрациясымен немесе ....................................... анықталады. Ауадағы оттегінің мөлшері ................................ парциалды қысым да жоғарылайды. | |||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту:
| Топтық жұмыс арқылы ұйымшылдық, бір-бірін тыңдау құндылықтарын, жұптық жұмыс арқылы адамгершілікті, сыйластықты, жеке жұмыстар арқылы функционалды сауаттылықты дамыту. | |||||||||||||||||||
Пән аралық байланыстар: | Бұл тақырып химия пәнімен тығыз байланысты. | |||||||||||||||||||
АКТ қолдану ағдылары: | Интерактивті тақта, сабақтың тақырыбын, мақсатын, жетістік критерийлерін, тақырыпқа байланысты ақпараттарды талдау барысында презентация, тапсырмаларды орындау барысында ғаламтор қолданылады. | |||||||||||||||||||
Алдыңғы білім: | Оқушылар қоректену, тасымалдау жүйесі, пассивті тасымалдау, тыныс алу тақырыптарынан алған білімдерін еске түсіреді. | |||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар | ||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин. | Ұйымдастыру кезеңі. | |||||||||||||||||||
7 мин. Сабақтың ортасы 15 мин. | «Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға төмендегідей кіріспе сұрақтар қойылады:
Оқушылардан пікірлер жинақталып, қорытындыланады. Жұптық жұмыс: интерактивті тақтадан гемоглобин мен миоглобиннің қисық сызықтары көрсетілген график көрсетіледі. Оқушылар қосымша ақпаратты қолдана отырып, гемоглобин мен миоглобиннің қисық сызықтарын салыстырады және төмендегідей сұрақтарға жауап береді:
| Флипчат, фломастер Таныстырылым, қосымша 1 Интерактивті тақта, график | ||||||||||||||||||
Сабақты бекіту 15 мин. | Бекітуге арналған тапсырма. Графикті пайдалана отырып, оттегінің гемоглобинмен байланысуы мен босап шығуына әсер ететін факторларды анықтап, қорытындысын кестеге жазады.
| |||||||||||||||||||
5 мин. | Рефлексия «5-5-1» Оқушыларға парақ таратылады. Алдымен осы тақырып бойынша ұққанын 5 сөйлем түрінде жазады. Жұлдызшаның әр тармағына тақырып бойынша негізгі терминдерді жазады. Соңында ең негізгі ұғымды шаршы ішіне жазады. | парақшалар | ||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасыныңсақталуы | ||||||||||||||||||
Қабілеті жоғары оқушылар: Графикті қолданып, гемоглобиннің оттектік диссоциациясын сипаттай алады, эмбрион мен ересек адамның диссоциация қисық сызығының айырмашылығын талдай алады. Қабілеті орта оқушылар: Ағзадағы оттегі диссоциациясы құбылысының мағызын түсінеді Қабілеті төмен оқушылар: Қосымша теориялық материалды қолданады |
Жеке жұмыс бағалау критерийлері бойынша бағаланады. | АКТ ара қашықтығын сақтау. | ||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||
Жалпы баға: Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру