Прокариот пен эукариот жасушалардың қызметі мен құрылысының ерекшеліктері. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

10.1В – Клеткалық биология

Мектеп: НЗМ ФМБ Астана қаласы

Мезгіл:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысушылардың саны:

қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Прокариот пен эукариот жасушалардың қызметі мен құрылысының ерекшеліктері

Сынып түрі

Жаңа тақырыпты зерттеу

Бұл сабақта жететін оқу мақсаттары (оқу бағдарламаға сілтеме)

Прокариот пен эукариот жасушалардың қызметін және құрылысының ерекшеліктерін салыстыру

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар істей алады:

  • прокариот жасушалардың қызметін және құрылысының ерекшеліктерін білу
  • эукариот жасушалардың қызметін және құрылысының ерекшеліктерін білу
  • прокариот пен эукариот жасушалардың қызметін және құрылысының ерекшеліктерін салыстыру

 Бағалау критерийлері

Оқушы оқу мақсаттарға жетсе, ол:

  • прокариот жасушалардың қызметі мен құрылысының ерекшеліктерін біледу
  • эукариот жасушалардың қызметі мен құрылысының ерекшеліктерін біледу
  • прокариот пен эукариот жасушалардың қызметін және құрылысының ерекшеліктерін салыстырады

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

Прокариот пен эукариот құрылысың ерекшеліктерін кішкентай топтарда талдай алады

Пәнге қатысты лексика мен терминология: клетка қабырғасы, плазматикалық мембрана , протопласт, вакуоль, хитин, рибосомдар, ЭПС, митохондрилер, муреин, пептидогликан

 Құндылықтарды баулу

Сабақта сыйластықты қалыптастыру келесіні үйретеді:

  • прокариот пен эукариоттардың құрылмыының ерекшеліктерін дербес зерттеуді;
  • жұппен, топта және командада жұмыс жасау басқа адамдардың пікірін сыйлауға;
  • қоршаған ортаның проблемаларын көріп оны түсіну, әр адамның ойын есепке алу және әрбір идеяны бағалау;

 Пәнаралық қатынастар

Химия , география

 ИКТ қолданудың дағдылары

Дербес мағлұмат іздеу, интернет-көздеріді қолданып, керек ақпаратты талдау ;

 Алдын ала білім

Жіктеу, бактериалық өсімдік, жануар мен саңырауқұлақ жасушалардың құрылысы

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған қадамдары

Сабақта жоспарланған әрекет

Ресурстар

Сабақтың басталуы

2 мин

2мин

Сабақтың ортасы

10мин

10мин

Сабақтың соңы

Сабаққа кіру

Ми шабуылы

Слайдта ағзаралар бейнеленген, сендер оларды екі топқа бөлуіңіз тиіссіндер(1-ші слайд)

Сұрақ: қандай белгілерге сүйеніп топтарға бөлдіңіз?

(ядроның болуы/жоқтығы)

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарды анықтау

1.Шақыру қадамы

Эукариот пен прокариот туралы не білесіңдер?

Не білгіңіз келеді?

Мұғалім оқушылардың жауаптарың тақтаға жазады

Жаңа тақырыпты білу үшін оқушылар видеоматериалды қарайды, прокариоттар мен эукариоттардың функциялары мен ерекшеліктері бойынша конспект дәптерге жазады.

Әлсіз оқушыларға мәтіндік материал беруге болады

Видео материалды қарағаннан кейін оқушылар прокариоттар мен эукариоттардың ерекшеліктерін талқылайды.

1тапсырма

Прокариоттар мен эукариоттар жасушаларының ерекшеліктерін анықтап дәптерге жазу.

Дескриптор Прокариот пен эукариоттың белгілерін көрсетеді

Өзара бағалау

Ақпаратты талқылау оның жүйеленуіне ықпал етеді және кез келген сұрақтарға жауап беруге мүмкіндік береді

2 тапсырма

Прокариоттар мен эукариоттардың функциялары мен ерекшеліктерін салыстыру

Қасиеттері

Прокариоттар

Эукариоттар

Дескриптор Прокариот пен эукариоттардың ұқсастықтары мен айырмашылығын көрсетеді

Өзара бағалау (слайд)

Кері байланыс

Сабақтың соңында оқушылар кестеге оралып екінші бағананы толтырады «Сабақта не білдіңдер?»

Рефлексия

https://www.youtube.com/watch?v=4kBk7doIYKw

1қосымша

Таратылым материалы

Презентация

ноутбуктер

Дифференциация – сіз қалай қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Сіз қабілетті оқушылар алдына қандай талап қоюды жоспарлайсыз?

Бағалаусіз оқушының материалды ұғынуын қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулығы және қауіпсіздік ережелері

Барлық оқушылар біледі: прокариоттық және эукариоттық жасушалардың функциясы мен құрылым ерекшеліктерін біледі

Оқушылардың көпшілігі істей алады: прокариот пен эукариоттардыңфункциясы мен құрылым ерекшеліктерін салыстыра алады;

Формативті бағалау сабақ ортасында басталады

Оқушылардың қабілетін анықтау үнемі сұрақтар арқылы сабақтың басында,ортасында және соңында жүргізіледі.

Биология кабинетінде қауіпсіздік ережелерін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Оқу және сабақ мақсаттары шынайы болды ма?

Оқу мақсатына барлық оқушылар қол жеткізді ме?

Жоқ болса, неге?

Сабақта дифференцация дұрыс өткізілді ме?

Сабақтың кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан ауытқулар болдыма және не себепті?

Бұл бөлімді сабақ жайлы ой жазуға қолданыңыз. Өз сабағыңыздың екінші бағанадағы ең маңызды сұрақтарына жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойлыныңыз)?

Сабақты жақсартуға не көмектесе алады? (оқыту және оқу туралы ойлыныңыз)?

Мен сабақ уақытында сынып жайлы не аштым немесе жеке оқушылардың жетістіктері мен қиындықтары, келесі сабақтарда неге көңіл бөлуім керек?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу