Күні: | Сынып: | Пән: Биология | Мұғалім: | ӘБ жетекшісі _____________ |
Тарау: Жасушалық биология | Тақырып: Прокариот, эукариот клеткалары | Пәнаралық байланыс: химия | Құндылықтар: өмір бойы білім алу |
Алдынғы білім: алдындағы жасушалармен жасалған барлық жұмыстың маңызы зор | Оқу мақсаты: 10.4.2.3 Прокариот және эукариот жасушаларының құрылыс ерекшеліктері мен қызметтерін салыстыру |
Бағалау критериі: Прокариот және эукариот жасушаларының құрылыс ерекшеліктерін біледі | Терминология: талшық – жгутик – flagellum, сақиналы – кольцевая – circular, пили, мезосома, муреин, плазмида, капсула, гетероциста |
Кезеңі | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылар іс-әрекеті | Ресурстар |
Амандасу (1 мин.) | Тибет халқындай амандастырамын | Тибет халқындай амандасады | |
Қызығуды ояту (5 мин.) | Прокариоттар мен эукариоттар туралы сұраймын | Прокариоттар мен эукариоттар туралы білгендерін айтады | |
Сабақ тақырыбы (1 мин.) | Сабақ тақырыбын жариялаймын | Оқушылар сабақтың тақырыбын жазып алады | |
Сабақ мақсаты (тілдік), нәтижесі (3 мин.) | Сабақтың мақсатын айтып, нәтижесін таптыртамын, терминдерді 3 тілде сұраймын | Сабақтың нәтижесін айтып, негізгі сөздерді 3 тілде айтады | Мақсат пен нәтиже символдары |
Мағынаны тану (30 мин.) | «Строение прокариотической клетки», «Строение животной клетки» анимацияларын көрсетемін | «Прокариотические и эукариотические клетки» схемасын көрсетіп, сыздырамын | «Компоненты бактериальной клетки» интерактивті суретін көрсетемін | «Строение клетки прокариот», «Строение растительной клетки», «Строение животной клетки» интерактивті суреттерін көрсетіп, түсіндіремін | «Сравнение клеток прокариот и эукариот» интерактивті кестесін көрсетіп, жаздырамын | «Деректер. Бактерия» видеоролигін көрсетемін | «Bacterial spore formation» анимациясын көрсетемін |
| «Строение прокариотической клетки», «Строение животной клетки» анимацияларын қарайды | «Прокариотические и эукариотические клетки» интерактивті схемасын сызып алады | «Компоненты бактериальной клетки» интерактивті суретін қарайды | «Строение клетки прокариот», «Строение растительной клетки», «Строение животной клетки» интерактивті суреттерін қарайды | «Сравнение клеток прокариот и эукариот» интерактивті кестесін жазып алады | «Деректер. Бактерия» видеоролигін қарайды | Bacterial spore formation» анимациясын қарайды |
| «Строение прокариотической клетки», «Строение животной клетки» анимациялары | «Прокариотические и эукариотические клетки» схемасы | «Компоненты бактериальной клетки» интерактивті суреті | «Строение клетки прокариот», «Строение растительной клетки», «Строение животной клетки» интерактивті суреттері | «Сравнение клеток прокариот и эукариот» интерактивті кестесі | «Деректер. Бактерия» видеоролигі | http://highered.mheducation.com сайтының 28-тарауы |
|
Жеке жұмыс (15 мин.) | «Изучение строения растительной и животной клетки» лабораториясымен жұмыстандырамын | «Прокариотикалық және эукариотикалық жасушалардың құрылымы» тақырыбымен жұмыстандырамын | «Бактерия жасушалары», «Саңырауқұлақ жасушалары», «Өсімдік жасушалары» тақырыптарымен жұмыстандырамын |
| «Изучение строения растительной и животной клетки» виртуалды лабораториясымен жұмыстанады | «Прокариотикалық және эукариотикалық жасушалардың құрылымы» тақырыбымен жұмыстанады | «Бактерия жасушалары», «Саңырауқұлақ жасушалары», «Өсімдік жасушалары» тақырыптарымен жұмыстанады |
| «Изучение строения растительной и животной клетки» виртуалды лабораториясымен | https://bilimland.kz сайтының «Эволюция» курсы «Биология негіздері» тарауы | https://bilimland.kz сайтының «Эволюция» курсы «Биология – тіршілік туралы ғылым» тарауы |
|
Жаңа материалды бекіту (15 мин.) | Бактерия клеткасының құрылысына арналған интерактивті тапсырманы орындатамын | Саңырауқұлақ клеткасының құрылысына арналған интерактивті тапсырманы орындатамын | Өсімдік клеткасының құрылысына арналған интерактивті тапсырманы орындатамын | Жануар клеткасының құрылысына арналған интерактивті тапсырманы орындатамын | «Отличие прокариотической клетки от эукариотической» интерактивті тапсырмасын орындатамын |
| Бактерия клеткасының құрылысына арналған интерактивті тапсырманы орындайды | Саңырауқұлақ клеткасының құрылысына арналған интерактивті тапсырманы орындайды | Өсімдік клеткасының құрылысына арналған интерактивті тапсырманы орындайды | Жануар клеткасының құрылысына арналған интерактивті тапсырманы орындайды | «Отличие прокариотической клетки от эукариотической» интерактивті тапсырмасын орындайды |
| Бактерия клеткасының құрылысына арналған интерактивті тапсырма | Саңырауқұлақ клеткасының құрылысына арналған интерактивті тапсырма | Өсімдік клеткасының құрылысына арналған интерактивті тапсырма | Жануар клеткасының құрылысына арналған интерактивті тапсырма | «Отличие прокариотической клетки от эукариотической» интерактивті тапсырмасы |
|
Рефлексия (9 мин.) | Тақтаға ортақ Венн диаграммасын толтыртамын | Оқушылар кезекпен Венн диаграммасын толтырады | |
Сабақты аяқтау (1 мин.) | ТГС оқулығының 2.3.1 тақырыбын, 2.2 кестесін, 2.5 суретін, ГХС беремін | Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады | ТГС оқулығының 2.3.1 тақырыбы, 2.2 кестесі, 2.5 суреті, ГХС |